Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей визначення дати формування податкового кредиту при ввезенні на митну територію України товарів на митну території України та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ і підпунктом «в» підпункту 69.41.3 підпункту 69.41 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, в господарській діяльності Товариства виникають випадки коли дата оформлення митної декларації, та дата відображення в системі електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ) суми податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України, не співпадають та припадають на різні звітні періоди.
Так, митна декларація, яка підтверджує сплату податку, може бути оформлена 31.08.2024, а відображення показників митної декларації в СЕА ПДВ може відбутись 01.09.2023.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: виходячи з якої дати визначити, в якому звітному (податковому) періоді до складу податкового кредиту включається сплачена сума ПДВ на дату оформлення митної декларації чи на дату відображення цієї суми в СЕА ПДВ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, митних платежів регулюються нормами ПКУ та Митного кодексу України (далі - МКУ) (стаття 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з:
постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ;
ввезення товарів на митну територію України;
вивезення товарів за межі митної території України.
Відповідно до пункту 187.8 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.
Пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку зокрема, з ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
При цьому для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 розділу V ПКУ (пункт 198.2 статті 198 розділу V ПКУ).
Документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту у разі ввезення товарів на митну територію України, є митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку (пункт 201.12 статті 201 розділу V ПКУ).
Якщо митне оформлення завершено, електронна митна декларація, оформлена за допомогою автоматизованої системи митного оформлення, що підтверджує сплату ПДВ, є підставою для формування податкового кредиту.
Правові основи функціонування СЕА ПДВ регулюються статтею 2001 розділу V ПКУ та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 (далі – Порядок № 569).
Сума податку (ΣНакл), на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), обчислюється автоматично за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V ПКУ.
Показники формули, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V ПКУ, перераховуються автоматично при реєстрації в ЄРПН податкових накладних, розрахунків коригування до податкових накладних, подання платником митних та податкових декларацій.
Таким чином, СЕА ПДВ, серед іншого, передбачає забезпечення автоматичного обліку в розрізі платників податку на додану вартість сум податку, сплачених платниками при ввезенні товару на митну територію України. СЕА ПДВ працює виключно в автоматичному режимі та на підставі алгоритмів, розроблених відповідно до статті 2001 розділу V ПКУ та Порядку № 569.
Таким чином у ситуації, описаній у зверненні, при митному оформленні товарів, що ввозяться на митну територію України, платник податку, що здійснив сплату ПДВ за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 розділу V ПКУ, на дату такої сплати включає суми податку до податкового кредиту на підставі належним чином оформленої митної декларації, незалежно від того, якою датою в СЕА ПДВ відображено показники такої митної декларації.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |