Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ) щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, в межах компетенції повідомляє наступне.
У своєму зверненні платник податків повідомляє, що практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації пов’язана із застосуванням окремих норм статті 392 Кодексу.
Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи потрібно платнику податків подавати уточнюючу декларацію за 2023 рік, яка включає додатки контрольованої іноземної компанії, які не впливають на фінансові показники та на збільшення об’єкту оподаткування податком на доходи фізичних осіб, якщо разом із звітною декларацією про майновий стан і доходи фізичної особи за 2023 рік платником податків було подано повні звіти контрольованої іноземної компанії за 2022 та 2023 рік без таких додатків контрольованої іноземної компанії?
2. У випадку подання уточнюючої декларації за 2023 рік, яка включає додатки контрольованої іноземної компанії за всіма поданими повними звітами контрольованої іноземної компанії за 2022 та за 2023 рік, який період необхідно заповнювати у додатку контрольованої іноземної компанії у графі «Звітний податковий період» та у графі «Звітний податковий період, що уточняється» за звітами контрольованої іноземної компанії за 2022 рік та за звітами контрольованої іноземної компанії за 2023 рік.
3. У випадку подання уточнюючої декларації за 2023 рік, яка включає додатки контрольованої іноземної компанії за поданими повними звітами за 2022 та 2023 рік, чи потрібно подавати уточнюючі звіти контрольованої іноземної компанії за 2022 рік та за 2023 рік, якщо жодних змін в таких звітах не передбачається?
4. Чи потрібно платнику податків разом із уточнюючою декларацією за 2023 рік, подавати фінансову звітність за поданими повними звітами контрольованої іноземної компанії за 2022 та 2023 рік, які включені до додатків контрольованої іноземної компанії до декларації, якщо така фінансова звітність вже буда подана разом із повними звітам контрольованої іноземної компанії за 2022 та 2023 рік?
5. Щодо операцій з якими нерезидентами необхідно заповнювати рядки 31-33 Звіту про контрольовані іноземні компанії (далі - Звіт): нерезидентами відносно цієї контрольованої іноземної компанії чи нерезидентами відносно України? Наприклад, контрольовані іноземні компанії знаходиться в Республіці Кіпр, відповідно рядки 31-33 звіту про контрольовані іноземні компанії заповнюються щодо операцій з нерезидентами відносно Республіки Кіпр чи нерезидентами відносно України?
Щодо питань 1-4
Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункт 39².1.1 пункту 39².1 статті 39² розділу І Кодексу).
Пунктом 392.2 статті 392 розділу I Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 392 Кодексу.
Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
До звіту про контрольовані іноземні компанії в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.
Наказом Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143 «Про внесення змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (далі – Декларація), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.06.2022 за № 593/37929, з 01 січня 2023 року була запроваджена нова форма Декларації, яка передбачає заповнення окремого Додатка контрольованої іноземної компанії для фізичних осіб – контролерів контрольованих іноземних компаній.
Згідно з приміткою 8 до Декларації рядок 10.14 «Частина прибутку контрольованої іноземної компанії (додаток(и) КІК)» розділу II «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» Декларації заповнюється відповідно до пункту 170.131 статті 170 Кодексу та проставляється кількість поданих додатків контрольованої іноземної компанії.
При цьому у графі 3 рядка 10.14 Декларації вказується сума скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, розрахованої відповідно до положень статті 392 Кодексу та з урахуванням вимог статті 170 Кодексу (підпункт 17 пункту 2 розділу III Інструкції).
Додаток КІК заповнюється окремо по кожній контрольованій іноземній компанії. Податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що підлягають сплаті з прибутку контрольованої іноземної компанії, розраховуються відповідно до положень статті 392 Кодексу та пункту 170.131 статті 170 Кодексу.
Платник податків зобов'язаний подати Додаток КІК за 2023 рік разом з уточнюючою Декларацією за 2023 рік.
Додаток КІК до Декларації підлягає заповненню із зазначенням інформації про нерезидента та фінансових показників у рядках 01-06.
Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним Податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Таким чином, платнику податків необхідно подати уточнюючу Декларацію за 2023 рік обов’язково з додатками контрольованої іноземної компанії. При заповненні рядків Додатку контрольованої іноземної компанії необхідно вказати інформацію про нерезидента та фінансові показники за 2022-2023 роки. Звіти за 2022 та 2023 роки та завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії не підлягають повторному поданню.
Щодо питання 5
У Звіті та в Порядку його заповнення чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення.
Так, у графах 31-33 Звіту відображаються операції контрольованої іноземної компанії з нерезидентами, із зазначенням: переліку операцій, повного найменування нерезидента, назви держави (території), коду країни, коду платника податку, зокрема:
У графі 31 Звіту зазначається перелік операцій контрольованої іноземної компанії із нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України (далі – КМУ) відповідно до підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменування нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку). Інформація зазначається по кожній операції окремо.
Перелік держав (територій) затверджений постановою КМУ від 27 грудня 2017 року № 1045 «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 977»;
у графі 32 Звіту зазначається перелік операцій контрольованої іноземної компанії із нерезидентами – пов’язаними особами, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменування нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку). Інформація зазначається по кожній операції окремо;
у графі 33 Звіту зазначається перелік операцій контрольованої іноземної компанії з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого КМУ відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменуванням нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку). Інформація зазначається по кожній операції окремо.
Отже, контролюючій особі у графах 31-33 Звіту необхідно зазначити всі без виключення операції контрольованої іноземної компанії, проведені з нерезидентами відносно такої контрольованої іноземної компанії. Така інформація відображається по кожній операції окремо. У графі «Перелік операцій» достатньо вказати назву операції без її деталізації.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |