Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України лікарських засобів і медичних виробів, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, у травні 2023 року між Товариством та комунальним некомерційним підприємством (далі – Покупець) укладено договір поставки, предметом якого є санітарний транспортний засіб (ДК 021:2015:34114120-6 – «Санітарні транспортні засоби»). Ціна вказаного транспортного засобу визначена сторонами з урахування ПДВ.
Крім цього, поставлений транспортний засіб не внесений до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення та не відноситься до складу медичних виробів у розумінні Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 02.10.2013 року № 753.
У вересні 2024 року на адресу Товариства від Покупця надійшла претензія з проханням повернути сплачений ПДВ.
Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи підпадає під дію постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 року № 1447 та підпункту 2 і підпункту 3 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ операція з виробництва та постачання вказаного транспортного засобу?
2) чи звільняється від оподаткування ПДВ операції з постачання транспортного засобу, який виробляє Товариство на підставі ТУ У 29.1-41085735-001:2014 «автомобілі спеціалізовані санітарно-транспортні медичної допомоги»?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Підпунктом «в» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ визначено, що за ставкою ПДВ у розмірі 7 відс. оподатковуються ПДВ операції з:
постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні;
постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.
Підпунктом 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України лікарських засобів та медичних виробів відповідно до підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, що призначені для використання закладами охорони здоров’я, учасниками антитерористичної операції, особами, що беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, за переліком, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Перелік лікарських засобів та медичних виробів, що ввозяться та постачаються на митну територію України під час воєнного стану (далі – Перелік № 1447) та перелік лікарських засобів та медичних виробів, що ввозяться та постачаються на митну територію України під час воєнного стану для закладів охорони здоров’я Міністерства оборони, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 № 1447 (із змінами і доповненнями), яка набрала чинності 29.12.2022.
До Переліку № 1447, зокрема, включено спеціалізований санітарний транспорт (неброньований)*.
Враховуючи викладене, та виходячи з аналізу норм ПКУ ДПС повідомляє.
Щодо питань 1, 2
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений підпунктом 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, зокрема до операцій з постачання на митній території України медичних виробів, застосовується за умови, що такі медичні вироби:
призначені для використання у відповідних заходах перерахованими у підпункті 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ суб’єктами (у тому числі закладами охорони здоров’я). Інформація щодо цілей використання медичних виробів може бути зазначена у договорі на постачання таких медичних виробів, укладеному між постачальником та покупцем;
включені до Переліку № 1447.
При дотриманні таких умов операції Товариства з постачання медичних виробів на митній території України підлягають звільненню від оподаткування ПДВ. Товариство зобов’язане скласти податкову накладну на отримувача медичних виробів без нарахування податку на додану вартість.
Водночас зауважуємо, що визначення належності санітарного транспорту засобу до медичної техніки чи медичного виробу не належить до компетенції Державної податкової служби України.
Так, відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 25 березня 2015 року № 267, формування державної політики у сфері охорони здоров’я здійснюється Міністерством охорони здоров’я України.
Отже, з питань порядку та належності віднесення санітарного транспорту засобу до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення ДПС пропонує звернутися до Міністерства охорони здоров’я України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |