Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків повідомив, що є фізичною особою – резидентом України та кінцевий бенефіціар юридичної особи (далі – ТОВ «А»), створеної та працюючої згідно законодавства України. ТОВ «А» для розвитку свого бізнесу необхідно залучити додаткові кошти. Інша юридична особа «далі – ТОВ «Б» надала попередню згоду надати ТОВ «А» в позику необхідні грошові кошти, за умови що платник виступить поручителем за ТОВ «А», а також заставодавцем, передавши в заставу ТОВ «Б» права та цінні папери, які належать платнику на праві власності.
У випадку, якщо ТОВ «А» порушить зобов’язання по поверненню позики, ТОВ «Б» матиме права звернути стягнення на цінні папери, що знаходитимуться в заставі у ТОВ «Б». У цьому випадку між платником та
ТОВ «Б» укладатиметься договір про добровільне стягнення цінних паперів в рахунок наданої позики ТОВ «А», цінні папери списуватимуться на користь позикодавця. Після чого до платника перейдуть всі права ТОВ «Б» згідно договору позики укладеної між ТОВ «А» та ТОВ «Б» і обов’язок повернення позики виникатиме у ТОВ «А» перед платником.
Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи є продажем інвестиційного активу, згідно п. 170.2 ст. 170 Кодексу операція, відповідно до якої між платником та ТОВ «Б» укладатиметься договір про добровільне стягнення цінних паперів в рахунок наданої позики ТОВ «А», цінні папери списуватимуться на користь позикодавця?
2. Якщо відповідь на перше питання так, то що є доходом від продажу інвестиційного активу: заставна вартість цінних паперів чи вартість прав, яке переходить платнику як новому кредитору, згідно договору позики між
ТОВ «А» та ТОВ «Б» і в якому звітному році треба задекларувати інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток?
3. Чи підлягатимуть оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором кошти (повернення позики),отримані платником, як новим кредитором від ТОВ «А» у разі, якщо вже було оподаткування вищезазначеної операції, згідно п. 170.2 ст. 170 Кодексу?
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема фізична особа – резидент.
Згідно із п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 Кодексу визначено виключний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків.
При цьому звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у п.п. 165.1.36 п. 165.1 ст. 165, пп. 3 і 4
п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Водночас до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включаються:
інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.9 п. 164.2
ст. 164 Кодексу);
інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2
ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування інвестиційного прибутку встановлено п. 170.2
ст. 170 Кодексу, згідно з п.п. 170.2.2 якого інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу, або вартістю інвестиційного активу, що була задекларована особою як об’єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування відповідно до підрозділу 94 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, з урахуванням норм п.п. 170.2.4 – 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 Кодексу (крім операцій з деривативами).
Відповідно до п.п. 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 Кодексу до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року.
Відповідно до п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить, зокрема, для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, – 5 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору здійснюється у порядку, визначеному ст. 168 Кодексу і п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Щодо першого та другого питань
У разі набуття ТОВ «Б» права власності на цінні папери, які перебували у заставі на підставі договору про добровільне стягнення цінних паперів в рахунок наданої позики ТОВ «А», слід вважати, що фізична особа - майновий поручитель відчужила (продала) свої власні цінні папери. При цьому, у даному випадку, до доходу фізичної особи (майнового поручителя) застосовуються норми п. 170.2 ст. 170 та п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Крім того, доходом від операції з зазначеним інвестиційним активом буде вважатися заставна вартість активу.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст. 179 Кодексу, відповідно до п. 179.1 якої платник податку зобов’язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до Кодексу.
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платника податку на доходи фізичних
осіб, у тому числі самозайнятих осіб, – до 01 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Кодексу (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).
Фізична особа зобов’язана самостійно до 01 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 Кодексу).
Щодо третього питання
Якщо ТОВ «А» сплачує кошти за договором позики фізичній особі як новому позикодавцю, то дохід у сумі таких коштів включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
________________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |