Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства (далі – Підрядник) щодо порядку складання податкових накладних, та керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Як зазначено у зверненні, між Підрядником та Замовником укладено договір на виконання робіт, які фінансуються за рахунок коштів Європейського банку реконструкції та розвитку (далі – ЄБРР) відповідно до кредитної угоди, підписаної між ЄБРР та Замовником. Частина коштів у вигляді попередньої оплати (авансу) надійшли Підряднику з цільового поточного рахунку, відкритого в установі банку, в розмірі вартості робіт без податку на додану вартість (далі – ПДВ), інша частина у розмірі 20 відсотків від суми попередньої оплати (авансу) має бути перерахована з власних коштів Замовника як компенсація суми ПДВ.
Підрядником виписано та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкову накладну по «першій події»: на дату зарахування коштів від Замовника та на суму коштів, що надійшла на поточний рахунок, у тому числі ПДВ. При цьому, Замовник наполягає на складанні податкової накладної на розрахункову суму, яка більше за отриманий аванс, тобто з урахуванням суми ПДВ за вказаними операціями, яка за умовами договору має бути перерахована Підряднику з поточного рахунку Замовника.
З огляду на викладене Підрядник просить надати роз’яснення щодо правильності складання Підрядником податкової накладної на суму отриманого авансового платежу.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексом.
Пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до підпунктів «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу, об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та/або послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Згідно з пунктом 194.1 статті 194 розділу V Кодексу операції, зазначені у статті 185 розділу V Кодексу, крім операцій, що не є об’єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті «а» пункту 193.1 статті 193 розділу V Кодексу, яка є основною.
Податок становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів / послуг (підпункт 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V Кодексу).
Згідно з пунктом 188.1 статті 188 розділу V Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів / послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ Кодексу, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів / послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів / послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V Кодексу).
Перелік обов’язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах «а» - «л» пункту 201.1 статті 201 розділу V Кодексу, зокрема такими реквізитами є: дата складання податкової накладної, опис (номенклатура) товарів / послуг та їх кількість, обсяг; ціна постачання без урахування податку; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу, у разі здійснення операцій з постачання товарів / послуг, що оподатковуються за основною ставкою, ПДВ становить 20 відсотків бази оподаткування та додається до ціни таких товарів / послуг.
При отриманні попередньої оплати (авансу) за товари / послуги податкова накладна складається на суму коштів, що надійшла на рахунок платника у банку, а не на розрахункову суму, як зазначено у зверненні.
При цьому дані, зазначені у податковій накладній, мають відповідати первинним (бухгалтерським) документам
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |