Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення Банку щодо особливостей подання Повідомлення про завершення розрахунків платників податків за відповідними операціями з експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі – Повідомлення), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Банк відповідно до абзацу третього пункту 1
розділу ІІІ Порядку подання банками до Державної податкової служби України Повідомлення про завершення розрахунків платників податків за відповідними операціями з експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України
від 09.10.2023 № 535, зі змінами (далі – Порядок № 535), подає Повідомлення.
Враховуючи вищевикладене, Банк просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання: у випадку надходження валютної виручки частинами (не одночасно у повній сумі) за відповідною операцією з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, на яку саме дату банк має надсилати Повідомлення: на дату наявності залишку суми незавершених розрахунків в обсязі до 400 тис грн, чи на дату, коли сума валютної виручки, вказана у митній декларації, надійде у повному обсязі?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V,
підрозділами 2 та 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 192 Закону України
від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність», оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі – окремі види товарів), здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 жовтня
2024 року № 1261 «Про запровадження режиму експортного забезпечення» режим експортного забезпечення запроваджено з 01 грудня 2024 року.
Згідно з підпунктом 97.3 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу банк протягом трьох робочих днів, наступних за днем завершення розрахунків за відповідною операцією з експорту окремих видів товарів, передає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, повідомлення про таке завершення у вигляді електронного документа з дотриманням вимог Закону України від 22 травня 2003 року
№ 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Відповідно до підпункту 97.3 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу та пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 535 під завершенням розрахунків за відповідною операцією з експорту окремих видів товарів розуміється настання хоча б однієї з таких обставин:
Форму Повідомлення та порядок його подання затверджено наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2023 № 535 «Про затвердження форми Повідомлення про завершення розрахунків платників податків за відповідними операціями з експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, та Порядку його подання банками до Державної податкової служби України», зі змінами.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
У випадку надходження валютної виручки частинами (не одночасно у повній сумі) за відповідною операцією з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів банк протягом трьох робочих днів, наступних за днем завершення розрахунків за відповідною операцією з експорту окремих видів товарів відповідно до вимог підпункту 97.3 пункту 97 Кодексу має подати до ДПС одне Повідомлення.
Щодо визначення дати завершення розрахунків в описаній у звернені ситуації пропонуємо звернутись до Національного банку України, як до уповноваженої державної установи при застосуванні валютного законодавства, яка відповідно до пункту 14 статті 7 Закону України від 20 травня 1999 року
№ 679-XIV «Про Національний банк України», зі змінами, здійснює валютне регулювання, визначає порядок виконання операцій в іноземній валюті, організовує і здійснює валютний нагляд.
Пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції», зі змінами визначено, що валютне регулювання – це діяльність Національного банку України та в установлених цим Законом випадках Кабінету Міністрів України, спрямована на регламентацію здійснення валютних операцій субʼєктам валютних операцій і уповноваженими установами.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |