Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення ……..заповідника (далі – Заповідник) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питання застосування пільги зі сплати земельного податку та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У зверненні Заповідник поінформував про наявність у постійному користуванні земельних ділянок (далі – Ділянки) загальною площею ……га, цільове призначення яких – землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, код виду цільового призначення «04.01 – Для збереження та використання біосферних заповідників». До звернення додано копію Положення про ……….. заповідник, затвердженого наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від ……. № ………(у редакції наказу Міндовкілля від ……. № ……) (далі – Положення). Відповідно до пп 1.2, 1.3 Положення Заповідник є бюджетною, неприбутковою, природоохоронною, науково-дослідною установою міжнародного значення; є юридичною особою, що має самостійний баланс, і утримується за рахунок коштів державного бюджету відповідно до загального та спеціального фондів бюджетної програми 2701160 «Збереження природно-заповідного фонду».
Заповідник включений до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр) з ознакою неприбутковості «031 – бюджетна установа» на підставі
рішення Головного управління ДПС у ………. області від……№ ………, дата присвоєння 10.06.2024 року.
У звернені зазначається, що у червні 2023 року Заповідник відповідно до ст. 11 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» Заповідник пройшов державну атестацію як наукова установа та отримав Свідоцтво про державну атестацію серії ДА № 00587 від 09.06.2023 року. Основним видом господарської діяльності Заповідника є діяльність за кодом КВЕД «72.19 – Дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук» розділу М «Професійна, наукова та технічна діяльність» ДК 009:2010.
Заповідник сплачує земельний податок згідно зі ст.ст. 269, 286 Кодексу, з урахуванням висновків, викладених у індивідуальних податкових консультацій від …… № ……… та від …… № …..ІПК (далі – Попередня ІПК), проте вважає, що існують підстави для перегляду висновків, зазначених Державною податковою службою України, з огляду на нові фактичні обставини, а саме:
проведення зміни установчих документів;
упорядкування організації наукової господарської діяльності;
належне оформлення звітності.
Заповідник, посилаючись на чинне законодавство та можливість фінансування за рахунок коштів загального та спеціального фондів та коштів, отриманих від власної господарської діяльності, у розумінні частини четвертої ст. 13 Бюджетного кодексу України, з надання платних послуг, передбаченим Переліком платних послуг, які можуть надаватися бюджетними установами природно-заповідного фонду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 року № 1913 (зі змінами) (далі – Постанова № 1913, Перелік), просить надати роз’яснення з наступних питань:
1) Чи має право/обов’язок застосувати пільгу, передбачену п.п. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Кодексу для закладів науки, які повністю утримуються за рахунок державного бюджету ?
2) У разі якщо має право/обов’язок застосувати пільгу, передбачену Кодексом для закладів науки, то чи може застосувати її починаючи з наступного місяця після внесення змін до ознаки неприбутковості (дата присвоєння від 10.06.2024 року, тобто через 83 календарних дня після звернення до Закарпатського адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі 25 березня 2024 року № 260/1710/24 про визнання протиправною та скасування Попередньої ІПК) ?
Слід зазначити, що на дату надання Попередньої ІПК, згідно з реєстраційними даними ДПС, Заповідник крім основного виду господарської діяльності за кодом КВЕД «72.19 – Дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук» ДК 009:2010, також провадив господарську діяльність, що кодифікується за кодами КВЕД «16.10 – Лісопильне та стругальне виробництво» та «02.20 – Лісозаготівлі» ДК 009:2010.
Станом на дату подання Заповідником звернення 05 листопада 2024 року (вх. ДПС № 5021/ІПК/6 від 05.11.2024), відомості про провадження господарської діяльності, що кодифікується за кодами КВЕД «16.10 – Лісопильне та стругальне виробництво» та «02.20 – Лісозаготівлі» ДК 009:2010 в обліковій картці Заповідника відсутні.
Господарська діяльність Заповідника не узгоджується з визначеннями у розділі 4 Положення, зокрема, спеціальним використанням природних ресурсів у межах території Заповідника, яке здійснюється на підставі дозволів, санітарна рубка лісів, обмеження суцільної рубки лісів та інше (абзац другий п.п. 4.3.4 п. 4.3, абзац другий п. 4.4 розділу 4 Положення відповідно).
При цьому, у зверненні повідомляється, що в результаті виконання природоохоронних заходів, у т. ч. санітарних рубок, утворюється деревина (ділова та дерев’яна), частину якої Заповідник згідно з п. 12 Переліку реалізує юридичним та фізичним особам.
Зазначені у зверненні зони (антропогенних ландшафтів та буферні зони) це функціональне зонування диференційованого режиму охорони, відтворення та використання природних комплексів Заповідника (ст. 18 Закону України від 16 червня 1992 року № 2456-XII «Про природно-заповідний фонд України»).
Разом з цим, відповідно до реєстраційних даних ДПС:
організаційно-правова форма Заповідника «425 – державна організація (установа, заклад)»;
дата включення до Реєстру, з якої починається строк безперервної реєстрації неприбуткової організації – 29.12.1999;
код ознаки неприбутковості у періоді з 22.11.2016 по 10.06.2024 – «0048 – інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу, а з 10.06.2024 по теперішній час – «0031 – бюджетна установа».
Включення Заповідника до Реєстру відбулося через 128 календарних дня після попереднього звернення за наданням Попередньої ІПК (вх. ДПС від 02.02.2024 № 419/ІПК/6) та через 76 календарних днів після звернення до Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 25 березня 2024 року № 260/1710/24 про визнання протиправною та скасування Попередньої ІПК.
Питання 1.
Підпунктом 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Кодексу передбачено, що від земельного
податку звільняються, зокрема, заклади науки (крім національних та державних дендрологічних парків) (за умови використання за цільовим призначенням), які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Бюджетним кодексом України визначено, що до бюджетних установ належать організації, які створені у встановленому порядку органами державної влади та органами місцевого самоврядування, повністю утримуються за рахунок державного чи місцевого бюджету (частина дванадцята ст. 2 Бюджетного кодексу України (далі – Бюджетний кодекс)).
Бюджетні установи додатково до коштів загального фонду бюджету отримують власні надходження (кошти, отримані в установленому порядку як плата за надання послуг, виконання робіт, гранти, дарунки та благодійні внески, а також кошти від реалізації в установленому порядку продукції чи майна та іншої діяльності), які включаються до спеціального фонду бюджету та мають цільове спрямування (частина четверта ст. 13 Бюджетного кодексу).
Відповідно до п. 9.2 Положення кошти, отримані в результаті платних послуг згідно з Постановою № 1913, є власними коштами Заповідника і вилученню не підлягають, використовуються для здійснення природоохоронних заходів, охорони території та об’єктів Заповідника і провадження діяльності, передбаченої Положенням.
Постановою № 1913 Перелік затверджено відповідно до ст. 47 Бюджетного кодексу.
Стаття 47 Бюджетного кодексу визначає, що кошти (в тому числі в іноземній валюті), одержані, зокрема, біосферними заповідниками, а також підприємствами, установами та організаціями, у порядкуванні яких перебувають території та об’єкти природно-заповідного фонду інших категорій , від наукової, природоохоронної, туристично-екскурсійної, рекламно-видавничої та іншої діяльності в межах заповідних територій та об’єктів, що не суперечать їх цільовому призначенню, є їх власними коштами. Ці кошти не підлягають вилученню і використовуються для здійснення заходів щодо охорони відповідних територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
Складовими частинами спеціального фонду бюджету є, зокрема, доходи бюджету (включаючи власні надходження бюджетних установ), які мають цільове спрямування (п. 1 частини третьої ст. 13 Бюджетного кодексу).
Згідно з частиною четвертою ст. 13 Бюджетного кодексу власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету.
Водночас, відповідно до примітки до послуги, зазначеної у п. 12 Переліку, така послуга , у т. ч. реалізація деревини, не може здійснюватися на території біосферних заповідників.
Враховуючи зазначене, кошти, отримані Заповідником від реалізації деревини, не можуть вважатися власними коштами Заповідника.
Зважаючи на зміну коду ознаки неприбутковості та перелік видів економічної діяльності Заповідник, як заклад науки, відповідає вимогам, визначеним п.п. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Кодексу, за умови, що Заповідник повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Питання 2.
Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії (п. 30.3 ст. 30 Кодексу).
Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право (п. 284.2 ст. 284 Кодексу).
Внесення змін до податкової звітності встановлено статтею 50 Кодексу.
З огляду на викладене, Заповідник має право вносити зміни до раніше поданих декларацій з плати за землю, починаючи з наступного місяця після набуття відповідності встановлених п.п. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Кодексу ознакам закладу науки, який повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |