X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.01.2025 р. № 160/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (  ) щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків повідомляє, що компанія в іноземній юрисдикції, у якій платнику податків належить частка була відкрита в червні 2022 року.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Якщо звітний період англійської компанії розпочинається в червні
2022 року по червень 2023 року, то який звітний рік необхідно було поставити у графі 2 Звіту про контрольовані іноземні компанії: звітний податковий період за 2022 рік чи податковий період за 2023 рік?

2. Якщо звітний період англійської компанії розпочинається в червні
2023 року по червень 2024 року, то який крайній термін подання повного Звіту про контрольовані іноземні компанії  фізичної особи – контролера 01.05.2025 чи 31.12.2024?

3. Чи виникає при звітному періоді червень 2023 – червень 2024 обов'язок у контролюючої особи подавати до 01.05.2024 Звіт про контрольовані іноземні копманії за скороченою формою відповідно до підпункту 392.5.4 пункту 392.5
статті 392 Кодексу?

4. Чи потрібно буде подавати уточнюючу звітність про контрольовані іноземні компанії за 2022 рік з нульовими показниками до контролюючого органу (звітність подана до 01.05.2024, згідно законодавства), яка була сформована на основі фінансової звітності англійської компанії з червня 2022 по червень 2023 року, якщо цей фінансовий період потрібно було включити до звітності про контрольовані іноземні компанії за 2023 рік та 2022 рік не подавати декларацію?

5. Чи потрібно анулювати подачу звітності про контрольовані іноземні компанії за 2022 рік, якщо її не потрібно було подавати і як це зробити?

6. Якщо за 2023 рік був поданий скорочений Звіт про контрольовані іноземні компанії в строки до 01.05.2024, згідно роз’яснень на дату подання, що якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи , то потрібно подати скорочений Звіт про контрольовані іноземні компанії і на той момент ще не була готова фінансова звітність за період червень 2023 по червень 2024 року. А наразі якщо цей фінансовий період буде включено до декларації контрольованої іноземної компанії за 2024 рік і скорочений звіт не потрібно було подавати, чи потрібно подати листа до Державної податкової служби про анулювання скороченого Звіту про контрольовані іноземні компанії?

7. Якщо до 31.12.2024 буде подано повний Звіт про контрольовані іноземні компанії за 2023 рік і до нього буде включена фінансова звітність за період червень 2022 червень 2023 року, чи буде це вважатись, що звітність подана після строку подання звітності до 01.05.2024, але відповідно до Закону України від 09 травня 2024 року № 3706-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану» штрафні санкції не застосовуються  чи будуть застосовані штрафні санкції після закінчення військового стану?

8. Якщо в повній податковій декларації про контрольовані іноземні компанії за 2023 рік, в разі нестандартного періоду фінансової звітності будуть відображені дані по фінансовій звітності за червень 2023 – червень 2024 року, чи буде це вважатися недостовірними даними? Яка сума штрафних санкцій?

9. Чи потрібно подавати уточнюючий Звіт до декларації про майновий стан та доходи, якщо до неї було подано два додатки контрольованої іноземної компанії за 2022 та 2023 роки, а наразі виходить що 2022 рік не повинні були подавати? Контрольована іноземна компанія підпадає під умови звільнення  від оподаткування відповідно до підпункту 392.4.3 пункту 392.4 статті 392 Кодексу.

10. Контрольована іноземна компанія з нестандартним періодом фінансової звітності з червня 2023 по червень 2024 року нарахувала дивіденди власникам контрольованої іноземної компанії. Дивіденди частково були виплачені
в 2023 році, а частково в 2024 році усю суму нарахованих дивідендів по контрольованій іноземній компанії потрібно відобразити в декларації про майновий стан та доходи за 2024 рік, разом з поданою декларацією про контрольовану іноземну компанію де будуть відображені нараховані дивіденди? Чи потрібно подати дві декларації про майновий стан та доходи, уточнюючу за 2023 рік і показати там частину виплачених дивідендів, і декларацію про майновий стан та доходи за 2024 рік, з другою частиною виплачених дивідендів?

11. Яку ставку податку на доходи фізичних осіб 9 відсотків чи 18 відсотків використовувати в цьому випадку? При перерахунку іноземної валюти в гривневий еквівалент, використовувати курс Національного банку України на дату нарахування дивідендів чи на дати фактичної виплати дивідендів?

Щодо першого-дев’ятого питання

Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» розділ І Кодексу доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка набрала чинності 01 січня 2022 року.

Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункт 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 розділу І Кодексу).

Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку контрольованої іноземної компанії звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період контрольованої іноземної компанії, що закінчується протягом календарного року (підпункт 39².5.1 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу).

Пунктом 392.2 статті 392 розділу І Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 392 розділу І Кодексу.

Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

До Звіту про контрольовані іноземні компанії в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.

Тобто, контролююча особа зобов’язана подати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за відповідний календарний рік та Додатками контрольованої іноземної компанії до неї.

Згідно з підпунктом 392.5.4 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу у разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає Звіт про контрольовані іноземні компанії за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а» - «в» підпункту 392.5.3 пункту 392.5
статті 392 розділу I Кодексу.

У випадку подання Звіту про контрольовані іноземні компанії за скороченою формою контролююча особа зобов’язана подати повний Звіт про контрольовані іноземні компанії до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком.

При цьому, якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи або податкову декларацію з податку на прибуток підприємств.

У разі неможливості забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи, контролююча особа подає звіт про контрольовані іноземні компанії за скороченою формою.

При цьому, після подання скороченого Звіту контролююча особа зобов'язана подати Звіт про контрольовані іноземні компанії до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком.

Якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи або податкову декларацію з податку на прибуток підприємств.

Таким чином, для контрольованої іноземної компанії зареєстрованої за законодавством Великобританії першим звітним (податковим) періодом є 2023 рік, який розпочинається у червні 2022 року та закінчується у червні 2023 року. Контролююча особа зобов’язана подати звіт про контрольовану іноземну компанію за 2023 рік та фінансову звітність за той же період разом з декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік до 01.05.2024.

Щодо подання Звіту про контрольовані іноземні компанії за 2024 звітний рік, який починається у червні 2023 року та закінчується у червні 2024 році, то такий звіт необхідно подати у відповідності підпункту 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи  засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису до 01.05.2025.

Законодавством не передбачено процедуру визнання скороченого або повного звіту про контрольовану іноземну компанію недійсним. Платник податків має право подати інформаційний лист через електронний кабінет платника податків або безпосередньо у відділенні податкової служби з обґрунтованим  поясненням  щодо помилкового подання скороченого звіту про контрольовану іноземну компанію.

Наказом Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143 «Про внесення змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (далі - Декларація), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.06.2022 за № 593/37929,
з 1 січня 2023 року запроваджено нова форма Декларації, яка передбачає заповнення окремого додатка контрольованої іноземної компанії для фізичних осіб - контролерів контрольованих іноземних компаній.

Додаток контрольованої іноземної компанії заповнюється окремо по кожній контрольованій іноземній компанії. Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що підлягають сплаті з прибутку контрольованої іноземної компанії, розраховуються відповідно до положень статті 392 розділу I Кодексу та підпунктів 170.13.1 пункту 170.13 статті 170 розділу IV Кодексу.

Таким чином, у разі звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії відповідно до вимог, визначених пунктом 392.4 статті 392 розділу I Кодексу, контролююча особа звільняється від обов’язку розраховувати скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, але Додаток контрольованої іноземної компанії до Декларації підлягає заповненню із зазначенням інформації про нерезидента та фінансових показників у рядках 01-06, в яких проставляється нуль.

Додатково зазначаємо, що Законом України від 04 грудня 2024 року
№ 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в України» змінено попередню редакцію пункту 72 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу абзац перший – четвертий  викладено в такій редакції:

«72. За порушення, вчинені у період з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»
від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по останній календарний день (включно) календарного місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано:

до платників податків не застосовуються штрафні санкції - за порушення, передбачені абзацами першим - восьмим пункту 120.7 статті 120 Кодексу, за умови виконання контролюючою особою обов'язків, передбачених статтею 392 Кодексу, протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану;

до платника податків, його посадових осіб не застосовується адміністративна та кримінальна відповідальність - за порушення, пов'язані із застосуванням норм
статті 392 Кодексу.

Інформація та/або документи, отримані контролюючим органом відповідно до статті 392 Кодексу у період з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»
від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по останній календарний день (включно) календарного місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано».

Щодо десятого-одинадцятого питання

Відповідно до підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 Кодексу дивіденди – це платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також, зокрема платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).

Особливості оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній визначено пунктом 392.2 статті 392 розділу І Кодексу.

Відповідно до підпункту 392.2.2 пункту 392.2 статті 392 розділу I Кодексу об’єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 392 розділу І Кодексу.

Зазначена частина прибутку контрольованої іноземної компанії включається, зокрема, до складу загального річного оподатковуваного доходу контролюючої особи в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 Кодексу.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV Кодексу, згідно з підпунктом 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Підпунктом 163.1.3 пункту 163.1 статті 163 Кодексу передбачено, що об'єктом оподаткування резидента є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Дохід, отриманий з джерел за межами України, - це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України (підпункт 14.1.55 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Оподаткування іноземних доходів встановлено пунктом 170.11 статті 170 Кодексу.

Відповідно до підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 Кодексу у разі, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 Кодексу, крім:

а) доходів, визначених підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 Кодексу, що оподатковуються за ставкою 9 відсотків, визначеною підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 Кодексу;

б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному підпунктом 170.2 статті 170 Кодексу;

в) прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному підпунктом 170.13 статті 170 Кодексу;

г) виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв'язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному підпунктом 170.111 статті 170 Кодексу.

При цьому порядок оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній визначено пунктом 170.13 статті 170 Кодексу.

Відповідно до підпункту 170.13.1 пункту 170.13 статті 170 Кодексу платник податку - резидент, що визнається контролюючою особою щодо контрольованої іноземної компанії, зобов’язаний визначити частину прибутку контрольованої іноземної компанії відповідно до положень статті 392 розділу І Кодексу та включити її до загального оподатковуваного доходу, що відображається в річній податковій декларації та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 Кодексу.

Разом з тим об’єктом оподаткування військовим збором, для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Якщо, виплата частини дивідендів була здійснена у 2023 році (за звітний
2023 рік) контролюючій особі після подачі декларація про майновий стан і доходи за 2023 рік, та загальний оподатковуваний дохід збільшується, платник податків до
кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються. Дивіденди виплачені на користь контролюючій особі у 2024 році (за звітний 2024 рік) році то таку виплату необхідно вказати у річній декларації про майновий стан і доходи та подати до 01.05.2025.

У звіті про контрольовану іноземну компанію контролююча особа вказує суму дивідендів, отриманих безпосередньо або опосередковано через ланцюг підконтрольних юридичних осіб на користь резидента то така сума повинна дорівнювати сумі, яка була и фактично виплачена за встановленим курсом Національного банку України на дату виплати дивідендів.

Інформація щодо офіційного курсу гривні до іноземних валют щоденно розміщується на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку України за посиланням: https://bank.gov.ua/ua/markets/exchangerates.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.