Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо правильності відображення податкових зобов’язань з ПДВ та єдиного податку 3 відсотки у разі здійснення постачання товару платником єдиного податку третьої групи під час перебування на спрощеній системі оподаткування за ставкою 5 відсотків (без сплати ПДВ), та оплати за такі товари після переходу на ставку 3 відсотки (зі сплатою ПДВ) та, керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Товариством повідомлено, що знаходиться на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності та з 01 жовтня 2024 року платником змінено ставку єдиного податку з 5 відсотків (без сплати ПДВ) на 3 відсотки (зі сплатою ПДВ). Товариством, перебуваючи платником єдиного податку 3 група 5 відсотків, здійснено реалізацію товару контрагенту без оплати. Оплата надходить щомісячно по мірі реалізації контрагентом товару. Часткова оплата надійшла Товариству 30.10.2024 року та у контрагента залишилась частина товару, за який контрагент повинен віддати кошти Товариству.
Товариство, посилаючись на норми законодавства, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
За якою ставкою єдиного податку будуть оподатковуваться кошти, які надійдуть від контрагента в якості оплати за раніше відвантажений товар, з урахуванням того, що з 01 жовтня 2024 року Товариство перейшло зі ставки 5 відсотків доходу (без сплати ПДВ) на ставку 3 відсотки доходу (зі сплатою ПДВ)?
Щодо зазначеного питання
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до підпункту 293.3 статті 293 Кодексу відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:
1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з Кодексом;
2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Ставка єдиного податку, визначена для третьої групи у розмірі 3 відсотки, може бути обрана, зокрема, платником єдиного податку третьої групи, який обрав ставку єдиного податку в розмірі 5 відсотків, у разі добровільної зміни ставки єдиного податку шляхом подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися нова ставка, та реєстрації такого платника єдиного податку платником податку на додану вартість у порядку, встановленому розділом V Кодексу (підпункт "б" підпункт 4 пункт 293.8 статті 293 Кодексу).
Відповідно до пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.
Пунктом 292.6 статті 292 Кодексу визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Платники єдиного податку третьої групи – юридичні особи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2, 44.3 статті 44 Кодексу (пункт 296.1 статті 296 Кодексу). Такий облік ведеться за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 44.2 статті 44 Кодексу).
Податковим звітним періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал.
Отже, кошти, які надійшли юридичні особі - платнику єдиного податку третьої групи, яка перейшла на ставку 3 відсотки, за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) нею у періоді застосування ставки єдиного податку 5 відсотків, оподатковуються за ставкою 3 відсотки, яка застосовується нею на дату надходження таких коштів.
Як зазначено у зверненні, у разі надходження таких коштів 30.10.2024 року, звітним періодом визначенні доходу Товариства є IV квартал 2024 року, в якому підприємству надійшли кошти. Дана сума доходу оподатковується за ставкою 3 відсотки, так як Товариство на дату надходження коштів є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 3 відсотки доходу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 Кодексу розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
При цьому продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 розділу V Кодексу (пункт 201.8 статті 201 розділу V Кодексу).
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо.
У випадку, якщо Товариством відвантажено товари у періоді перебування на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 5 відсотків доходу, а оплата за них отримана після переходу на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 3 відсотки доходу та реєстрації Товариства платником ПДВ, то податкові зобов’язання з ПДВ за такою операцією у даному випадку не нараховуються, оскільки перша подія припадає на період, коли Товариство застосовувало спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 5 відсотків доходу, яка не передбачає реєстрацію платником ПДВ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |