X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.12.2024 р. № 5839/ІПК/99-00-21-03-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації та повідомляє наступне.

        У зверненні Товариство зазначає, що розглядає можливість підприємницької діяльності по виробництву і торгівлі піролізним паливом.

        Товариство просить надати розяснення на питання:

        1. Чи є піролізне паливо підакцизним товаром?

Підпунктом 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Підпунктом 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу встановлено перелік підакцизних товарів, що відповідають певним кодам товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД та їх описам згідно з УКТ ЗЕД, які є пальним.

Відповідно до підпункту 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пальне – це нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.

Класифікація товарів згідно з УКТ ЗЕД, тобто визначення їх кодів, здійснюється відповідно до Митного тарифу України, встановленого Законом України від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX, та з урахуванням визначальних для класифікації характеристик товару.

Так, класифікація нафтопродуктів здійснюється за їх фізико-хімічними показниками (на підставі висновків компетентних експертних установ, відповідних документів, де наведено, зокрема, фракційний склад і призначення товару).

Отже, визначальним щодо належності будь-яких нафтопродуктів до підакцизних товарів (пального), є визначення коду та опису зазначеного нафтопродукту згідно з УКТ ЗЕД.

        При цьому, у зверненні не вказано код товару згідно з УКТ ЗЕД, що не дає можливості визначити належність його до підакцизних товарів, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку та які підлягають оподаткуванню відповідно до підпункту  215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.

Зазначаємо, якщо нафтопродукт, який підпадає під визначення «пальне» і класифікується за кодом та описом товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД, зазначеним у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу (код має бути підтверджено відповідними документами), то у цьому випадку такий товар (продукція) належить до підакцизних  товарів.

Одночасно повідомляємо, що з питання класифікації товарів, визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД ДПС рекомендує звернутися до:

Державної митної служби України – у разі здійснення операцій із ввезення таких товарів на митну територію України у митному режимі імпорту;

Торгово-промислової палати України – у разі здійснення операцій з постачання таких товарів на митній території України.

       

        2. Чи потребує діяльність з виробництва піролізного палива отримання ліцензій на виробництва пального?

З 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18 червня               2024 року №  3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових  дистилятів,  біоетанолу,  алкогольних  напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах,  та пального» (далі – Закон № 3817), крім окремих його норм, які набирають чинності та вводяться в дію у терміни, встановлені пунктом 1 розділу  XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817.

Відповідно до пункту 14 частини першої статті 1 Закону № 3817  виробництво пального - діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу, інших видів сировини, у тому числі невикопної біологічно відновлюваної сировини органічного походження (біомаси), в результаті якої отримується пальне та інші продукти переробки, а також діяльність із змішування пального (крім скрапленого газу) і добавок (присадок) в обсязі понад 1 відсоток загального об'єму пального.

Пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3         статті 215 Кодексу (підпункт 14.1.1411 пункт 14.1 статті 14 Кодексу).

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 3817 виробництво пального здійснюється суб'єктами господарювання за умови наявності ліцензії на право виробництва пального.

Таким чином, у разі відповідності коду згідно з УКТ ЗЕД та опису піролізного палива, яке планується виробляти, коду згідно з УКТ ЗЕД та опису пального, зазначеного в підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу, діяльність з  виробництва такого піролізного палива здійснюється суб'єктами господарювання за умови наявності ліцензії на право виробництва пального.

Згідно із пунктом 5 частини другої статті 73 Закону № 3817 до суб'єктів господарювання за виробництво пального без наявності ліцензії застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу - 165 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

 

        3. Які податкові зобов’язання виникають в результаті виробництва та продажу піролізного палива?

Товариство у своєму зверненні посилається на піролізне паливо, при цьому не наводить конкретної інформації саме до якого коду та опису згідно з УКТ ЗЕД відноситься це паливо.

          Згідно з ст. 212 Кодексу платниками акцизного податку є, зокрема:

- особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (підпункт 212.1.1 пункт 212.1 статті 212 Кодексу);

                - особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують, пальне (підпункт 212.1.15               пункт 212.1 статті 212 Кодексу).

Відповідно до підпункту 213.1.1 пункту 213.1 статті 213 Кодексу об’єктом оподаткування акцизним податком є зокрема, операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції).

При цьому, відповідно до підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 Кодексу об’єктом оподаткування є операції з реалізації з акцизного складу / акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального або спирту етилового понад обсяги, що:

отримані з інших акцизних складів / акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;

вироблені в Україні, реалізація яких є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 пункту 213.1 статті 213 Кодексу, або не підлягає оподаткуванню, або звільняється від оподаткування, або оподатковується на умовах, встановлених статтею 229 Кодексу, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Датою виникнення податкових зобов'язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямів подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених у статтях 225 та 229 Кодексу (пункт 216.1 статті 216 Кодексу).

Відповідно до підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу реалізація пального – це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою              не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України                     від 27.11.2020 № 729 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового» (зі змінами) (підпункт 212.3.4 пункт 212.3 статті 212 Кодексу).

Отже, якщо Товариство у своїй господарської діяльності, здійснює операції з виробництва та реалізації товарів (продукції), які входять до переліку підакцизних товарів (продукції) згідно з УКТ ЗЕД, наведеному у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу, то така діяльність повинна вестись з урахуванням положень Кодексу, а саме: Товариство при здійсненні таких операцій зобов’язане зареєструватись платником акцизного податку згідно з пунктом 212.3 статті 212 Кодексу та сплачувати акцизний податок при реалізації виробленого пального відповідно до підпункту 213.1.1 пункту 213.1 статті 213 Кодексу, а також з обсягів перевищення реалізованого пального над обсягами виробленого та отриманого пального відповідно до підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 Кодексу.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.