X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.12.2024 р. № 5708/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо заповнення графи 4 таблиці 1 додатку 2 (Д2) у разі уточнення податкових зобов’язань з ПДВ, що призводить до виникнення від’ємного значення та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариством протягом травня – листопада 2022 року за операціями з постачання послуг, що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою, було складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкові накладні з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків. Для виправлення допущеної помилки Товариством складено розрахунки коригування до таких податкових накладних, які були зареєстровані в ЄРПН у грудні 2023 року. Після відображення таких розрахунків коригування у податковій декларації з ПДВ (далі – декларація) звітного (податкового) періоду грудня 2023 року у Товариства виникла сума від’ємного значення.

З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання: який індивідуальний податковий номер має зазначатися у графі 4 таблиці 1 додатку 2 (Д2) до декларації, у випадку, описаному у зверненні?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Правові основи оподаткування податку на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Правила складання податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної регулюються статтями 201 та 192 Кодексу і регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами
(далі – Порядок № 1307).

При здійсненні операцій з постачання товарів / послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», зі змінами, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін (пункти 201.1 та 201.10 статті 201 Кодексу).

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу якщо після постачання товарів / послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів / послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів / послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів / послуг.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Згідно з пункту 50.1 статті 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених статтею 50 Кодексу), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Форма та порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, у тому числі уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі – уточнюючий розрахунок), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289, зі змінами (далі – Порядок № 21).

Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 21 до податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

Пунктом 6 розділу ІІІ Порядку № 21 передбачено, що платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає в податковій звітності. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

У складі податкової декларації подаються передбачені Порядком № 21 додатки, які додаються до декларацій за наявності подій, які підлягають відображенню у таких додатках (пункти 9 та 11 розділу ІІІ Порядку № 21).

Якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов’язань (рядок 9) і податкового кредиту (рядок 17) отримано від’ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації (підпункт 2 пункту 5 розділу V Порядку № 21).

При заповненні рядків 19, 20.1, 20.2 та 21 декларації обов’язковим є подання до неї додатку 2 (Д2) (підпункти 2, 4 та 5 пункту 5 розділу V Порядку № 21).

У таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації розшифровується сума від’ємного значення з рядка 19 декларації в розрізі: звітних (податкових) періодів, у яких виникло від’ємне значення; податкових накладних / розрахунків коригування / інших документів, згрупованих по періодах їх складання окремо по кожному постачальнику товарів / послуг, за якими сформовано таке від’ємне значення. Відомості про суми від’ємного значення зазначаються у хронологічному порядку виникнення таких сум, починаючи зі звітного (податкового) періоду, який є найбільш давнім до дати подання декларації (найдавніший звітний (податковий) період) (рядок 1), та закінчуючи найближчим звітним (податковим) періодом.

У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути додані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників (пункт 8 розділ VI Порядку № 21).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та Порядку № 21, ДПС повідомляє.

Якщо Товариством була складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна, в якій невірно застосована ставка податку, то з метою виправлення допущеної помилки у такій податковій накладній Товариство повинно на дату її виявлення скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, в якому вивести в нуль її показники, та скласти нову податкову накладну датою виникнення податкових зобов’язань із застосуванням вірної ставки податку.

Водночас Товариство та покупець мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була нарахована (сплачена) у складі вартості придбаних послуг та відображена у податкових накладних, складених за операціями з постачання таких послуг, має бути або повернута покупцю, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.

Крім того, якщо Товариством у податковій декларації з ПДВ за відповідний звітний (податковий) період відображено операції з постачання послуг, що оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ, за ставкою у розмірі 20 відсотків, то такий платник зобов’язаний подати до податкової декларації з ПДВ за відповідний звітний (податковий) період уточнюючий розрахунок, в якому зменшити податкові зобов’язання за такими операціями, нарахованими за ставкою ПДВ у розмірі 20 відсотків, та зазначити у відповідному рядку уточнюючого розрахунку обсяг операції, яка оподатковується за нульовою ставкою ПДВ.

Якщо в результаті такого уточнення виникає від’ємне значення звітного (податкового) періоду, що уточнюється, до уточнюючого розрахунку необхідно подати додаток 2 (Д2) з відміткою «Уточнюючий».

У графі 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до уточнюючого розрахунку вказується індивідуальний податковий номер або умовний індивідуальний податковий номер постачальника за якими сформоване від’ємне значення звітного (податкового) періоду, що уточнюється.

Звертаємо увагу, у разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх періодах впливатиме на значення рядка 18 чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 21 декларації впливало на значення рядка 18 чи рядка 20.2 (пункт 6 розділу VI Порядку № 21).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).