Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «Компанія з управління активами «» (далі – ТОВ) щодо порядку нарахування амортизації на програмний комплекс, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ (у грудні 2024 року) придбало програмний комплекс, термін дії якого складає 12 місяців. Станом на кінець звітного періоду (31.12.2024) припадає приблизно 1 місяць використання ТОВ даного програмного комплексу.
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
оплата за програмний комплекс підлягає амортизації рівними частинами щомісячно?
Слід зазначити, що Кодекс не містить визначення поняття «нематеріальні активи», але відповідно до п.п. 14.1.84 п. 14.1 ст. 14 Кодексу інші терміни для цілей розділу III використовуються у значеннях, визначених Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку і міжнародними стандартами фінансової звітності, введеними в дію відповідно до законодавства.
Так, відповідно до п. 8 Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 38 «Нематеріальні активи» нематеріальний актив – немонетарний актив, який не має фізичної субстанції та може бути ідентифікований.
При нарахуванні у бухгалтерському обліку амортизації необоротних активів виникають різниці, визначені у ст. 138 Кодексу.
На суму нарахованої амортизації нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності фінансовий результат до оподаткування збільшується (п. 138.1 ст. 138 Кодексу) та зменшується на суму розрахованої амортизації таких нематеріальних активів (п. 138.2 ст. 138 Кодексу).
Порядок розрахунку амортизації основних засобів або нематеріальних активів для визначення об'єкта оподаткування встановлено п. 138.3 ст. 138 Кодексу.
Відповідно до п.п. 138.3.1 п. 138.3 ст. 138 Кодексу розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених
п.п. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 розділу I цього Кодексу, підпунктами 138.3.2 - 138.3.4 цього пункту. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
Амортизація не нараховується за період невикористання (експлуатації) основних засобів у господарській діяльності у зв'язку з їх консервацією.
Згідно з п.п. 138.3.2 п. 138.3 ст. 138 Кодексу не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел, зокрема, витрати на придбання / самостійне виготовлення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів.
Терміни «невиробничі основні засоби», «невиробничі нематеріальні активи» означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку.
Cтроки нарахування амортизації нематеріальних активів у податковому обліку встановлено п.п. 138.3.4 п. 138.3 ст. 138 Кодексу.
Якщо відповідно до правовстановлюючого документа строк дії права користування нематеріального активу не встановлено, такий строк корисного використання визначається платником податку самостійно, але не може становити менше двох та більше 10 років.
Отже, якщо програмний комплекс визнаний у бухгалтерському обліку нематеріальним активом, то фінансовий результат до оподаткування платника податку на прибуток збільшується на суму нарахованої амортизації такого нематеріального активу у бухгалтерському обліку та зменшується на суму розрахованої амортизації у податковому обліку відповідно до п. 138.3 ст. 138 Кодексу.
Водночас зазначаємо, що відповідно до частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами) регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.
Отже, питання порядку формування та відображення у бухгалтерському обліку витрат з нарахування амортизації нематеріального активу та застосування методів нарахування такої амортизації належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |