Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно обігу спирту етилового, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство зазначило, що здійснює виробництво біоетанолу для постачання на експорт.
З акцизного складу 05.11.2024 було відвантажено спирт етиловий неденатурований, а саме біоетанол, код товару згідно з УКТ ЗЕД 2207 10 00 90 на акцизний склад пересувний (транспортний засіб - автоцистерна) для постачання на експорт в адресу вантажоодержувача, розташованого в Угорщині. Завантаження здійснювалось під контролем представника контролюючого органу. Транспортний засіб було завантажено та опломбовано, оформлено всі необхідні документи, а саме: акцизні накладні за формою «С» на відвантаження із акцизного складу на акцизний склад пересувний у двох примірниках, товарно-транспортну накладну, рахунок-фактуру, сертифікат якості 7, MSDS, CMR. Завантажений транспортний засіб прибув на митний термінал у м. Суми, де було завершено митне оформлення на експорт та подано шляхом електронного декларування митну декларацію в режимі експорту на вказаний вище товар. У зв’язку з чим було складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) акцизну накладну на вивезення (експорт) підакцизного товару за межі митної території України. Відповідно до оформленої акцизної накладної та митної декларації, товар завантажений в транспортний засіб і перебуває під митним контролем.
Транспортний засіб, завантажений біоетанолом, не виїхав з митного терміналу за напрямком руху через технічну несправність, яка унеможливила початок перевезення до місця призначення. Технічна несправність унеможливлює виконання перевезення без перевантаження, в той же час Товариство не має технічної можливості отримати відвантажений біоетанол, до сховища за приладами обліку біоетанол потрапляє виключно з виробничих потужностей.
Через те, що повернення вантажу на територію заводу неможливе і неможливе продовження руку транспортним засобом через несправність транспортного засобу (напівпричепа з вантажем), виникла необхідність перевантаження біоетанолу в інший транспортний засіб для завершення перевезення.
З урахуванням викладеного вище платник податків запитує:
1. Який порядок дій у наведеній у зверненні ситуації, щоб забезпечити дотримання податкового та митного занонодавства?
2. Які документи необхідно оформити для підтвердження правомірності перевантаження біоетанолу та продовження транспортування (форма, зміст та перелік осіб (сторін) які мають бути присутні при перевантаженні)?
3. Який порядок дій у разі зміни транспортного засобу, щоб виконати вимоги Кодексу щодо вже зареєстрованих акцизних накладних та складання коригувань на новий транспортний засіб акцизних накладних в ЄРАН? Чи можливо застосування за аналогією порядку зміни/коригування виписаних акцизних накладних на підставі п. 231.7 ст. 231 Кодексу, чи потрібно виписані акцизні накладні анулювати і реєструвати нові?
4. Чи необхідно вносити зміни до митної декларації при зміні транспортного засобу? Яким шляхом має відбутись коригування чи складання нової митної декларації? Які супутні документи мають бути оформлені?
5. Які терміни та процедури повідомлення податкових та митних органів про зміну транспортного засобу?
Щодо зазначених питань
Згідно із п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку, зокрема, при реалізації спирту етилового зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого спирту етилового та зареєструвати її в ЄРАН з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020 № 729, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2020 р. за № 1241/35524 із змінами (далі – Порядок).
Пунктом 4 розділу III Порядку визначено перелік кодів операцій для складання акцизної накладної в одному примірнику, серед яких цифровий код операції «5» - вивезення (експорт) спирту етилового за межі митної території України.
Статтями 6 та 19 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 3, п.п. 32 та п.п. 39 п. 4 Положення про Державну митну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 зі змінами, Держмитслужба забезпечує та здійснює контроль, зокрема, за дотриманням вимог законодавства з питань митної справи та в межах повноважень, визначених законом, законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Держмитслужбу, під час переміщення товарів через митний кордон України та після завершення операцій з митного контролю та митного оформлення, за правильністю класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, здійснює ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.
Отже, стосовно зазначених питань, зокрема, внесення змін до митної декларації при зміні транспортного засобу, товар в якому перебуває під митним контролем в режимі експорту, коригування чи складання нової митної декларації, термінів та процедур оформлення супутніх документів про зміну транспортного засобу, які необхідно надати до митних органів доцільно звернутись до Державної митної служби України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
____________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |