Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВАРИСТВА з ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ (далі – Товариство) на отримання індивідуальної податкової консультації щодо початку відліку 365 днів для подачі до контролюючого органу пояснення у випадку зупинення розрахунку коригування до податкової накладної та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що за правилами першої події на дату надходження авансу складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Реєстр) податкова накладна № 777 від 29.10.2021 року. Товариством за згодою сторін частково повернуто аванс та складено розрахунок коригування № 45 від 20.08.2024, реєстрацію якого зупинено 28.08.2024 року. Товариством направлено 01.10.2024 пояснення та копії документів для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування № 45 від 20.08.2024, але як зазначено у квитанції № 2 вони не були прийняті до розгляду.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати роз’яснення з таких питань:
Щодо питання 1, 2, 4, 6.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Реєстрі у встановлений цим Кодексом термін. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов’язкові реквізити, як зокрема, дата складання податкової накладної.
Відповідно до пункту 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 (далі – Порядок заповнення), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номеру.
Таким чином датою складання податкової накладної є дата виникнення податкового зобов’язання, яка не підлягає виправленню.
Пунктом 201.16 статті 201 Кодексу передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зі змінами), затверджено, зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок зупинення).
Пунктом 11 Порядку зупинення передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються, зокрема, пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень.
Відповідно до пункту 6 Порядку прийняття рішень письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 Порядку прийняття рішень, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Таким чином, відлік строку для подання повідомлення про надання пояснення та копій документів у разі зупинення реєстрації розрахунків коригувань до податкових накладних починається за датою складання податкових накладних, до яких складено такий розрахунок коригування.
Щодо питання 3, 5.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/ послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, ‒ дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку ‒ дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої ‒ дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів ‒ дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг ‒ дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Пунктом 201.1 статті 201 Кодексу встановлено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Реєстрі у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/ небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 Кодексу).
Терміни реєстрації в Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування встановлено пунктом 201.10 статті 201 Кодексу та пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Кодексу, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Реєстрі.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Реєстрі пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в Реєстрі:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 Кодексу).
Згідно з пунктом 21 Порядку заповнення порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Реєстрі аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком.
Таким чином, податкова накладна за операцією з постачання товарів/ послуг складається на дату виникнення податкових зобов’язань відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу а саме на дату події, що настала раніше:
або отримання коштів в оплату вартості товарів/послуг,
або відвантаження товарів/оформлення документа, що засвідчує факт надання послуг.
Розрахунок коригування до податкової накладної (у тому числі на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг) складається у випадку наявності підстав, визначених пунктом 192.1 статті 192 Кодексу, на відповідну дату, яка визначається платником податку відповідно до пункту 187.1 статті 187, пункту 192.1 статті 192 Кодексу та пункту 21 Порядку заповнення залежно від обставин здійснення такого коригування.
Розрахунок коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/ послуг підлягає реєстрації в Реєстрі отримувачем (покупцем) товарів/послуг – платником ПДВ. Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Реєстрі пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг отримувачем (покупцем):
у разі своєчасної реєстрації в Реєстрі такого розрахунку коригування – у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його складено;
у разі несвоєчасної реєстрації в Реєстрі – у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його зареєстровано в Реєстрі.
Щодо питання 7.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Реєстрі.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Реєстрі пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в Реєстрі, зокрема, отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Відповідно до вимог пункту 3 Порядку зупинення податкові накладні/ розрахунки коригування, що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування.
Згідно з пунктом 4 Порядку зупинення у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 31 Порядку зупинення, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Крім того, додатком 3 до Порядку зупинення затверджено критерії ризиковості здійснення операцій.
Таким чином, розрахунки коригування можуть бути зареєстровані як у разі відповідності одній з ознак безумовної реєстрації або відповідності платника податку, який подав для реєстрації розрахунок коригування, показникам позитивної податкової історії платника податку, так і за результатами проходження перевірки щодо відповідності відображених операцій у розрахунках коригування критеріям ризиковості здійснення операцій.
Щодо питання 8.
Відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Реєстрі передбачена статтею 1201 та пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.
Згідно з пунктом 1201.1 статті 1201 Кодексу порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Реєстрі тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу у відповідних розмірах.
Разом з цим, Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі – Закон № 2876) підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшено строки реєстрації в Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, встановлені пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення.
Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу строки реєстрації в Реєстрі застосовуються до податкових накладних/розрахунків коригування, граничний термін реєстрації в Реєстрі яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876 (з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
Отже, штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Реєстрі із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року.
Пунктом 1201.2 статті 1201 Кодексу зазначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу штрафні санкції, передбачені пунктом 1201.2 статті 1201 Кодексу, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.
Водночас, виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Реєстру є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг (пункт 201.10 статті 201 Кодексу).
У разі, якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт здійсненої операції (підтверджено настання «першої події» і дати виникнення податкових зобов’язань) без реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, то до такого платника застосовуються штрафні санкції, визначені пунктом 1201.2 статті 1201 Кодексу.
У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Реєстрі, штрафні санкції, передбачені пунктом 1201.2 статті 1201 Кодексу, не застосовуються (абзац чотирнадцятий пунктом 1201.1 статті 1201 Кодексу).
Отже, відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації або відсутність реєстрації в Реєстрі розрахунків коригування, зокрема розрахунку коригування від 20.08.2024 № 45, покладається на платника податку, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації (в даному випадку покупця – платника ПДВ), в розмірах, передбачених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX або пунктом 1201.2 статті 1201 Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податку, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |