Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку включення до складу податкового кредиту правонаступника суми від'ємного значення ПДВ, що підлягає включенню до складу податкового кредиту платника, що реорганізується шляхом приєднання та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, з метою оптимізації ведення господарської діяльності Групи Компаній, Товариство розглядає варіант реорганізації шляхом приєднання до іншого Товариства.
На даний момент Товариство має від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання з ПДВ та сумою податкового кредиту, що обліковується в рядку 19 (та рядку 21) податкової декларації з ПДВ Товариства.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання чи перейде до правонаступника від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання з ПДВ та сумою податкового кредиту, що обліковується в рядку 19 (та рядку 21) податкової декларації з ПДВ платника, що реорганізується шляхом приєднання.
Господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання, регулюються Господарським кодексом України (далі – ГКУ).
Згідно з частиною першою статті 56 ГКУ суб'єкт господарювання – господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.
Частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, – за рішенням суду або відповідних органів державної влади (частина перша статті 106 ЦКУ).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Під реорганізацією платника податків розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає будь-яку з дій або їх поєднання, визначених у підпунктах 98.1.1 – 98.1.5 пункту 98.1 статті 98 розділу II ПКУ, зокрема злиття платників податків, а саме передача майна платника податків до статутних фондів інших платників податків, унаслідок чого відбувається ліквідація платника податків, який зливається з іншими (пункт 98.1 статті 98 розділу II ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Форму та порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 із змінами і доповненнями.
З метою застосування пункту 198.7 статті 198 розділу V ПКУ платник податків, що реорганізується шляхом приєднання, за наявності суми від'ємного значення з ПДВ подає у складі податкової декларації з ПДВ за останній (звітний) період реєстрації платником податку відповідну заяву шляхом заповнення додатка 2 до податкової декларації з ПДВ із зазначенням платника податку - правонаступника.
Заявлена сума від’ємного значення ПДВ має бути підтверджена контролюючим органом за результатами документальної перевірки, після чого правонаступник отримує право заявити підтверджену суму від'ємного значення ПДВ для включення її до складу власного податкового кредиту та заповнити додаток 2 до податкової декларації з ПДВ.
За умови заповнення таким правонаступником у складі податкової звітності з ПДВ таблиці 3 додатка 2, підлягає заповненню рядок 16.3 податкової декларації з ПДВ. В цьому рядку зазначається підтверджена за результатами документальної перевірки контролюючого органу сума від'ємного значення ПДВ реорганізованого платника податку, що переноситься до податкового кредиту правонаступника.
З метою використання реєстраційної суми платника податку, який реорганізується, під час обрахунку реєстраційної суми правонаступника, такий платник податку, що реорганізується, у складі податкової декларації з ПДВ за останній (звітний) період реєстрації платником податку має подати відповідну заяву шляхом заповнення таблиці 4 додатка 3 до податкової декларації з ПДВ.
У разі підтвердження контролюючим органом за результатами документальної перевірки реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, правонаступник реорганізованого платника податку подає у складі податкової декларації з ПДВ за звітні (податкові) періоди після такого підтвердження заяву про використання реєстраційної суми реорганізованого платника податку під час обрахунку реєстраційної суми такого правонаступника, шляхом заповнення таблиці 5 додатка 3 до податкової декларації з ПДВ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |