X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.01.2025 р. № 93/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно обігу тютюнових виробів, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах  компетенції повідомляє. 

У своєму зверненні Товариство зазначило, що здійснює продаж тютюнових виробів, зокрема, у блоках тютюнових виробів, які містять певну кількість одиничних пачок тютюнових виробів.

З урахуванням викладеного вище та норм Закону України від 18 червня     2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами) (далі – Закон № 3817), платник податків запитує: чи матиме Товариство  після набрання чинності пунктом 8 частини другої статті 71 Закону № 3817 право на продаж блоків тютюнових виробів (де в загальній кількості сигарет міститься більше, ніж 20 штук), що містять одиничні пачки/споживчі упаковки тютюнових виробів, кожна з яких міститиме по 20 сигарет, сигарил, цигарок?

 

Щодо зазначеного питання

 

З 27 липня 2024 року набрав чинності Закон № 3817, крім окремих його норм, які набирають чинності та вводяться в дію у терміни, встановлені пунктом 1 розділу  XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817.

У пункті 8 частини другої статті 71 Закону № 3817 встановлено, що заборонено продаж тютюнових виробів у споживчих упаковках, що містять менше / більше 20 сигарет, сигарил чи цигарок. Зазначений пункт набирає чинності та вводиться в дію через 12 місяців із дня набрання чинності            Законом № 3817.

У частині першій статті 1 Закону № 3817 надано, зокрема, такі визначення:

блок тютюнових виробів – одиниця групової упаковки, що містить певну кількість одиничних пачок тютюнових виробів, загорнутих у папір, картон, полімерну плівку або обтягнутих паперовою стрічкою (пункт 4 частини першої статті  1 Закону № 3817);

споживча тара – тара для товару (продукції), вартість якої є складовою частиною вартості такого товару (продукції) для кінцевого споживача (пункт 83 частини першої статті 1 Закону № 3817).

Відповідно до частини другої статті 1 Закону № 3817 терміни «зовнішнє упакування», «одинична пачка» вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Законі України від 22 вересня 2005 року № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» (зі змінами) (далі – Закон № 2899).

У Законі № 2899 визначено основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров’я населення від шкоди, що завдається його здоров’ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом вживання їх.

Згідно зі статтею 1 Закону № 2899:

зовнішнє упакування – будь-яке упакування, в якому тютюнові вироби або супутні продукти введені в обіг, що включає одиничні пачки або сукупність одиничних пачок. Прозора обгортка не вважається зовнішнім упакуванням;

одинична пачка – найменше індивідуальне упакування тютюнового виробу або супутнього продукту, введеного в обіг.

Відповідно до частини чотирнадцятої статті 12 Закону № 2899 одинична пачка сигарет повинна містити щонайменше 20 сигарет.

У підпункті 3 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817 передбачено внесення змін, зокрема, до частини чотирнадцятої статті 12         Закону № 2899, згідно з чим слова і цифри «щонайменше 20 сигарет» замінено цифрами і словом «20 сигарет». Зазначені зміни також набирають чинності та вводяться в дію через 12 місяців із дня набрання чинності Законом № 3817.

У частині першій статті 13 Закону № 2899 (у редакції, що набирає чинності та вводиться в дію через 12 місяців із дня набрання чинності Законом № 3817) забороняється, зокрема, реалізація (продаж) тютюнових виробів в одиничних пачках, що містять менше або більше 20 сигарет, сигарил або цигарок.

Отже, вимоги пункту 8 частини другої статті 71 Закону № 3817 щодо заборони продажу тютюнових виробів у споживчих упаковках, що містять менше / більше 20 сигарет, сигарил чи цигарок, стосуються одиничних пачок зазначених виробів, які є споживчою тарою (споживчою упаковкою), а не блоків тютюнових виробів.

Згідно із пунктом 24 частини другої статті 73 Закону № 3817 до суб’єктів господарювання за вчинені правопорушення застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення вимог статті 71 Закону № 3817 – 3 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року.

Згідно зі статтею 19 Закону № 2899 державний контроль за дотриманням положень Закону № 2899 здійснюють відповідні центральні органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до статті 7 Закону № 2899 центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, у межах своєї компетенції здійснює державний контроль за додержанням законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення.

У статті 20 Закону № 2899 встановлено відповідальність за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення, в тому числі за порушення норм статті 12 Закону № 2899, за реалізацію (продаж) тютюнових виробів в одиничних пачках, що містять менше 20 сигарет, сигарил або цигарок.

Крім того, у статті 20 Закону № 2899 зазначено, що фінансові санкції за порушення норм цього Закону до суб’єктів господарювання застосовує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення.

Згідно із пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667
(зі змінами) (далі – Положення № 667), Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба)

є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику, зокрема у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення.

Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань застосовує фінансові санкції до суб’єктів господарювання за порушення
законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення (підпункт 10 пункту 4 Положення № 667).

З урахуванням викладеного вважаємо, що Товариству доцільно також звернутися до Держпродспоживслужби за роз’ясненнями щодо порушеного питання.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).

____________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.