Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення платника податків щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань складання та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків зазначає наступні фактичні обставини:
– протягом 2022 року платник податків перестав бути акціонером Акціонерного товариства та втратив статус контролюючої особи по відношенню до останнього, внаслідок чого втратив право отримувати від Акціонерного товариства доходи при розподілі прибутків (дивідендів) за будь-які періоди, зокрема за 2022 рік;
– платник податків станом на 01.01.2022 здійснював лише опосередковане володіння Компанією в частці 51,164 відс. через Акціонерне товариство, який в свою чергу прямо володів 100 відс. статутного капіталу Компанії. Внаслідок реалізації рішення про припинення діяльності Компанію
у липні 2022 року було виключено з реєстру підприємств Латвійської республіки. Тобто станом на 31.12.2022 Акціонерне товариство не мало статусу контролюючої особи по відношенню до Компанії.
Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи потрібно у випадку втрати контролю протягом 2022 року подавати Звіт за 2022 рік?
2. Якщо потрібно, то яким саме чином платник податків, маючи доступ до оприлюдненої на сайті Акціонерного товариства фінансової звітності за весь 2022 рік, повинний розрахувати показники рядка 22, 23, 24 Звіту, провести розрахунок скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії (далі – КІК) (яку долю володіння потрібно зазначити в рядку 17 Звіту, який середній курс використовувати при розрахунках)?
3. Чи потрібно подавати Звіт за підсумками 2022 року по ліквідованій Компанії?
4. Якщо так, то просимо надати роз’яснення, яким чином розрахувати показники рядка 22, 23, 24 Звіту, провести розрахунок скоригованого прибутку КІК (яку долю володіння потрібно зазначити в рядку 17 Звіту, який середній курс використовувати при розрахунках)?
Щодо питань 1, 3
Відповідно до підпункту 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 розділу I Кодексу КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України відповідно до правил, визначених Кодексом.
Згідно із підпунктом 392.1.2. пункту 392.1 статті 392 розділу I Кодексу контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) КІК.
Зокрема, іноземна компанія визнається КІК, якщо фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України:
а) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50 відсотків, або
б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб – резидентів України та/або юридичних осіб – резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або
в) окремо або разом з іншими резидентами України – пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.
Пунктом 392.2 статті 392 розділу I Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, відповідно до підпункту 392.2.2. пункту 392.2 статті 392 розділу I Кодексу об’єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 392 розділу І Кодексу.
Зазначена частина прибутку КІК:
– включається до складу загального річного оподатковуваного доходу контролюючої особи в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 розділу IV Кодексу, або
– за результатами звітного податкового року збільшує об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи в порядку, визначеному розділом III Кодексу.
Відповідно до підпункту 392.3.1 пункту 392.3 статті 392 розділу I Кодексу скоригованим прибутком КІК визнається прибуток КІК до оподаткування відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року – за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються такою КІК, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції.
У разі якщо згідно із законодавством іноземної юрисдикції податкового резидентства КІК не передбачено обов’язку складання фінансової звітності, контролююча особа повинна забезпечити складання такої звітності відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.
Згідно із підпунктом 392.3.5 пункту 392.3 статті 392 розділу I Кодексу контролююча особа самостійно здійснює розрахунок скоригованого прибутку кожної КІК на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу I Кодексу, та визначає частку скоригованого прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, пропорційно частці у цій КІК, якою вона володіє.
Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту, зокрема:
підпунктом 392.5.1 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року;
підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов’язані подавати Звіт до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
До Звіту в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік.
Пунктом 54 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлені особливості застосування положень про оподаткування прибутку КІК протягом перехідного періоду, серед яких зокрема:
першим звітним (податковим) роком для Звіту є 2022 рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року – звітний період, що розпочинається у 2022 році). Контролюючі особи мають право подати Звіт за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку КІК, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік;
підпункт «б» підпункту 392.1.2 пункту 392.1 статті 392 цього Кодексу для 2022 – 2023 звітних (податкових) років застосовується в такій редакції: «б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі 25 і більше відсотків за умови, що декілька фізичних осіб – резидентів України та/або юридичних осіб – резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або».
Форму Звіту, скорочену форму Звіту та Порядок заповнення Звіту, скороченої форми Звіту і подання до контролюючого органу (далі – Порядок), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254.
Таким чином, платник податків – контролююча особа у випадку втрати контролю над КІК протягом 2022 року зобов’язаний подати до контролюючого органу Звіт за 2022 рік одночасно з поданням річної податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік та копій фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК у звітному 2022 році.
Щодо питань 2, 4
Підпунктом 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу визначений перелік показників (інформації), що мають бути включені до Звіту.
Відповідно до пункту 17 розділу ІІ Порядку заповнення Звіту у графі:
17.1 – зазначається розмір частки (всього), якою володіє контролююча особа в КІК. Розмір зазначається у відсотках;
17.2 – зазначається розмір частки (відсоток) володіння контролюючою особою у КІК в разі безпосереднього володіння;
17.3 – зазначається розмір частки (відсоток) володіння контролюючою особою у КІК в разі опосередкованого володіння.
У разі опосередкованого володіння часткою в КІК через інших осіб у графах 18.1, 18.2, 18.3 Звіту зазначаються вид особи (осіб) через яких здійснюється опосередковане володіння.
Пунктом 22 розділу ІІ Порядку заповнення Звіту визначено, що у графі 22 зазначається сума доходу (виручки) КІК за звітний фінансовий рік. Доходи повинні включати дохід від продажу товарно-матеріальних цінностей та майна, послуг, роялті, відсотки, премії та будь-які інші суми.
Пунктом 23 розділу ІІ Порядку заповнення Звіту визначено, що у графі 23 зазначається прибуток від операційної діяльності КІК.
Пунктом 24 розділу ІІ Порядку заповнення Звіту визначено, що у графі 24 зазначається прибуток до оподаткування КІК відповідно до даних фінансової звітності.
Відповідно до пункту 25 розділу ІІ Порядку заповнення Звіту передбачено, що у графах графи 25.1 – 25.3 відображається розрахунок скоригованого прибутку КІК, який здійснюється контролюючою особою на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу. Розрахунок скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії здійснюється окремо по кожній контрольованій іноземній компанії.
У графі 25.1 зазначається фінансовий результат до оподаткування КІК відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року – за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються КІК, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції. У разі якщо згідно із законодавством іноземної юрисдикції податкового резидентства КІК не передбачено обов'язку складання фінансової звітності, контролююча особа повинна забезпечити складання фінансової звітності КІК відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.
У графі 25.2 зазначається сума коригування фінансового результату до оподаткування КІК, що дорівнює показнику рядка 03 Додатка К до Звіту (далі – Додаток К).
При складанні Додатка К також використовуються показники Додатків ТЦ та ЦП до Звіту.
У графі 25.3 зазначається скоригований прибуток КІК, що є підсумком граф 25.1 та 25.2К Звіту.
Відповідно до підпункту 392.3.4 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу скоригований прибуток КІК, визначений в іноземній валюті, підлягає перерахунку в гривню за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України (далі – НБУ) за звітний (податковий) період.
Пунктом 21 розділу ІІ Порядку заповнення Звіту визначено, що у графі 21 зазначається код валюти, яка визначена як валюта звітності КІК.
У графі 21.1 зазначається валюта звітності КІК.
У графі 21.2 зазначається середньозважений офіційний курс НБУ за звітний (податковий) період.
Таким чином, платник податків – контролююча особа у графах 22, 23, 24 Звіту зазначає показники відповідно до фінансової звітності КІК, яка складена станом на останній день контролю над такою КІК у звітному 2022 році; у графах 17.2, 17.3 зазначає розмір частки (відсоток), якою володіє або контролює станом на останній день такого володіння у звітному 2022 році; у графі 21.2 зазначає показник середньозваженого офіційного курсу НБУ, що розрахований за період здійснення контролю над КІК у звітному 2022 році.
Довідково інформуємо: Інформація щодо офіційного курсу гривні до іноземних валют щоденно розміщується на сторінці офіційного Інтернет-представництва НБУ за посиланням: https://bank.gov.ua/ua/markets/exchangerates.
Інформацію щодо середнього за період офіційного курсу гривні до іноземних валют НБУ оприлюднює на сторінках свого офіційного Інтернет-представництва (за посиланням: https://bank.gov.ua/files/Exchange_r.xls) у розділі:
«Фінансові ринки» – «Офіційний курс гривні щодо іноземних валют» – «Офіційний курс гривні до іноземних валют (середній за період)».
Порядок визначення показника «Середній за період курс гривні до іноземних валют» наведений в Спеціальному Стандарті Поширення даних та оприлюднюється Національним банком на сторінках свого офіційного Інтернет-представництва (за посиланням: https://bank.gov.ua/ua/statistic/sdds) розділ «Курси обміну валют».
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |