Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Адвокатського об’єднання «________» (далі – Адвокатське об’єднання) щодо окремих питань оподаткування податком на прибуток підприємств операцій із надання цільової благодійної допомоги, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно зі зверненням Адвокатського об’єднання розглядається питання оподаткування операції із надання цільової благодійної допомоги, перерахованої навчальному закладу у вигляді плати за навчання дитини з багатодітної родини.
Враховуючи викладене вище, у зверненні Адвокатського об’єднання поставлено таке запитання для отримання індивідуальної податкової консультації:
чи передбачено коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності платника податку на прибуток підприємств відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, що визначено відповідними положеннями Кодексу, за операцією з надання цільової благодійної допомоги резидентами - юридичними або фізичними особами у будь-якій сумі (вартості) навчальному закладу у вигляді плати за навчання або за надання додаткових послуг з навчання дитини (дітей) з багатодітної родини?
До платників податку на прибуток підприємств - резидентів відповідно до п.п. 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 Кодексу віднесено, зокрема, суб’єктів господарювання - юридичних осіб, які здійснюють господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 ст. 133 Кодексу.
Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Абзацом першим п.п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Кодексу встановлено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), платникам податку, які є пов’язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від’ємне значення об'єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX Кодексу, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу.
Під безповоротною фінансовою допомогою слід розуміти, зокрема, суму коштів, передану платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів (п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до підпунктів 162.1.1 – 162.1.3 п. 162.1 ст. 162 Кодексу платниками податку на доходи фізичних осіб є:
фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
фізична особа - резидент, яка володіє та/або користується (орендує (суборендує), на умовах емфітевзису, постійно користується) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, у частині мінімального податкового зобов’язання;
фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
податковий агент.
Не є платником податку на доходи фізичних осіб нерезидент, який отримує доходи з джерела їх походження в Україні і має дипломатичні привілеї та імунітет, встановлені чинним міжнародним договором України, щодо доходів, які він отримує безпосередньо від провадження дипломатичної чи прирівняної до неї таким міжнародним договором діяльності (п. 162.2 ст. 162 Кодексу).
Таким чином, платник податку на прибуток підприємств не коригує фінансовий результат до оподаткування за операцією з перерахування сум цільової благодійної допомоги навчальному закладу у вигляді плати за навчання або за надання додаткових послуг з навчання дитини (дітей) з багатодітної родини, тобто на користь такого платника (таких платників) податку на доходи фізичних осіб, за умови відображення зазначених сум цільової благодійної допомоги у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).
Тож питання бухгалтерського обліку операцій з перерахування юридичною особою цільової благодійної допомоги навчальному закладу у вигляді плати за навчання або за надання додаткових послуг з навчання дитини (дітей) з багатодітної родини, тобто на користь такого платника (таких платників) податку на доходи фізичних осіб, належать до компетенції Міністерства фінансів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |