Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей складання розрахунків коригування до податкових накладних за операціями з постачання товарів та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство є виробником технічно складних промислових товарів. Продукція постачається Товариством на умовах часткової попередньої оплати. За умовами договорів, ціна продукції розраховується з урахуванням валютного курсу, який визначається станом на дату укладення договору (специфікації). Вартість продукції підлягає перерахуванню у разі зміни валютного курсу на день, що передує дню оплати за продукцію. Такий перерахунок здійснюється після відвантаження повної партії продукції й отримання повної оплати за неї та підтверджується підписаним обома сторонами актом узгодження ціни. Покупець протягом 7 – 14 днів має оплатити курсову різницю згідно акту погодження ціни.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо дати складання розрахунку коригування до податкової накладної у разі, якщо:
1) у зв’язку із зміною валютного курсу змінюється ціна продукції (зокрема, на дату отримання оплати (передоплати), оформлення акту узгодження ціни чи на дату отримання доплати/повернення коштів);
2) у зв’язку із зміною валютного курсу змінюється ціна продукції у бік зменшення, але кошти покупцю не повертаються, а за домовленістю сторін зараховуються в рахунок оплати вартості іншої продукції;
3) у зв’язку із зміною валютного курсу змінюється ціна продукції у бік збільшення, але доплата від покупця не отримана протягом трьох років;
4) у зв’язку із зміною валютного курсу змінюється ціна продукції у бік збільшення, але доплата від покупця не отримана та за терміном давності може бути списана як безнадійна дебіторська заборгованість?
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Відповідно до статті 524 ЦКУ зобов’язання має бути виражене у грошовій одиниці України – гривні. При цьому сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, − дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку − дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої − дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів − дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг − дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису (пункт 187.1 статті 187 ПКУ).
Пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПКУ).
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то:
постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПКУ).
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, – до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, – до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 ПКУ, – протягом
20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача – платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, – протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (пункт 201.10 статті 201 ПКУ).
Водночас ПКУ не передбачено механізм фіксації дати отримання покупцем такого розрахунку коригування.
При цьому тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється з урахуванням граничних строків, визначених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Порушення строків, визначених пунктом 201.10 статті 201 / пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, тягне за собою накладання на платника податку, відповідального за реєстрацію в ЄРПН податкової накладної / розрахунку коригування, штрафу у розмірах, встановлених пунктом 1201.1 статті 1201 / пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших зазначених у зверненні нормативно-правих актів, опису питання, договірних умов і фактичних обставин, наведених у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 та 2
Якщо після відвантаження товарів відбувається перерахунок (зменшення) їх вартості відповідно до курсу іноземної валюти, то постачальник повинен скласти розрахунок коригування до відповідної податкової накладної, складеної за операцією з постачання таких товарів, який підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем – платником ПДВ.
Зазначений розрахунок коригування складається постачальником на дату оплати / доплати покупцем вартості поставлених товарів (якщо такі товари не були оплачені у повному обсязі, визначеному договором), або на дату повернення коштів покупцю.
У разі, якщо кошти не повертаються покупцю, а на підставі додаткової угоди набувають статусу попередньої оплати за інший товар, то на дату укладання такої додаткової угоди постачальник зобов’язаний скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної за операцією з постачання товарів, ціна (вартість) яких зменшується, а також податкову накладну на суму коштів, які набули статусу попередньої оплати та зареєструвати в ЄРПН у терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації.
Щодо питання 3 та 4
Розрахунок коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло більше 1095 календарних днів, не може бути зареєстрований в ЄРПН відповідно до пункту 121.1 статті 121 ПКУ.
Якщо розрахунок коригування не зареєстрований в ЄРПН протягом 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, то при збільшенні суми компенсації вартості товарів / послуг податковий кредит покупця не може бути збільшений, але постачальник не звільняється від обов’язку збільшення суми податкових зобов’язань. Податкові зобов’язання необхідно збільшити за звітний (податковий) період, в якому здійснюється оплата або списання заборгованості покупця перед постачальником.
Водночас правомірність складання кожної конкретної податкової накладної / розрахунку коригування може бути досліджена контролюючим органом виключно в межах перевірок, що проводяться відповідно до норм ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |