X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.12.2024 р. № 5977/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернень Товариства щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно виробництва алкогольних напоїв, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своїх зверненнях Товариство зазначило, що здійснювало господарську діяльність з виробництва алкогольних напоїв на підставі ліцензії на виробництво алкогольних напоїв терміном дії з 22.07.2018 по 22.07.2023 (далі – Ліцензія).

Чергові платежі за Ліцензію сплачені Товариством до 22 липня                      2025 року.

Товариство 07 жовтня 2024 року подало ДПС заяву про отримання нової ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв від 03.10.2024.

Станом на 01 листопада 2024 року нову ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв Товариство не отримало.

Враховуючи викладене вище, платник  податків  запитує: чи може Товариство здійснювати господарську діяльність з виробництва алкогольних напоїв на підставі Ліцензії в листопаді - грудні 2024 року до дня отримання нової ліцензії?

 

Щодо зазначеного питання  

 

З 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18.06.2024                №  3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових  дистилятів,  біоетанолу,  алкогольних  напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах,  та пального» (далі – Закон № 3817), крім окремих його норм, які набирають чинності та вводяться в дію у терміни, встановлені пунктом 1 розділу  XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817.

Пунктом 2 розділу XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817 установлено, що:

Закон України від 19 грудня 1995 року №  481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) втрачає чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону № 481, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 Закону № 3817;

положення Закону № 481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону № 3817.

Відповідно до пункту 3 розділу XIII «Перехідні положення» Закону № 3817 ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, видані відповідно до Закону № 481 до 1 січня 2025 року, вважаються чинними та підтверджують право на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності до завершення строку, на який їх було видано (для ліцензій, виданих на визначений строк), або до дня припинення їхньої дії в порядку, визначеному Законом № 3817.

Згідно з пунктом 6 розділу XIII «Перехідні положення» Закону № 3817 суб’єкт господарювання, який починаючи з дня введення воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинності         Закону № 3817 у разі, коли суб’єкт господарювання здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, строк дії якої закінчився у такий період, та який не отримав нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, зобов’язаний протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому  Закон № 3817 набрав чинності:

подати заяву про отримання нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у порядку, визначеному            Законом  № 481;

сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності, у тому числі за період з дня закінчення строку дії раніше виданої/наданої ліцензії до останнього дня третього місяця, наступного за місяцем, в якому набрав чинності Закон № 3817, або до дня отримання нової ліцензії.

Отже, якщо суб’єкт господарювання здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії, строк дії якої закінчився у період, починаючи з дня введення воєнного стану в Україні до дня набрання чинності Законом № 3817, та не отримав нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, такий суб’єкт господарювання зобов’язаний протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому Закон № 3817 набрав чинності (з 27.07.2024), подати заяву про отримання нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у порядку, визначеному Законом № 481 та сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності, у тому числі за період з дня закінчення строку дії раніше виданої/наданої ліцензії до останнього дня третього місяця, наступного за місяцем, в якому набрав чинності Закон № 3817 (до 31.10.2024).

Таким чином, згідно із вимогами пунктів 3 та 6 розділу XIII «Перехідні положення» Закону № 3817 у Товариства виникає обов’язок отримання нової ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв у порядку, визначеному            Законом  № 481 та відповідно в листопаді - грудні 2024 року (з 1 листопада       2024 року до дня отримання нової ліцензії) Товариство не може здійснювати господарську діяльність з виробництва алкогольних напоїв на підставі Ліцензії.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).

 

__________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.