Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, основною сферою діяльності Товариства є вирощування продукції рослинництва, яка має високий потенціал для поглинання парникових газів з атмосфери та перетворення їх на секвестрований органічний карбон, що позитивно впливає на стан ґрунту та біорізноманіття.
Товариство уклало угоду з нерезидентом – емітентом вуглецевих сертифікатів для цілей оцінки скорочення викидів та генерування таких сертифікатів.
Згідно з умовами, визначеними у доданій до звернення копії договору (далі – Договір), Товариство бере участь у програмі «AgreenaCarbon» (далі – Програма). Беручи участь у Програмі, Товариство має право на отримання вуглецевих сертифікатів за певних умов та положень.
Перед видачею вуглецевих сертифікатів на відповідний рік нерезидент має намір придбати права на частку вуглецевих сертифікатів Товариства, а Товариство передати нерезиденту права на вуглецеві сертифікати під одноразову виплату.
При цьому така передача передбачає, що вуглецеві сертифікати будуть передані нерезиденту як власнику, зокрема, Товариство передає усі свої права, включаючи права власності. Товариство повністю погоджується, що нерезидент буде зареєстрований як власник вуглецевих сертифікатів у відповідному реєстрі.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) чи вважатиметься операція Товариства з передачі отриманих Вуглецевих сертифікатів операцією з постачання послуг з надання (передачі) права на скорочення викидів парникових газів (вуглецевих одиниць) у розумінні підпункту «а» пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ;
2) чи вважатиметься операція Товариства з передачі прав на отримання Вуглецевих сертифікатів операцією з постачання послуг з надання (передачі) права на скорочення викидів парникових газів (вуглецевих одиниць) у розумінні підпункту «а» пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ;
3) яким чином оподатковуються ПДВ зазначені у зверненні операції?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Перелік операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ, визначено у пункті 185.1 статті 185 розділу V ПКУ.
Так, згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Пунктами 186.2 – 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається по місцю реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або по місцю фактичного надання відповідних послуг.
Місцем постачання послуг, зазначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.
До таких послуг, зокрема, належать надання майнових прав інтелектуальної власності, створення за замовленням та використання об'єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами, а також надання (передача) права на скорочення викидів парникових газів (вуглецевих одиниць) (підпункт «а» пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ).
Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. З метою оподаткування постачанням послуг, зокрема є досягнення домовленості утримуватися від певної дії або від конкуренції з третьою особою чи надання дозволу на будь-яку дію за умови укладення договору (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ визначено, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 – 3
Платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.
Податковий облік ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, а тому при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання тих, чи інших товарів/послуг необхідно встановити фактичну сутність таких операцій і місце їх постачання, а також враховувати те, яким чином у бухгалтерському обліку відображається факт здійснення таких операцій.
З огляду на положення та умови, що визначені у Договорі, передача Товариством нерезиденту вуглецевих сертифікатів або передача права на отримання вуглецевих сертифікатів розглядається для цілей оподаткування ПДВ як операція Товариства з постачання (передачі) нерезиденту відповідних послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії (досягнення домовленості утримуватися від певної дії чи надання дозволу на будь-яку дію) або провадження певної діяльності.
Якщо зазначені вище послуги за своєю фактичною сутністю належать до категорії послуг, визначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, то місцем постачання таких послуг є місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.
При цьому у разі, якщо отримувачем таких послуг є нерезидент, який не має в Україні постійного представництва, місце постачання таких послуг визначається за межами митної території України, і, відповідно, операції з постачання таких послуг не будуть об'єктом оподаткування ПДВ. За такою операцією обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкової накладної не виникатиме.
У разі, якщо зазначені вище послуги не належать до категорії послуг, перерахованих у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ, то для цілей оподаткування ПДВ місцем постачання таких послуг є місце реєстрації їх постачальника. Оскільки постачальником таких послуг є Товариство, то операція Товариства з постачання таких послуг нерезиденту буде об'єктом оподаткування ПДВ.
З питання віднесення зазначених вище послуг до тієї чи іншої категорії послуг (у тому числі до категорії послуг, що перераховані у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ), ДПС рекомендує звернутися до Міністерства економіки України та/або ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником Державного класифікатора продукції та послуг, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |