X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.12.2024 р. № 5774/ІПК/26-15-24-01-13-09

№ ________/ІПК/26-15-24-01-13-09

 

 

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

 

Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс), розглянуло звернення
щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що протягом 2024 року здійснив продаж нерухомого майна, а саме квартири, яка належала йому на праві власності менше трьох років, та сплатив з цієї операції податок на доходи фізичних осіб у розмірі 5 відсотків.

Платник податків має намір здійснити у звітному році продаж земельної ділянки, яка перебуває у його власності більше трьох років з цільовим призначенням – 01.05 для індивідуального садівництва, категорія земель: Землі сільськогосподарського призначення, площею  – 0,0999 га.

У зв’язку  чим, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Чи буде вважатися продаж  такої земельної ділянки, як перша продаж нерухомого майна, що перебуває у власності більше трьох, та чи потрібно буде сплачувати податки у такому випадку?

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує, зокрема, доходи з джерела їх походження в Україні.

Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу).

Також особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Кодексу, є платниками військового збору (п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу).

Об'єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу).

Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 Кодексу (п.п. 164.2.4 п. 164.2
ст. 164 Кодексу).

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна, неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, подільного об'єкта незавершеного будівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця визначено ст. 172 Кодексу.

Згідно з п. 172.1 ст. 172 Кодексу не оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну), зокрема:

земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені ст. 121 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) залежно від її призначення;

земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років не поширюється на майно, отримане платником податку у спадщину.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам у власність передбачені ст. 121 ЗКУ, згідно з п.п. «в» п. 1 якої громадяни України мають право на безоплатну передачу їм у власність земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема: для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.

Водночас, п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу передбачено, що звільняються від оподаткування військовим  збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4
п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.

Враховуючи зазначене вище, не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором дохід, отриманий платником податку від продажу один раз протягом звітного податкового року об’єкта нерухомості, визначеного п. 172.1 ст. 172 Кодексу, зокрема, земельної ділянки, яка перебуває у власності платника податку більше трьох років та не перевищує норми безоплатної передачі, визначені ст. 121 ЗКУ, не зважаючи на те, що такій операції передував продаж нерухомого майна, не зазначено у п. 172.1 ст. 172 Кодексу.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.