Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення
ТОВ « «» (далі – ТОВ) щодо нарахування та сплати авансового внеску при виплаті дивідендів за I квартал 2024 року, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ подає квартальну звітність з податку на прибуток. ТОВ прийняло рішення про виплату дивідендів за результатами діяльності за I квартал 2024 року з фактичною їх виплатою у II кварталі
2024 року (після подання Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за I квартал 2024 року та сплати по ній).
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
чи зобов’язаний платник податків при виплаті дивідендів за результатами діяльності за I квартал 2024 року нараховувати та перераховувати авансовий внесок з податку на прибуток, якщо:
податковим (звітним) періодом для платника податків є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік;
податкова декларація з податку на прибуток підприємств за I квартал
2024 року (період, за який прийнято рішення про виплату дивідендів), подана до контролюючого органу, сума задекларованого податку перерахована до бюджету, тобто грошове зобов’язання є погашеним;
сума дивідендів, нарахованих за результатами діяльності за I квартал 2024 року, яка фактично виплачена у II кварталі 2024 року не перевищує значення об’єкта оподаткування, визначеного в податковій декларації з податку на прибуток за I квартал 2024 року?
Порядок сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів визначено п. 57.11 ст. 57 Кодексу.
Відповідно до п.п. 57.11.1 п. 57.1 1 ст. 57 Кодексу у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 Кодексу.
Підпунктом 57.11.2 п. 57.1 1 ст. 57 Кодексу визначено, що авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за базовою (основною) ставкою, встановленою статтею 136 цього Кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.
При цьому у разі якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об'єкту оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.
У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від'ємного значення об'єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов'язань з інших податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно з п.п. 57.11.5 п. 57.11 ст. 57 Кодексу авансовий внесок з податку на прибуток, сплачений у зв'язку з нарахуванням/сплатою дивідендів, є невід'ємною частиною податку на прибуток та не може розцінюватися як податок, який справляється під час репатріації дивідендів (їх сплаті на користь нерезидентів) відповідно до п. 141.4 ст. 141 Кодексу або міжнародних договорів України.
Пунктом 137.3 ст. 137 Кодексу встановлено, що відповідальність за повноту утримання та своєчасність перерахування до бюджету податку, зазначеного в п. 57.1 1 ст. 57 та п. 141.4 ст. 141 цього Кодексу, покладається на платників податку, які здійснюють відповідні виплати.
Водночас зазначаємо, що для розрахунку авансового внеску враховується значення об’єкта оподаткування (рядок 04 декларації з податку на прибуток) за рік, за який виплачують дивіденди.
Враховуючи те, що для розрахунку авансового внеску з дивідендів, що підлягають виплаті, враховується значення об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, а виплата дивідендів здійснена до закінчення календарного року, при виплаті дивідендів за звітний I квартал 2024 року у ІІ кварталі цього року платник повинен сплатити авансовий внесок, який вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів, у повному обсязі.
При цьому зарахування у зменшення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств сум авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів здійснюється в тому податковому (звітному) періоді, на який припадає виплата дивідендів та сплата авансового внеску.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |