Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення приватного акціонерного товариства (далі – Товариство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо коригування нарахованих податкових зобов’язань з єдиного податку четвертої групи та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що податковою адресою Товариства є місто Київ, при цьому всі виробничі потужності та об’єкти оподаткування (будівлі, споруди, земельні ділянки) знаходяться на території територіальних громад Луганської області.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану» в Україні введено воєнний стан.
Виробничі потужності Товариства знаходяться на територіях населених пунктів Луганської області, які розташовані на тимчасово окупованих територіях України.
Водночас, відповідно до до пп. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу, тимчасово, з 1 березня 2022 року не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться активні бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації Російською Федерацією.
Платники єдиного податку четвертої групи, які задекларували в податковій звітності за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов’язання з єдиного податку четвертої групи з площ земельних ділянок, що розташовані на зазначених територіях, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов’язання шляхом подання уточнюючих податкових декларацій.
Товариством, як орендарем земель сільськогосподарського призначення визначено єдиний податок четвертої групи на 2022 рік щодо всіх орендованих земель та 07.02.2022 подана до органів податкової служби податкова декларація з єдиного податку четвертої групи.
Відповідно до пп. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу Товариству потрібно надати уточнюючу декларацію за 2022 рік та відкоригувати податкові зобов’язання з єдиного податку четвертої групи.
Здійснюючи аналіз відповідей і консультацій ДПС України, заявник визначає, що є неоднозначні відповіді щодо того, як треба відкоригувати податкові зобов’язання з єдиного податку четвертої групи за 2022 рік:
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Щодо першого та другого питань
Відповідно до п. 69.33 п. 69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, з 1 березня 2022 року, не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації Російською Федерацією.
Дія цього підпункту не поширюється на земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасова окупація Російською Федерацією завершені до 1 травня 2022 року.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Платники єдиного податку четвертої групи, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" задекларували в податковій звітності за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з єдиного податку четвертої групи з площ земельних ділянок, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з єдиного податку четвертої групи за період березень – грудень 2022 року та 2023 рік шляхом подання в порядку, визначеному Кодексом, уточнюючих податкових декларацій за відповідний період.
У разі якщо податок, визначений абзацом першим цього підпункту, нараховано, але не сплачено та не відкориговано платником податків шляхом подання уточнюючих податкових декларацій за відповідний період, то визначені податкові зобов'язання не вважаються податковим боргом та підлягають анулюванню.
Штрафні санкції та пеня, визначені цим Кодексом, за період починаючи з
1 березня 2022 року до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" не застосовуються (не нараховуються), а застосовані (нараховані) підлягають анулюванню.
Платники єдиного податку четвертої групи мають право відкоригувати нараховані за відповідні минулі податкові (звітні) періоди податкові зобов'язання з єдиного податку четвертої групи з площ земельних ділянок, які після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" визнані такими, що перебувають у консервації (за період перебування земельних ділянок у консервації) та/або забруднені вибухонебезпечними предметами (за період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами).
Річна сума єдиного податку четвертої групи визначається пропорційно до кількості місяців, коли площі земельних ділянок (земельних часток (паїв), визначені цим підпунктом, підлягали оподаткуванню єдиним податком.
Нормами пп. 295.9.2 п. 295.9 ст. 295 Кодексу визначено, що платники єдиного податку четвертої групи сплачують податок щоквартально протягом
30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, у таких розмірах:
у I кварталі - 10 відсотків;
у II кварталі - 10 відсотків;
у III кварталі - 50 відсотків;
у IV кварталі - 30 відсотків.
Таким чином, у разі якщо Товариство має підстави не нараховувати та не сплачувати єдиний податок четвертої групи відповідно до пп. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розділу XX Кодексу (перебування земельних ділянок на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані Російською Федерацією) та не скористалося правом на звільнення сплати єдиного податку четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, таке Товариство має право подати уточнюючі розрахунки до раніше поданих податкових декларацій платника єдиного податку четвертої групи (юридичні особи). Для розрахунку єдиного податку четвертої групи за січень – лютий 2022 року Товариству необхідно нараховану суму податкових зобов’язань єдиного податку за І квартал 2022 року поділити на 3 місяці та помножити на 2.
Надаємо приклад розрахунку.
Платником задекларовано податкове зобов’язання з єдиного податку на 2022 рік у сумі 1 200 грн, у тому числі
І квартал 2022 року – 10 відсотків (1200*10%=120 грн);
ІІ квартал 2022 року – 10 відсотків (1200*10%=120 грн);
ІІІ квартал 2022 року – 50 відсотків (1200*50%=600 грн);
ІV квартал 2022 року – 30 відсотків (1200*30%=360 грн).
Території Луганської області знаходяться з 24.02.2022 року по теперешній час на територіях, на яких велися бойові дії та які тимчасово окуповані Російською Федерацією.
Платник повинен сплатити за 2 місяці (січень – лютий) 2022 року:
(120:3 місяці)*2 місяці = 80 гривень.
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |