Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись п.п. «в» п.п. 69.41.3 п.п. 69.41 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ) щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що за 2022 та 2023 роки нарахував дивіденди, які планує сплатити в грудні 2024 року та у 2025 році.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Який відсоток військового збору в даному випадку сплачується 1,5 % чи 5 %?
Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін
до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період воєнного стану», який
набрав чинності з 01.12.2024, внесено зміни, зокрема до пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Відповідно до підпункту 1 підпункту 1.1 пункту 161 підрозділу 10
розділу XX «Перехідні положення» Кодексу платниками військового збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 розділу IV Кодексу, зокрема:
фізичні особи – резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи (підпункт 162.1.1 пункту 162.1
статті 162 розділу IV Кодексу);
фізичні особи – нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні (підпункт 162.1.2 пункту 162.1 статті 162 розділу IV Кодексу).
Згідно з підпунктом 1 підпункту 1.2 пункту 161 підрозділу 10
розділу XX «Перехідні положення» Кодексу об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, є зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Так, відповідно до підпункту 164.2.8 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включаються доходи пасивні доходи (крім зазначених у
підпунктах 165.1.2 та 165.1.41 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Кодексу).
Підпунктом 14.1.268 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу встановлено, що термін «пасивні доходи» для цілей розділу IV Кодексу означає, зокрема, дивіденди.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів платників військового збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1 підпункту 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу – 5 відсотків
від об’єкта оподаткування (підпункт 1.4 пункту 161 підрозділі 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Так, відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору, встановлену п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Податок та військовий збір сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. (п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок та військовий збір, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду (п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Згідно з підпунктом 1.5 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету з доходів платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 пункту 161 підрозділі 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, є особи, визначені у статті 171 розділу IV Кодексу, зокрема, податкові агенти.
Враховуючи зазначене, дохід у вигляді дивідендів, нарахований юридичною особою на користь фізичної особи – засновника до 01 грудня 2024 року, оподатковується військовим збором за ставкою 1,5 відсотків, незалежно від дати фактичної виплати цього доходу та за які періоди нараховані дивіденди.
У разі якщо зазначені доходи, нараховані (виплачені, надані) юридичною особою після набрання чинності Закону № 4015, то застосовується ставка військового збору у розмірі 5 відсотків, незалежно від того, за які податкові періоди нараховуються такі доходи.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |