Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…) щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків.
Частинами першою-третьою ст. 15 Закону України від 05 липня 2012 року
№ 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон № 5076), адвокатське об’єднання є юридичною, створеною шляхом об’єднання двох і більше адвокатів (учасників) і діє на підставі статуту.
Об’єднання має самостійний баланс, може відкривати рахунки в банках, мати печатку, штампи і бланки із своїм найменуванням.
Таким чином Об’єднання є юридичною особою, окремою організаційно-правовою формою господарювання і до адвокатського об’єднання
не застосовується законодавство щодо товариств з обмеженою чи додатковою діяльністю, акціонерних товариств.
Відповідно до статуту Об’єднання партнери Об’єднання беруть участь
у розподілі прибутку та одержанні його частки (дивідендів) на підставі рішення вищого органу управління Об’єднання.
Статутом Об’єднання не передбачено формування статутного капіталу та визначення часток адвокатів в статутному капіталі адвокатського об’єднання.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:
1. Чи підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб податковим агентом (Об’єднання) під час їх нарахування за ставкою 9 відсотків та військовим збором 5 відсотків дивіденди, що виплачуються Об’єднанням на користь провідних адвокатів Об’єднання (як вони визначені у статуті Об’єднання) за рішенням вищого органу управління Об’єднання кожному провідному адвокату Об’єднання індивідуально?
2. Яким чином оподатковуються дивіденди, що виплачуються Об’єднанням на користь його адвокатів за рішенням вищого органу управління Об’єднання та при умові, що в Об’єднанні відсутній статутний капітал і розмір дивідендів встановлюється рішенням вищого органу управління Об’єднання кожному адвокату індивідуально?
Щодо питань першого, другого
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються нормами Кодексу (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Співвідношення податкового законодавства з іншими законодавчими актами передбачено ст 5. Кодексу. Так, відповідно до п. 5.2 ст. 5 Кодексу
у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу.
Будь-які питання щодо оподаткування регулюються Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства (п. 7.3 ст. 7 Кодексу).
Відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди – це платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється, зокрема, платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини).
Таким чином, оскільки внаслідок розподілу чистого прибутку адвокатським об’єднанням виплачується дохід у вигляді коштів на користь партнерів та провідних адвокатів адвокатського об’єднання, які, відповідно до інформації, наведеної у вашому зверненні, не є засновниками або учасниками цього об’єднання, то у розумінні Кодексу такі виплати не вважаються виплатою дивідендів.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2
ст. 164 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками військового збору є, зокрема, особи, визначені п. 162.1
ст. 162 Кодексу (п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, становить 5 відс.
від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10
розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету визначено ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору, встановлену п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Враховуючи зазначене, доходи, нараховані на користь провідних адвокатів Об’єднання за рішенням вищого органу управління Об’єднання включаються
до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, як інший дохід та оподатковуються податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |