Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення Фермерського господарства (далі – Господарство) про отримання індивідуальної податкової консультації щодо адміністрування пені, нарахованої Господарству з єдиного податку четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь, що надана йому у користування, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє таке.
У своєму зверненні Господарство повідомило, що практична необхідність отримання податкової консультації полягає у необхідності чіткого розуміння обсягів грошового зобов’язання з єдиного податку четвертої групи.
Господарством зазначається, що виробничі потужності та орендовані земельні угіддя розташовані на території, яка з початку повномасштабної агресії Російської Федерації проти України була тимчасово окупованою та на якій відбувались активні бойові дії.
За даними Господарства у 2022 році вказані земельні ділянки не використовувались, а грошові зобов’язання з єдиного податку четвертої групи за вказаний податковий період не сплачувались через тимчасову окупацію та активні бойові дії.
На виконання підпункту 69.33 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу у 2024 році Господарством зменшено податкові зобов’язання з єдиного податку четвертої групи шляхом подання до контролюючого органу уточнюючої податкової декларації за 2022 рік. Під час погашення несвоєчасно сплачених податкових зобов’язань Господарству нараховано пеню у сумі 3 728 гривень 35 копійок.
У зв’язку з викладеним, Господарство просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання:
Чи підлягає списанню податковими органами сума пені у визначеному розмірі, нарахована під час подання уточнюючої податкової декларації з єдиного податку четвертої групи відповідно до підпункту 69.33 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу за земельні ділянки, які розташовані на територіях, які знаходяться в тимчасовій окупації та яких велись активні бойові дії?
Щодо порушеного платником питання слід зазначити таке.
Відповідно до абзацу першого підпункту 69.33 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, з 1 березня 2022 року, не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації Російською Федерацією.
Згідно з абзацом п’ятим підпункту 69.33 пункту 69 підрозділу 10
розділу ХХ Кодексу платники єдиного податку четвертої групи, які до дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» задекларували в податковій звітності за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов’язання з єдиного податку четвертої групи з площ земельних ділянок, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов’язання з єдиного податку четвертої групи за період березень 2022 року - 2023 рік шляхом подання в порядку, визначеному Кодексом, уточнюючих податкових декларацій за відповідний період.
Абзацом третім підпункту 69.33 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу встановлено, що дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Враховуючи вимоги підпункту 69.33 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, у разі звільнення від обов’язку нараховувати та сплачувати податкове зобов’язання з єдиного податку четвертої групи, відповідний платник податків не може бути притягнутий до відповідальності у вигляді нарахування пені за несвоєчасну сплату такого податкового зобов’язання.
При цьому, опрацювання питання анулювання пені, нарахованої після погашення несвоєчасно сплаченого податкового зобов’язання, здійснюється контролюючим органом за місцем його адміністрування.
Слід зазначити, що дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами)).
За даними ІКС ДПС запропоновану до анулювання пеню у визначеній сумі Господарству нараховано за кодом класифікації доходів бюджету 18050500 «Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків» (визначений код територіальної громади).
До складу вказаної територіальної громади включено визначене селище (визначений код), щодо якого у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, встановлено ознаку про проведення тимчасової окупації та активних бойових дій у період з дати початку по дату закінчення.
Враховуючи викладене та на виконання вимог підпункту 69.33 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, Господарство звільняється від обов’язку нараховувати та сплачувати податкове зобов’язання з єдиного податку четвертої групи за період з 01.03.2022 по дату закінчення та від обов’язку сплачувати пеню на вказані зобов’язання.
Податкове зобов’язання за 2022 рік Господарством визначено у відповідній податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи у визначеній загальній сумі та поквартально.
Зменшення податкового зобов’язання Господарством здійснено шляхом подання відповідної уточнюючої податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи (проведено камеральну перевірку) та поквартально.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |