X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.01.2025 р. № 104/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «_______» (далі – Товариство) та листа щодо особливостей оподаткування діяльності з роздрібної торгівлі пальним, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє. 

Згідно зі зверненнями основним видом діяльності Товариства є оптова та роздрібна торгівля пальним, а також іншими супутніми товарами на автозаправних станціях (далі – АЗС).  Товариство експлуатує АЗС, через які безпосередньо здійснюється реалізація бензину, дизельного палива та скрапленого газу по всій території України.

 Для здійснення зазначеної діяльності Товариство має відповідні ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Повідомляється, що на балансі Товариства перебувають три автозаправних комплекси, які розташовані на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України та на територіях активних бойових дій у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.

При цьому у Товариства була відсутня можливість вивезти із зазначених вище автозаправних комплексів залишки пального та газу, не наражаючи співробітників на небезпеку. Товариством зауважується, що, не дивлячись на наявність ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, діяльність на цих окремих автозаправних комплексах не здійснюється, чергові платежі за такі ліцензії                        не сплачуються. 

У зв’язку із викладеним вище платник податків звертається за отриманням роз’яснень із таких запитань:

1. Чи необхідно нараховувати та сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця за збиткові непрацюючі автозаправні комплекси, які розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, що включено до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією?

2. Які можливі податкові обов’язки виникають у підприємства додатково з урахуванням викладених обставин?

Щодо запитань 1 та 2

Відповідно до п. 137.12 ст. 137 Кодексу платники податку на прибуток підприємств, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, зобов’язані сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця. Авансові внески та податок на прибуток підприємств, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку на прибуток, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, визначаються у порядку, передбаченому п. 141.14 ст. 141 Кодексу.

Так, у п.п. 141.14.1 п. 141.14 ст. 141 Кодексу визначено, що платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, сплачують щомісяця                не пізніше двадцятого числа поточного місяця авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, у розмірі, визначеному у п.п. 141.14.2 п. 141.14 ст. 141 Кодексу.

Як встановлено підпунктами «а» – «в» п.п. 141.14.2 п. 141.14 ст. 141 Кодексу, авансовий внесок з податку на прибуток підприємств сплачується за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця:

а) у розмірі 60 тисяч гривень за кожне місце, крім випадків, передбачених підпунктами «б» і «в» п.п. 141.14.2 п. 141.14 ст. 141 Кодексу;

б) для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація виключно скрапленого газу, – у розмірі 30 тисяч гривень за кожне місце;

в) для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація кількох видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15° C у загальному обсязі реалізованого протягом попереднього місяця пального, становить 50 і більше відсотків, – у розмірі              45 тисяч гривень за кожне місце.

Зазначимо, що платник акцизного податку, зокрема, при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (зі змінами) та зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних (п. 231.1 ст. 231 Кодексу).

Іншим підтвердженням реалізації пального є Звіти реєстраторів  розрахункових операцій, застосування яких є обов’язковим відповідно Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами).

Отже, якщо платник податку на прибуток підприємств має ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним за визначеним місцем роздрібної торгівлі (АЗС), інформацію щодо якого внесено до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, та такий платник податків здійснює роздрібну торгівлю пальним, зокрема, але                        не виключно, такий факт зафіксовано шляхом реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування до таких акцизних накладних за попередній місяць у Єдиному реєстрі акцизних накладних та/або реєстрації розрахункової операції в Системі обліку даних реєстраторів розрахункових операцій, у такого платника податку на прибуток виникатиме обов’язок зі сплати авансових внесків із податку на прибуток за таке місце роздрібної торгівлі до 20 числа поточного місяця.

З огляду на викладене вище, авансовий внесок із податку на прибуток підприємств сплачують до 20 числа поточного місяця платники податків, які мають ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним за визначеним місцем роздрібної торгівлі (АЗС), інформацію щодо якого внесено до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, якщо такі платники податків здійснюють роздрібну торгівлю пальним, що підтверджується, зокрема, але не виключно, реєстрацією акцизних накладних за попередній місяць у Єдиному реєстрі акцизних накладних та/або реєстрацією розрахункової операції в Системі обліку даних реєстраторів розрахункових операцій.

Водночас повідомляємо, що із зазначених питань ДПС направлено запит до Міністерства фінансів України як головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію єдиної державної податкової політики.

 

Крім того, додатково повідомляємо, що 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» зі змінами (далі – Закон № 3817), крім окремих його норм, які набирають чинності та вводяться в дію у терміни, встановлені п. 1 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3817.

Відповідно до абзацу четвертого п. 6 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону№ 3817 суб’єкт господарювання, який у період, визначений абзацом першим цього пункту (тобто починаючи з дня введення воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинності Законом № 3817) здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, строк дії якої не закінчився у такий період, але за якою не сплачено чергові платежі, зобов'язаний протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому набрав чинності Закон № 3817, сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності. 

Згідно з абзацами п’ятим – сьомим п. 6 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону № 3817 суб’єкт господарювання, який у період, визначений абзацом першим пункту 6 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону № 3817, припинив провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», зобов’язаний протягом двох місяців, наступних за місяцем, в якому Закон № 3817 набрав чинності:

подати до органу ліцензування заяву про припинення дії ліцензії у зв’язку з припиненням провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню;

сплатити не сплачені за період до дня припинення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Отже, Законом № 3817 передбачено можливість у термін, визначений п. 6 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону № 3817, подання до органу ліцензування заяви про припинення дії ліцензії у зв’язку з припиненням провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню. Законом № 3817 встановлено обов’язок суб’єктів господарювання у разі подання такої заяви, протягом двох місяців, наступних за місяцем, в якому набрав чинності Закон № 3817, сплатити не сплачені чергові платежі за відповідну ліцензію за період провадження відповідного виду господарської діяльності до дати припинення такої діяльності.

Відповідно до абзацу двадцять восьмого пункту 6 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону № 3817 у суб’єктів господарювання, в яких у період, визначений абзацом першим цього пункту, закінчився строк дії ліцензій на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, на право роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки та у яких, за даними бухгалтерського обліку, на день набрання чинності Законом № 3817 обліковуються залишки пального в місцях провадження діяльності, розташованих на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, що включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, що визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, до завершення активних бойових дій або тимчасової окупації та протягом трьох місяців після дати завершення активних бойових дій або тимчасової окупації відповідної території не виникає обов’язок щодо отримання нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності за такими місцями провадження діяльності, а господарська діяльність із зберігання пального, що провадилася такими суб’єктами господарювання у період, починаючи з дати завершення строку дії відповідної ліцензії, не визнається такою, що провадилася без наявності ліцензії.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).