Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства та повідомляє наступне.
У зверненні Товариство зазначає, що здійснює діяльність з ввезення на митну територію України товару (очисник гальм) у споживчій тарі виробника до 5 літрів (код УКТ ЗЕД 2710 12 25 00). Транспортування зазначеного товару на митну територію України здійснюється перевізником.
Товариство також зазначає, що при митному оформленні зазначеного товару Товариство сплачує акцизний податок і в подальшому зберігає його в орендованому складському приміщенні та буде здійснювати оптовий продаж цього товару іншим суб’єктам господарювання.
Товариство повідомляє, що не зареєстровано платником акцизного податку, не має зареєстрованих акцизних складів/акцизних складів пересувних та не є виробником чи особою, яка здійснює розлив пального у споживчу тару.
Товариство просить надати роз’яснення на питання:
Підпунктом 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Згідно із підпунктом 14.1.1411 пункту 14.1 статті 14 Кодексу пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.
Згідно з підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу товар, який класифікується за кодом згідно УКТ ЗЕД 2710 12 25 00 є підакцизним товаром.
Платником акцизного податку є, зокрема:
особа - суб’єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України (підпункт 212.1.2 пункт 212.1 стаття 212 Кодексу);
особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує пальне або спирт етиловий (підпункт 212.1.15 пункт 212.1 стаття 212 Кодексу).
При цьому, об’єктом оподаткування є операції, зокрема, з ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України (підпункт 213.1.3 пункт 213.1 статті 213 Кодексу) та реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) (підпункт 213.1.2 пункт 213.1 статті 213 Кодексу).
Датою виникнення податкових зобов’язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України є дата подання контролюючому органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов’язання контролюючим органом у визначених законодавством випадках (пункт 216.4 статті 216 Кодексу).
Акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) сплачується платниками податку до або в день подання митної декларації (підпункт 222.2.1 пункт 222.2 статті 222 Кодексу).
Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Кодексу, зокрема, особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020 № 729 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового» (зі змінами) (підпункт 212.3.4 пункт 212.3 статті 212 Кодексу).
Платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5 1, 215.3.5 2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 Кодексу.
Підпунктом 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України, зокрема, у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.
Отже, при здійсненні операцій з реалізації пального у розумінні підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, при ввезенні на митну територію України пального у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками, такий суб’єкт господарювання не є платником акцизного податку з реалізації пального та у такого суб’єкта господарювання відсутній обов’язок реєструватися платником акцизного податку.
2. Чи необхідно Товариству при ввезенні на митну територію України товарів у споживчій тарі виробника до 5 літрів, які підпадають під визначення поняття «пальне» та належить до підакцизних товарів, і з яких при митному оформленні сплачено акцизний податок, складати та реєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних?
Відповідно до підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, акцизний склад – це, зокрема, приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару, не являється акцизним складом, відповідно до абзацу десятого підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.
Розпорядник акцизного складу - суб’єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Відповідно до абзацу третього пункту 231.1 статті 231 Кодексу виробник пального, а також особа, яка здійснює розлив пального у споживчу тару ємністю до 5 літрів (включно), зобов'язані скласти акцизну накладну на обсяги такого пального.
Особа, яка реалізує пальне, зобов'язана скласти акцизну накладну в одному примірнику у разі реалізації пального з акцизного складу, зокрема, пального у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) (пункт 231.3 статті 231 Кодексу).
При цьому, виробник пального, а також особа, яка здійснює розлив пального у споживчу тару ємністю до 5 літрів (включно), зобов’язані скласти акцизну накладну на обсяги такого пального (підпункт 231.1.пункт 231.1 стаття 231 Кодексу).
Отже, при ввезенні на митну територію України пального у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) виникає зобов’язання сплати акцизного податку до або в день подання митної декларації (підпункт 222.2.1 пункт 222.2 статті 222 Кодексу), а при подальшій його реалізації у такій тарі суб’єкт господарювання не здійснює операцій з реалізації пального у розумінні підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, відповідно, не є платником акцизного податку з реалізації пального, у суб’єкта господарювання відсутній обов’язок складати та реєструвати акцизні накладні при здійсненні таких операцій. Такий суб’єкт господарювання не є розпорядником акцизного складу/акцизного складу пересувного.
Враховуючи вищевикладене, суб’єкти господарювання можуть без реєстрації акцизних накладних та акцизних складів/акцизних складів пересувних здійснювати операції із ввезення на митну територію України пального у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками або особами що здійснюють розлив пального у таку тару.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |