X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.12.2024 р. № 5983/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення, щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомляє, що є самозайнятою особою, яка надає правничі послуги клієнтам. В ході надання правничої допомоги, адвокат несе витрати на участь у судових засіданнях, а саме витрати на дорогу до суду та у зворотному напрямку та інші.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи може самозайнята особа (адвокат) включити до витрат адвоката витрати, а саме:

- придбання паливно-мастильних засобів для власного транспортного засобу, який використовується при наданні правничої допомоги клієнту;

- ремонт власного транспортного засобу, який використовується при наданні правничої допомоги клієнту;

- оренда автомобіля з водієм;

- оплата послуг мобільного оператора зв’язку.

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, врегульовано ст. 178 Кодексу.

Відповідно до п. 178.2 ст. 178 Кодексу доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

При цьому оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат (п. 178.3 ст. 178 Кодексу).

Зауважуємо, що Кодексом не передбачено будь-якого переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Водночас при визначенні сукупного чистого доходу фізичних осіб, які здійснюють незалежну адвокатську діяльність, доцільно враховувати витрати, пов’язані з організацією такої діяльності та обумовлені вимогами Законом України від 05 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

У зв'язку з цим для визначення переліку витрат, які можуть бути враховані при обчисленні оподатковуваного доходу фізичній особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, доцільно скористатися Узагальнюючою податковою консультацією щодо деяких питань оподаткування фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (приватних нотаріусів, адвокатів), затвердженою наказом ДПС України від 24.12.2012 № 1185 (далі – наказ № 1185).

Зазначеною узагальнюючою податковою консультацією передбачено, що до витрат адвоката можуть бути враховані, зокрема:

- технічне забезпечення діяльності робочого місця адвоката та його обслуговування (охоронна та пожежна сигналізація, вогнестійкий сейф, інформаційна вивіска, металеві двері або металеві ролети);

- обслуговування технічного обладнання (комп'ютери, у тому числі їх програмне забезпечення, принтери, сканер, ксерокс, факс, телефон тощо);

- витрати на виготовлення печаток та штампів, а також їх заміну;

- витрати на збирання доказів, отримання висновків спеціалістів (експертів) відповідно до умов договору про надання правової допомоги;

- витрати на підключення та користування мережею Інтернет;

- витрати на послуги телекомунікаційного зв'язку, електронні цифрові підписи для ведення бухгалтерського та податкового обліку та для подання податкової звітності, звітності до органів статистики, Пенсійного Фонду України, інших фондів загальнообов'язкового державного страхування.

При цьому, наказом № 1185 не передбачено віднесення до складу витрат адвоката, який провадить незалежну професійну діяльність, витрат на паливно-мастильні матеріали, ремонт авто, у разі використання ним власного транспортного засобу при здійсненні адвокатської діяльності та оренда автомобіля з водієм.

Таким чином, витрати, понесені Вами на придбання паливно-мастильних матеріалів та ремонт власного транспортного засобу або на оренду автомобіля з водієм, не можуть бути враховані при визначенні сукупного чистого доходу.

Разом з цим оплата послуг мобільного оператора зв’язку включається до складу витрат самозайнятої особи (адвоката).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_______________________________________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.