X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.01.2025 р. № 163/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення
щодо визначення дати виникнення податкових зобов’язань і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариством було виконано роботи для замовника та складено відповідні акти, які було надано замовнику для підписання та не повернуто таким замовником Товариству. Надалі кошти в погашення заборгованості за виконані роботи було отримано Товариством від замовника відповідно до судового рішення.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо визначення дати виникнення податкових зобов’язань у ситуації, описаній у зверненні, у разі відсутності у Товариства первинних документів.

Слід зазначити, що у зверненні Товариством описано ситуацію, яка була предметом розгляду при підготовці індивідуальної податкової консультації на попереднє звернення Товариства від …. № … (вх. ДПС № … від …). На зазначене звернення ДПС надано Товариству індивідуальну податкову консультацію, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій за № … (далі – ІПК), у якій, зокрема, розʼяснено порядок визначення дати виникнення податкових зобовʼязань за операціями, які здійснюються платником податку.

Зокрема, в ІПК зазначено, що згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, ‒ дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку ‒ дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої ‒ дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів ‒ дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг ‒ дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Отже, датою виникнення податкових зобовʼязань, на яку повинна бути складена податкова накладна за операцією з постачання послуг (виконання робіт), є дата події, визначеної пунктом 187.1 статті 187 ПКУ: або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг (виконання робіт), або дата отримання коштів в оплату їх вартості, залежно від того, яка з цих подій сталася раніше. Така дата має бути підтверджена належним чином складеними відповідними первинними (бухгалтерськими) документами.

З дати надання ІПК норми ПКУ, які регламентують порядок визначення дати виникнення податкових зобовʼязань, не змінилися, отже Товариство у своїй діяльності може керуватися розʼясненнями, наданими в ІПК.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).