Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…) щодо практичного застосування окремих норм законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомляє, що є платником єдиного податку третьої групи та не є платником податку на додану вартість, основним видом діяльності є здача в оренду власного нерухомого майна (КВЕД 68:20).
(…), оскільки не має у власності транспортних засобів, має намір взяти в оренду легковий автомобіль для використання в господарській діяльності. Легковий автомобіль закріплено за членами (…) для використання в службових цілях.
(…) – це колегіальний орган управління, який контролює та регулює діяльність колегіального виконавчого органу – (…).
Члени (…) виконують свої повноваження на громадських засадах та не перебувають в трудових відносинах з (…) (трудові або цивільно-правові договори не укладалися).
Право на відшкодування витрат членам (…) пов’язане з виконанням їх повноважень передбачене установчими та внутрішніми документами (…) (статут, положення, постанови (…)).
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:
1. Чи виникає оподаткування доходів фізичних осіб у випадку компенсації члену (…) витрат на пальне згідно його авансового звіту, пов’язане з виконанням ним своїх повноважень, якщо він не перебуває в трудових відносинах з (…)?
2. Чи є додатковим благом члена (…) компенсація йому витрат на відрядження, пов’язане з виконанням ним своїх повноважень, що підтверджені документально (чеки, накладні, тощо) та добових у відрядженнях, якщо він не перебуває в трудових відносинах з (…)?
3. Чи є додатковим благом члена (…) використання ним службового автомобіля та паливно-мастильних матеріалів за паливними картками, придбаними (…), заправлене та використане членом (…) для виконання повноважень члена (…), якщо він не перебуває в трудових відносинах з (…)?
Щодо питань першого-третього
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2
ст. 164 Кодексу).
Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період воєнного стану», який
набрав чинності з 01.12.2024, внесено зміни до розділу IV Кодексу та п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (далі – Закон № 4015).
Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, становить 5 відсотків об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету визначено ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору, встановлену п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Враховуючи вищевикладене, у разі якщо члену (…), який не перебуває в трудових відносинах з (…), виплачується сума компенсації понесених витрат за користування службового автомобіля, що перебуває в оренді у юридичної особи, то з метою оподаткування суми таких усіх витрат компенсації включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника як інший дохід та оподатковуються податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
Звертаємо увагу, якщо зазначена сума компенсації понесених витрат була нарахована юридичною особою до набрання чинності Закону № 4015, то дохід у вигляді такої компенсації оподатковується військовим збором за ставкою
1,5 відсотка, якщо після набрання чинності Закону № 4015 – 5 відсотків.
При цьому (…) як юридична особа зобов’язана виконати усі функції податкового агента, визначені Кодексом.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
____________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |