X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.01.2025 р. № 45/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення приватного акціонерного товариства (далі – Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно складання зведеної акцизної накладної, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є платником акцизного податку, є розпорядником 23 стаціонарних акцизних складів та акцизних складів пересувних. Товариство з 2 стаціонарних акцизних складів здійснює відвантаження пального до власного акцизного складу пересувного. З акцизного складу пересувного здійснюється безперервне постачання пального в паливні баки автотехніки іншого суб’єкта господарювання та у паливні баки власної автотехніки. З 21 стаціонарного акцизного складу відвантаження пального здійснюється виключно з метою власного споживання.

Товариство запитує:

1.-Товариство має право скласти зведену акцизну накладну з акцизного складу пересувного на суб’єкта господарювання, який не є платником акцизного податку?

2. Товариство може формувати дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць по акцизних складах, де використовується пальне виключно з метою власного споживання за звітний календарний місяць?

3. Товариство може формувати дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць по акцизних складах, де здійснюється відвантаження на акцизні склади пересувні з подальшим відвантаженням іншому суб’єкту господарювання щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює)?

4. Чи обмежується кількість складання зведених акцизних накладних протягом місяця?

5. Чи вважається зведеною акцизна накладна, яка реєструється з акцизного складу пересувного на власне споживання за один день (при умові здійснення 2-х та більше відвантажень пального в баки власної техніки), якщо це необхідно через встановлені ліміти згідно вимоги п. 231.6 ст. 231 Кодексу, а саме: перевищено допустимий ліміт пального на акцизному складі пересувному?

Щодо питань 1, 4, 5

Відповідно до п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу, реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Згідно із п. 231.1 ст. 231 Кодексу, платник податку при реалізації, зокрема, пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Відповідно до п. 231.3 ст. 231 Кодексу акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України, зокрема, пального чи в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального - зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.

Для цілей цього пункту під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального - отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.

Відповідно до п. 231.3 ст. 231 Кодексу зведена акцизна накладна може бути складена за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом / акцизним складом пересувним особою, яка реалізує пальне, не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального, реалізованого у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальні або оливороздавальні колонки з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі, на яке отримана відповідна ліцензія, якщо акцизні накладні не були складені на ці операції, або використаного для власного споживання чи промислової переробки протягом звітного місяця, або втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з інших причин, повязаних з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування протягом звітного місяця. У разі реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача за готівку кінцевому споживачеві, розрахунки за які проводяться через реєстратори розрахункових операцій або через банк, небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій, платник має право самостійно обирати спосіб складання акцизних накладних на такі операції (зведені або за щоденними підсумками операцій).

Згідно із п. 232.1 ст. 232 Кодексу у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі – СЕА РПСЕ) ведеться, зокрема, але не виключно, облік обсягів пального в розрізі платників податку - розпорядників акцизних складів / акцизних складів пересувних та акцизних складів / акцизних складів пересувних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом.

СЕА РПСЕ забезпечує автоматичний облік обсягів залишків пального в розрізі акцизних складів / акцизних складів пересувних, на які платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в ЄРАН.

Отже, Товариство, не пізніше останнього дня звітного місяця, має право складати зведені акцизні накладні на загальний обсяг пального, зокрема:

використаного для власного споживання чи промислової переробки протягом звітного місяця;

у разі забезпечення безперервного постачання пального протягом звітного місяця.

Кодекс не позбавляє платника акцизного податку права складати зведену акцизну накладну на обсяги пального звітного місяця протягом меншого періоду.

Щодо питань 2 – 3

Згідно із п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Кодексу розпорядники акцизних складів зобов’язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C.

Розпорядники акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, зобовязані на кожному акцизному складі формувати дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць та фактичні залишки пального станом на перший та останній дні такого місяця у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Дані про фактичні залишки пального на перший та останній дні календарного місяця та про обсяг обігу пального за звітний календарний місяць формуються розпорядниками акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, після проведення останньої операції з обігу пального у звітному календарному місяці, але не пізніше 23 години 59 хвилин останнього дня звітного календарного місяця, до початку здійснення операцій з обігу пального у день, що настає за таким останнім днем звітного календарного місяця, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 15 календарних днів, що настають за останнім днем звітного календарного місяця.

Отже, нормами Кодексу передбачено, що дані про фактичні залишки пального на перший та останній дні календарного місяця та про обсяг обігу пального за звітний календарний місяць, формуються розпорядниками акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

На акцизних складах, на яких здійснюються операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального, яке не використовується для потреб власного споживання чи промислової переробки (як зазначено у зверненні, пальне відвантажується з акцизного складу на акцизний склад пересувний з подальшим відвантаженням іншому суб’єкту господарювання), дані про фактичні залишки пального та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального, розпорядники таких акцизних складів зобов’язані формувати на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) на початок та кінець звітної доби.

Відповідно до п. 128-1.3 ст. 128-1 Кодексу незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.