X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.12.2024 р. № 5847/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

        Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                  Господарства щодо особливостей визначення мінімального податкового зобов’язання платником єдиного податку – юридичною особою 3 групи за  період 2022 рік та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

        У своєму зверненні Товариство повідомило, що з  липня 2022 року знаходилося на спрощеній системі з особливостями оподаткування, платник єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу. Для сільськогосподарського виробництва Господарство використовує земельні ділянки на підставі договорів оренди, які розташовані на території Шевченківської громади Миколаївського району Миколаївської області та знаходилися у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 (далі – Перелік територій).

       Через постійні бойові дії та окупацію території у 2022 році Господарством земельні ділянки не використовувались та господарська діяльність не велася.

       Господарством під звернення не надано підтверджуючих документів.

       Враховуючи вищевикладене, Господарство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

  1. Чи правильно Господарство відкоригувало мінімальне податкове зобовязання по єдиному податку 3 групи за весь 2022 рік?
  2. Яку кількість місяців правильно вказувати в колонці 8 додатку 1 до уточнюючої декларації платника єдиного податку 3 групи:

 

Щодо першого - другого  питання

Відповідно до п.п. 14.1.1142 п. 14.1 ст. 14 Кодексу мінімальне податкове зобов’язання (далі - МПЗ) - мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов’язанням.

МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік (п.п. 381.1.4 п. 381.1                       ст. 381 Кодексу).

Відповідно до абзаців сьомого і восьмого п. 381.2 ст. 38 1 Кодексу МПЗ не визначається для: земельних ділянок, земельних часток (паїв), за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або єдиний податок четвертої групи, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

МПЗ для земельних ділянок, земельних часток (паїв), передбачених абзацом сьомим п. 381.2 ст. 381 Кодексу, не визначається за період, за який не визначається плата за землю або єдиний податок четвертої групи.

Норми, визначені абзацами сьомим і восьмим п. 381.2 ст. 381 Кодексу, застосовуються до податкових (звітних) періодів починаючи з 01 січня 2023 року (абз. 6 п.п 69.15 п. 69 підрозд. 10 розд. XX Кодексу).

Положеннями п. 69.15 п. 69 підрозд. 10 розд. XX Кодексу, визначено, що не нараховується та не сплачується загальне МПЗ за земельні ділянки, земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, зокрема:

з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - у частині земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності чи користуванні юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Сума мінімального податкового зобов'язання за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені цим підпунктом, визначається пропорційно кількості місяців, коли такі земельні ділянки (земельні частки (паї) підлягали оподаткуванню платою за землю або єдиним податком четвертої групи.

Платники податків, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" визначили та задекларували в податковій звітності мінімальне податкове зобов'язання за 2022 - 2023 роки за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених абзацом першим цього підпункту, мають право відкоригувати нараховані за 2022 - 2023 роки суми загального мінімального податкового зобов'язання шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.

При цьому, відповідно до абзацу першого п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10                   розд. XX Кодексу визначено, що за період з 1 січня 2022 року до                                        31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (абз. 2 п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. XX Кодексу).

Абзацом третім п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. XX Кодексу визначено, що  дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається  у встановленому Кабінетом Міністрів України порядком Федерацією (абз. 4 п.п. 69.14 п. 69                                                  підрозд. 10 розд. XX Кодексу).

Згідно Переліку територій території населених пунктів Шевченківської сільської територіальної громади Миколаївського району Миколаївської області були включені до підрозділу 2 «Території активних бойових дій» розділу                             І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» різними датами починаючи з 02.04.2022 по 11.11.2022, в т.ч. с-ще Любомирівка з 26.09.2022 по 11.11.2022.

Враховуючи викладене, не підлягає нарахуванню та сплаті загальне МПЗ за земельні ділянки, земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року, так як Господарство в цей період мало право не нараховувати та не сплачувати плату за землю відповідно до п.п 69.14  п. 69 підрозд. 10 розд. XX Кодексу.

У разі якщо Господарство нарахувало МПЗ за земельні ділянки, земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року, то має право відкоригувати нараховану за 2022 рік суму загального МПЗ, шляхом подання в порядку, визначеному статтею 50 Кодексу, уточнюючої податкової декларації за 2022 рік.

Період коригування нарахованого МПЗ визначається пропорційно кількості місяців, коли такі земельні ділянки (земельні частки (паї)) підлягали оподаткуванню, зокрема, платою за землю.

Для обрахунку загального МПЗ одним з показників формули є кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (у тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Платники податків з метою уточнення раніше задекларованої суми  МПЗ у колонці «Кількість календарних місяців» Додатка з розрахунком загального МПЗ за 2022 рік заповнюють кількість місяців, за які відповідно до вимог Кодексу необхідно визначати МПЗ, а саме кількість місяців, коли такі земельні ділянки (земельні частки (паї)) підлягали оподаткуванню, зокрема, платою за землю.

Враховуючи вищевикладене, Господарство має право відкоригувати нараховану за 2022 рік суму загального МПЗ  по земельним ділянкам (земельних часток (паїв)), віднесених до сільськогосподарських угідь, які перебувають у власності чи користуванні Господарства, розташованих на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих російською федерацією територіях України відповідно до Переліку територій з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року із заповненням у колонці «Кількість календарних місяців» в Додатку 1 Розрахунку загального мінімального податкового зобов’язання за 2022 рік  кількість місяців, коли такі земельні ділянки (земельні частки (паї)) підлягали оподаткуванню, зокрема, платою за землю.

Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).