X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.12.2024 р. № 5810/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…) щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

ТОВ повідомило, що є резидентом «Дія Сіті». Для здійснення власної діяльності ТОВ залучаються фізичні особи, з якими укладено гіг-контракти.

У господарській діяльності ТОВ виникла необхідність безоплатно передати основні засоби (ноутбуки), які є власністю ТОВ та обліковуються на балансі ТОВ, гіг-спеціалістам для виконання ними своїх обов’язків в рамках умов
гіг-контракту.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:

  1. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб повинна оподатковуватися передача ноутбуків гіг-спеціалістам ТОВ 5 відс. чи
    18 відcотків?
  2. Як визначити базу оподаткування податку на доходи фізичних осіб
    з операції безоплатної передачі у користування обладнання у рамках
    гіг-контракту?
  3. Чи підлягають оподаткуванню податку на додану вартість (далі – ПДВ) операції з безоплатної передачі у користування обладнання у рамках
    гіг-контракту?
  4. Як визначається база оподаткування ПДВ операції з безоплатної передачі у користування обладнання у рамках гіг-контракту?
  5. Чи є операція з безоплатної передачі у користування обладнання у рамках гіг-контракту об‘єктом оподаткування податком на виведений капітал для резидентів Дія Сіті (далі – ПнВК) у розмірі 9 відс., якщо компанія обрала перехід на сплату ПнВК?

Частиною першою ст. 5 Закону України від 15 липня 2021 року
№ 1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»
(далі – Закон № 1667) встановлено, що резидентом Дія Сіті може бути юридична особа, зареєстрована на території України в установленому законодавством України порядку, незалежно від її місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності, яка відповідає всім вимогам, передбаченими даною статтею.

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 1 Закону № 1667 гіг-контракт –цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті
як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розділом V Закону № 1667.

Резидент Дія Сіті забезпечує гіг-спеціаліста обладнанням та іншими засобами, необхідними для виконання робіт (надання послуг), якщо інше
не передбачено гіг-контрактом. У разі використання гіг-спеціалістом особистого обладнання для виконання робіт (надання послуг) гіг-контрактом можуть передбачатися відповідні компенсаційні виплати (частина шоста ст. 20 Закону
№ 1667).

Відповідно до п.п. 14.1.283 п. 14.1 ст. 14 Кодексу спеціалісти резидента
Дія Сіті – це гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія Сіті на підставі
гіг-контракту, укладеного в порядку, передбаченому Законом № 1667, та/або особи, які перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах.

Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період воєнного стану», який
набрав чинності з 01.12.2024, внесено зміни до розділу
IV Кодексу та п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (далі – Закон                    № 4015).

Щодо питань першого, другого

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексом, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу).

Частиною четвертою ст. 4 Закону № 1667 встановлено, що для провадження господарської діяльності резидент Дія Сіті має право залучати працівників на підставі трудових договорів (контрактів), гіг-спеціалістів
на підставі гіг-контрактів відповідно до Закону № 1667, а також підрядників та виконавців, у тому числі фізичних осіб підприємців, - на підставі інших цивільно-правових чи господарсько-правових договорів у порядку, визначеному законодавством.

Тобто, правовим режимом Дія Сіті, визначеним Законом № 1667, передбачено декілька форматів відносин із працівниками резидента Дія Сіті.

Відповідно до ст. 16 Закону № 1667 передбачено, що при наймі працівника резидент Дія Сіті може укладати з ним контракт як особливу форму трудового договору, спрямовану на забезпечення умов для ініціативності та самостійності працівника з урахуванням його індивідуальних здібностей і професійних навичок, підвищення взаємної відповідальності сторін.

Також ст.ст. 17-19 Закону № 1667 визначено особливості укладання
гіг-контракту резидентом ія Сіті із гіг-спеціалістом та виплати винагороди
за виконані протягом місяця роботи (надані послуги) гіг-спеціалісту за цим
гіг-контрактом.

Водночас керуючись ст. 1 Закону № 1667, зазначаємо, що гіг-контракт – це цивільно-правовий договір, і на відносини між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті не поширюється дія Кодексу законів про працю України та законодавства про працю.

Також, ст. 20 Закону № 1667 встановлено порядок виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом. Так, відповідно до частини шостої цієї статті резидент Дія Сіті забезпечує гіг-спеціаліста обладнанням та іншими засобами, необхідними для виконання робіт (надання послуг), якщо інше не передбачено гіг-контрактом. У разі використання гіг-спеціалістом особистого обладнання для виконання робіт (надання послуг) гіг-контрактом можуть передбачатися відповідні компенсаційні виплати.

Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу.

Згідно з п.п. «а» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді вартості використання житла, інших об’єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах.

Відповідно до п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2–167.5 ст. 167 Кодексу).

Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, становить
5 відсотків об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161
підрозділу 10 розділу
XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Отже, у разі якщо вартість обладнання та інших засобів, необхідних для виконання робіт (надання послуг), яке надається резидентом Дія Сіті
гіг-спеціалісту в межах гіг-контракту, або компенсаційні виплати у разі використання гіг-спеціалістом особистого обладнання для виконання робіт (надання послуг) відповідно до гіг-контракту, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як додаткове благо та оподатковується за загальними правилами.

Водночас слід зазначити, що вказана позиція погоджена з Міністерством фінансів України.

Щодо питань третього, четвертого

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з пп. «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 Кодексу розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. При цьому з метою оподаткування ПДВ постачанням послуг, зокрема є постачання послуг іншій особі на безоплатній основі (п.п. 14.1.185 п. 14.1
ст. 14 Кодексу).

Продаж результатів робіт (послуг) – будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об'єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг) (п.п. 14.1.203 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (п.п. 14.1.191
п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

При цьому продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (п.п. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до п. 188.1 ст. 188 розділу V Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до пп. 213.1.9 і 213.1.14 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо.

Якщо надана ТОВ фізичній особі – виконавцю на відповідний термін комп’ютерна техніка належить на праві власності ТОВ та буде використовуватися фізичною особою – виконавцем з метою виконання робіт (надання послуг) для ТОВ, то відповідно до п.п. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 розділу І Кодексу така операція є операцією ТОВ з постачання фізичній особі – виконавцю послуг (надання в оренду (користування) комп’ютерної техніки), що споживаються таким виконавцем у процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (виконання робіт (надання послуг) для ТОВ).

Якщо ТОВ здійснює операції з безоплатної передачі фізичним особам комп’ютерної техніки без переходу права власності на таку комп’ютерну техніку від платника до фізичної особи (передбачає повернення комп’ютерної техніки), зокрема якщо така передача відбувається за договором позички у строкове користування, то така операція не є об’єктом оподаткування ПДВ у розумінні підпункту «а» п. 185.1 ст. 185 розділу V Кодексу, оскільки така операція
не відповідає поняттю операції з постачання товарів, визначеному п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 розділу І Кодексу.

Щодо питання п’ятого

Передавання речей, визначених індивідуальними ознаками, оформляють або договором оренди, або договором позички (надання майна у тимчасове користування). Різниця між цими договорами полягає, зокрема, у тому, що договір оренди є відплатним, а договір позички – безвідплатним.

Договір позички між юридичними особами, а також між юридичною та фізичною особою укладається у письмовій формі (частина друга ст. 828 Цивільного кодексу України).

Правові основи оподаткування податком на прибуток підприємств встановлено розділом III Кодексу.

Згідно з п.п. 134.1.8 п. 134.1 ст. 134 розділу III Кодексу обєктом оподаткування є операції резидентів Дія Сіті – платників податку на особливих умовах, що підлягають оподаткуванню згідно з п. 135.2 ст. 135, п. 137.10 ст. 137 та п. 141.91 ст. 141 розділу III Кодексу.

Відповідно до п. 135.2 ст. 135 розділу III Кодексу базою оподаткування операцій резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах є грошове вираження обєкта оподаткування, розрахованого за правилами, визначеними цим пунктом та п.п. 141.91.3 п. 141.91 ст. 141 розділу III Кодексу. У разі здійснення операцій, які є обєктом оподаткування, у формі, відмінній від грошової, базою оподаткування є вартість такої операції, визначена на рівні не нижче звичайної ціни.

Така база оподаткування операцій резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах визначається виходячи з вартості операції без зменшення на суму утриманого податку на доходи нерезидента.

Підпунктом 135.2.1.6 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 розділу III Кодексу встановлено, що до бази оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах включається, зокрема, вартість майна (робіт, послуг), наданого (наданих) особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником  податку
на особливих умовах, без висування вимог щодо компенсації його (їх) вартості (у тому числі безоплатно наданих товарів (робіт, послуг), за винятком:

а) наданого (наданих) неприбутковим організаціям, оподаткування операцій з якими регулюється пп. 135.2.1.8 і 135.2.1.81 п.п. 135.2.1п. 135.2 ст. 135 Кодексу;

б) розповсюдженого (розповсюджених) резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах (у тому числі із залученням третіх осіб) під час проведення рекламних (маркетингових) заходів, за умови що звичайна ціна одиниці товару (робіт, послуг), що використовується в рекламному (маркетинговому) заході як окрема одиниця розповсюдження, не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановлених законом на 1 січня податкового (звітного) року;

в) якщо вартість такого майна (робіт, послуг) підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV Кодексу або
не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно з статтею 165
Кодексу та/або не оподатковується згідно з
п
. 170.7 ст. 170 Кодексу;

г) додаткових благ, що надаються резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах на користь спеціалістів резидента Дія Сіті, якщо такі додаткові блага не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб через відсутність персоніфікованого обліку.

Для цілей п.п. 135.2.1.6 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 Кодексу безоплатно наданим майном вважається також майно, нестача якого виявлена під час інвентаризації, за умови що балансова вартість такого відсутнього майна станом на дату проведення інвентаризації перевищує 5 відсотків сукупної балансової вартості відповідної однорідної групи майна, щодо якого проводиться інвентаризація (крім списання нестачі у межах норм природного убутку), та платник податку не звернувся до відповідних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення чи притягнення винних осіб до відповідальності або не вжив заходів до стягнення суми компенсації із зберігача, страхової компанії тощо у зв’язку з такою нестачею.

Отже, для резидента Дія Сіті, який обрав сплату податку на прибуток підприємств на особливих умовах, вартість обладнання (комп’ютерної техніки), що передається працівнику, який перебуває з таким резидентом Дія Сіті у трудових відносинах, для виконання трудової функції та / або гіг-спеціалісту для виконання робіт за гіг-контрактом в якості інструменту (засобу) виконання робіт (надання послуг) без переходу права власності на таке обладнання (передбачає його повернення), зокрема у випадку, якщо така передача відбувається за договором позички у строкове використання, не включається до бази оподаткування резидента Дія Сіті таким податком.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

______________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.