Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо дотримання встановлених максимальних роздрібних цін при продажу тютюнових виробів та податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації і, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство у зв’язку з відсутністю у потрібному об’ємі розмінних монет має намір суму невиданої дрібної решти відображати в чеку як окрему товарну позицію «На благодійність» та у подальшому перераховувати цю суму іншій юридичній особі в якості благодійного внеску у відповідності з чинним законодавством.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Щодо питання 1
Відповідно до підпункту 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ максимальні роздрібні ціни – ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.
Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються для тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому ПКУ. Продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Отже, продаж тютюнових виробів за цінами, які є вищими ніж максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами, є порушенням норм ПКУ.
Згідно з пунктом 26 частини другої статті 73 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі, якщо роздрібна торгівля тютюновими виробами, тютюном, промисловими замінниками тютюну, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, ємностях або упаковках рідин, що використовуються в електронних сигаретах, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією), в розмірі 100 відсотків вартості таких тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, але не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Щодо питання 2
Відповідно до підпункту 6 частини першої статті 5 Закону України від 05 липня 2012 року № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі − Закон № 5073) одним із видів благодійної діяльності є публічний збір благодійних пожертв.
Під благодійною пожертвою розуміється безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до Закону № 5073 (частина перша статті 6 Закону № 5073).
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Таким чином, операції з надання/отримання платником благодійної пожертви у грошовій формі не підпадають під визначення операцій з постачання товарів/послуг, такі операції не є об'єктом оподаткування ПДВ у розумінні підпунктів «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ. Податкових наслідків з ПДВ при отриманні благодійної допомоги у грошовій формі у платника ПДВ не виникає.
Отже, у випадку відсутності будь-яких договірних відносин на постачання товарів/послуг між Товариством, яке перераховує грошові кошти (благодійну пожертву), і юридичною особою, що отримує такі кошти на банківський рахунок, та при умові, що в рахунок отриманих коштів такою юридичною особою не передбачається постачання товарів/послуг, у юридичної особи, яка отримала ці кошти, не виникає об’єкт оподаткування ПДВ внаслідок такого отримання, а грошові кошти не включаються до бази оподаткування ПДВ. При цьому у Товариства теж не виникатиме податкових наслідків з ПДВ при перерахуванні юридичній особі таких коштів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |