Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення …..заповідника (далі – Заповідник) щодо отримання індивідуальної податкової консультації зі сплати земельного податку та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Заповідник поінформував, що має право постійного користування земельною ділянкою (далі – Ділянка 1) на підставі Державного акту від 0000000 № 000000 серії І-ЗК, кадастровий номер якої не зазначив.
Також Заповідник повідомив про факт накладання (перетину) Ділянки 1 та новоствореної земельної ділянки площею 78,7446 га, кадастровий номер 0000000000:00:000:0000 (далі – Ділянка 2). Ділянки 1 та 2 розташовані за межами населеного пункту ……….. сільської ради.
Також у зверненні повідомляється, що без припинення права постійного користування Ділянкою та на підставі розпорядження голови ………. ОДА від ……. № ….. «Про затвердження проектів землеустрою та надання земельних ділянок у постійне користування» Ділянка 2 передана у постійне користування …….. ……. …………. служби України. Заявлена у п. 5 у додатках до звернення копія Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відсутня друга сторінка. Тобто інформація щодо користувача Ділянки 2 у зверненні відсутня.
Право постійного користування Ділянкою 2 зареєстроване 22.02.2023 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Цільове призначення Ділянки 1 із земель природно-заповідного фонду змінене на землі оборони, код «15.03 – Для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби України» (копія листа …….. сільської ради ………..району ……… області від ……… надана).
Листом Головного управління Держгеокадастру у …….. області від …… (копія листа надана) Заповіднику запропоновано на підставі ст. 55 Закону України «Про землеустрій» звернутися до держателя та розпорядника відомостей про землі області – Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (далі – Управління) з питання виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж Ділянки в натурі (на місцевості).
Заповідник просить надати роз’яснення щодо законності сплати земельного податку за Ділянку 1.
Платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування (пп. 269.1.1.1, 269.1.1.2 п.п. 269.1.1 п. 269. ст. 269 Кодексу).
Кодексом встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є, зокрема дані Державного земельного кадастру; дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пп. «а», «б» п. 286.1 ст. 286 Кодексу).
Пунктом 287.1 ст. 287 Кодексу передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році (абзац другий п. 287.1 ст. 287 Кодексу).
До повноважень обласних рад у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями, що знаходяться у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, організація землеустрою тощо (частина «а», «е» ст. 8 Земельного кодексу України (далі – Земельний кодекс)).
Статтею 27 1 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу передбачено, що у період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях та протягом одного року з дня його припинення чи скасування регулювання земельних відносин для цілей забезпечення національної безпеки і оборони України здійснюється з урахуванням особливостей. Зокрема, до таких особливостей віднесено надання органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу, у постійне користування земельних ділянок державної та комунальної власності військовим частинам Державної прикордонної служби України для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік (частина п’ята ст. 27 1 розділу Х Земельного кодексу).
Поряд з цим, у період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях та протягом одного року з дня його припинення чи скасування регулювання земельних відносин для цілей забезпечення національної безпеки і оборони України здійснюється з урахуванням таких особливостей, зокрема, припинення права постійного користування земельними ділянками природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного призначення для потреб облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій здійснюється без дотримання вимог частини другої ст. 150 Земельного кодексу (частина друга ст. 27 1 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу).
Оскільки право власності, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу), то з дати державної реєстрації права постійного користування на Ділянку 1 Заповідник втратив своє речове право на Ділянку 1.
Заповіднику доцільно звернутися до Управління – держателя Держкадастру (ст. 6 Закону України «Про Державний земельний кадастр») стосовно виготовлення нової технічної документації із землеустрою та встановлення (відновлення) меж Ділянки 1 в натурі (на місцевості) та внесення змін до відомостей про відчужену/поділену Ділянку.
Згідно з абзацом другим п. 286.4 ст. 286 Кодексу у разі зміни протягом року об’єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
Разом з цим, у разі переходу права власності на земельну ділянку або права на земельну частку (пай) від одного власника – юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником – починаючи з місяця, в якому він набув право власності (абзац третій п. 286.5 ст. 286 Кодексу).
Внесення змін до податкової звітності встановлено статтею 50 Кодексу.
Враховуючи викладене, Заповідник має право уточнити свої раніше задекларовані податкові зобов’язання та сплачувати земельний податок за Ділянку 1 на підставі зареєстрованих у порядку, передбаченому чинним законодавством, правовстановлюючих документів на таку ділянку (її частину), починаючи з місяця, в якому набуто право власності або право користування нею.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |