Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення ….. щодо окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що є одним із засновників іноземної компанії (далі – Компанія) з часткою володіння 25 відсотків. Компанія заснована 16.11.2016, 100 відсотків власників Компанії є резиденти України.
Структура власності Компанії:
Фізична особа 1 (платник податків) – 25 відсотків;
Фізична особа 2 – 25 відсотків;
Юридична особа Товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) – 50 відсотків.
В той же час вказані фізичні особи є засновниками ТОВ з рівними частками 50/50 відсотків.
Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Якщо один із засновників контрольованої іноземної компанії (далі – КІК) самостійно визначить себе контролюючою особою у розмірі 100 відсотків, чи потрібно іншим засновникам подавати звітність про КІК?
2. Яким чином повинно бути оформлено рішення щодо визнання одного з власників контролюючою особою у розмірі 100 відсотків? Яким чином та в які терміні треба повідомити про це контролюючі органи?
3. Як правильно заповнити графу 17 «Розмір частки в КІК» Звіту про КІК? Чи правильно так:
пункт 17.1 (всього) – 50 відсотків;
пункт 17.2 (безпосереднє володіння) – 25 відсотків;
пункт 17.3 (опосередковане володіння) – 25 відсотків, тобто через ТОВ. Але в такому випадку, якщо скласти дані звітів всіх засновників КІК, то сукупний відсоток володіння буде більше 100 відсотків. Яким чином правильно заповнити ці рядки?
4. Яким чином в даній ситуації треба заповнити графу 18 Звіту про КІК?
5. Заповнення графи 21.2 Звіту про КІК – скільки знаків після коми потрібно вказувати в обмінному курсі перерахунку валюти (злотого) у гривню?
6. Яким чином потрібно заповнити графи 23 «Прибуток від операційної діяльності (грн)» та 24 «Прибуток до оподаткування відповідно до даних фінансової звітності (грн)» Звіту про КІК, якщо КІК отримала збитки?
7. Як заповнити рядки 25.1, 25.2К, 25.3 Звіту про КІК (графа 25 «Розрахунок скоригованого прибутку КІК (грн)»), якщо КІК за звітний період отримала збитки?
8. Як заповнити графу 27 «Прибуток КІК, звільнений від оподаткування (грн)» Звіту про КІК, якщо КІК за звітний період отримала збитки?
9. За 2023 рік до контролюючого органу був поданий скорочений Звіт про КІК через відсутність на той час фінансової звітності від іноземної компанії. Яким чином заповнити повний Звіт про КІК за 2023 рік:
9.1 Який період вибирати у верхній панелі розділу «Введення звітності» в електронному кабінеті платника: 2023 рік? Якщо ні, то який? Наприклад, якщо повний Звіт про КІК буде подаватися в грудні 2024 року за 2023 рік?
9.2 Яку відмітку ставити у розділ 1 повного Звіту про КІК – «Звітний», «Звітний новий» чи «Уточнюючий»?
9.3 Чи потрібно з повним Звітом про КІК за 2023 рік подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік, якщо в ньому нічого не змінилося? Якщо так, то який період вибирати у верхній панелі розділу «Введення звітності» в електронному кабінеті платника для такого звіту?
Щодо першого та другого питань?
Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466) ПКУ доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка набрала чинності з 01 січня 2022 року.
КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункт 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 ПКУ).
Відповідно до підпункту 39².1.2 пункту 39².1 статті 39² ПКУ з урахуванням положень статті 39² ПКУ контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) КІК.
Зокрема, іноземна компанія визнається КІК, якщо фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України:
а) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше н
іж 50 відсотків, або
б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше
ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб – резидентів України та/або юридичних осіб –резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або
в) окремо або разом з іншими резидентами України – пов'язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.
Фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України не визнаються контролюючими особами, якщо їх володіння часткою у КІК реалізовано через пряме або опосередковане володіння в іншій юридичній особі – резиденті України, за умови якщо остання визнається контролюючою особою згідно з цим пунктом та на неї покладається зобов'язання щодо оподаткування скоригованого прибутку КІК.
Відповідно до пункту 54 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ встановлені особливості застосування положень про оподаткування прибутку КІК протягом перехідного періоду, зокрема, підпункт «б» підпункту 39².1.2 пункту 39².1 статті 39² ПКУ для 2022 - 2023 звітних (податкових) років застосовується в такій редакції:
«б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі 25 і більше відсотків за умови, що декілька фізичних осіб – резидентів України та/або юридичних осіб –резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або».
Отже, якщо фізична особа – резидент України визнає себе контролюючою особою згідно з вимогами підпункту 39².1.2 пункту 39².1 статті 39² ПКУ та на неї покладається зобов'язання щодо оподаткування скоригованого прибутку КІК, то інші резиденти України, які прямо або опосередковано володіють цією юридичною особою не визнаються контролюючими особами та не повинні виконувати податкові обов'язки, передбачені ПКУ щодо КІК.
Згідно з підпунктом 392.5.5 пункту 392.5 статті 392 ПКУ фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України зобов'язана повідомляти контролюючий орган про:
кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог статті 39² ПКУ;
заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;
кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог статті 39² ПКУ;
ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.
Повідомлення надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю).
Форма та порядок надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи затверджені наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2021 № 512.
Щодо третього – восьмого питань
Підпунктом 392.1.4 пункту 392.1 статті 392 ПКУ для цілей визначення володіння фізичною або юридичною особою відповідною часткою в іноземній юридичній особі усі права, що належать такій фізичній або юридичній особі, вважаються сумою часток, які:
належать такій фізичній або юридичній особі безпосередньо або опосередковано через інших осіб, у тому числі через утворення без статусу юридичної особи;
належать будь-яким пов'язаним особам такої фізичної або юридичної особи безпосередньо або опосередковано через інших осіб.
Розмір частки опосередкованого володіння розраховується:
у разі володіння через один ланцюг осіб, які володіють частками одна в іншій, – шляхом множення часток;
у разі володіння через кілька ланцюгів осіб, які володіють частками одна в іншій, –шляхом підсумовування часток у кожному такому ланцюгу.
При цьому для цілей розрахунку опосередкованого володіння, у разі якщо особа фактично володіє часткою в розмірі понад 50 відсотків (через один або кілька ланцюгів) над юридичною особою у ланцюгу, вважається, що фізична особа володіє часткою в такій юридичній особі у розмірі 100 відсотків.
У разі якщо особа здійснює фактичний контроль над наступною юридичною особою у ланцюгу, вважається, що така особа володіє часткою в наступній юридичній особі у розмірі 100 відсотків.
Особа вважається такою, що володіє часткою в іншій юридичній особі, у разі:
володіння на підставі права власності, або
якщо право власності на відповідну частку юридично належить іншим особам, які діють в інтересах такої особи.
Пунктом 39².2 статті 39² ПКУ визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 39² ПКУ (підпункт 39².2.2 пункту 39².2 статті 39² ПКУ).
Пунктом 39².5 статті 39² ПКУ встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про КІК. Зокрема, підпунктом 39².5.2 цього пункту передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року (підпункт 39².5.1 пункту 39².5 статті 39² ПКУ).
До Звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності КІК подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.
З огляду на зазначене, якщо фізична особа – резидент України відповідає критеріям визначення її контролюючою особою відповідно до положень статті 39² ПКУ, така особа зобов'язана, зокрема, подавати Звіт про КІК разом з декларацією про майновий стан і доходи за відповідний звітний рік.
Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про КІК, скорочену форму Звіту про КІК та Порядок заповнення Звіту про КІК, скороченої форми Звіту про КІК і подання до контролюючого органу
(далі – Порядок).
У Звіті про КІК та в Порядку його заповнення чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення. Отже, графи Звіту, в яких є показники для декларування підлягають заповненню.
Так, у графі 17.1 Звіту про КІК зазначається розмір частки (всього), якою володіє контролююча особа в КІК. Розмір зазначається у відсотках.
У графі 17.2 Звіту про КІК зазначається розмір частки (відсоток) володіння контролюючою особою у КІК в разі безпосереднього володіння.
У графі 17.3 Звіту про КІК зазначається розмір частки (відсоток) володіння контролюючою особою у КІК в разі опосередкованого володіння.
У разі опосередкованого володіння часткою в КІК через інших осіб у графах 18.1, 18.2, 18.3 Звіту про КІК зазначаються вид особи (осіб) через яких здійснюється опосередковане володіння.
ПКУ не передбачено порядку та/або форми прийняття рішення щодо визнання одного з власників контролюючою особою та повідомлення про прийняте рішення контролюючого органу. При цьому про прийняте рішення платник може повідомити контролюючий орган у довільній формі.
Норма підпункту 392.3.4 пункту 392.3 статті 392 ПКУ встановлює, що скоригований прибуток КІК, визначений в іноземній валюті, підлягає перерахунку в гривню за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України
(далі – НБУ) за звітний (податковий) період.
Так, у графі 21 Звіту про КІК зазначається код валюти, яка визначена як валюта звітності КІК.
У графі 21.1 Звіту про КІК зазначається валюта звітності КІК.
У графі 21.2 Звіту про КІК зазначається середньозважений офіційний курс НБУ за звітний (податковий) період.
Таким чином, платник податків повинен здійснити розрахунок скоригованого прибутку КІК на підставі показників фінансової звітності КІК за відповідний звітний (податковий) період, протягом якого платник податків володіє часткою КІК, та перерахувати його в гривню за середньозваженим офіційним курсом НБУ, опублікованим на веб-сайті НБУ.
Інформація щодо офіційного курсу гривні до іноземних валют щоденно розміщується на сторінці офіційного Інтернет-представництва НБУ за посиланням: https://bank.gov.ua/ua/markets/exchangerates.
Інформацію щодо середнього за період офіційного курсу гривні до іноземних валют НБУ оприлюднює на сторінках свого офіційного Інтернет-представництва у розділі:
«Фінансові ринки» – «Офіційний курс гривні щодо іноземних валют» – «Офіційний курс гривні до іноземних валют (середній за період)».
Порядок визначення показника «Середній за період курс гривні до іноземних валют» наведений в Спеціальному Стандарті Поширення даних та оприлюднюється Національним банком на сторінках свого офіційного Інтернет-представництва (за посиланням: https://bank.gov.ua/ua/statistic/sdds) розділ «Курси обміну валют».
У графі 22 Звіту про КІК зазначається сума доходу (виручки) КІК за звітний фінансовий рік. Доходи повинні включати дохід від продажу товарно-матеріальних цінностей та майна, послуг, роялті, відсотки, премії та будь-які інші суми.
У графі 23 Звіту про КІК зазначається прибуток від операційної діяльності КІК.
У графі 24 Звіту про КІК зазначається прибуток до оподаткування КІК відповідно до даних фінансової звітності.
Графи 23 та 24 Звіту про КІК містять числове поле, заповнюються в гривнях без копійок та можуть бути як додатними, так і від’ємними.
Таким чином, у графах 22 – 24 Звіту про КІК відображається інформація відповідно до показників фінансової звітності КІК.
У графі 25 (графи 25.1 – 25.3) Звіту про КІК відображається розрахунок скоригованого прибутку КІК, який здійснюється контролюючою особою на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 ПКУ, обов’язкова графа для заповнення в будь-яких випадках.
У графі 25.1 Звіту про КІК зазначається фінансовий результат до оподаткування КІК відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року – за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються КІК, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції.
У графі 25.2 К Звіту про КІК зазначається сума коригування фінансового результату до оподаткування КІК, що дорівнює показнику рядка 03 Додатка К до Звіту про КІК (далі – Додаток К).
При складанні Додатка К також використовуються показники Додатків ТЦ та ЦП до Звіту про КІК.
У графі 25.3 Звіту про КІК зазначається скоригований прибуток КІК, що є підсумком граф 25.1 та 25.2 К Звіту про КІК.
Графи 25.1 – 25.3 Звіту про КІК – є обов’язковими для заповнення, містять числове поле та заповнюються в гривнях без копійок, можуть бути як додатними так і від’ємними або дорівнювати нулю.
Таким чином, контролююча особа здійснює розрахунок скоригованого прибутку КІК на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 ПКУ, та визначає частину скоригованого прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, що пропорційна частці володіння у цій КІК (здійснення фактичного контролю над КІК) на дату відчуження такої частки (припинення здійснення фактичного контролю над КІК) або ліквідації такої компанії.
Щодо розрахунку середнього курсу валют для перерахунку скоригованого прибутку КІК у гривню варто зазначити наступне.
Відповідно до підпункту 392.3.4 пункту 392.3 статті 392 ПКУ скоригований прибуток КІК, визначений в іноземній валюті, підлягає перерахунку в гривню за середньозваженим офіційним курсом НБУ за звітний (податковий) період.
Щодо дев’ятого питання
Відповідно до підпунктом 392.5.4 пункту 392.5 статті 392 ПКУ у разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності КІК та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку КІК до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає звіт про КІК за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а» - «в» підпункту 39 2.5.3 пункту 392.5 статті 392 ПКУ.
Контролююча особа зобов'язана подати повний звіт про КІК до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком. У разі якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи або податкову декларацію з податку на прибуток підприємств. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.
З огляду на зазначене, у разі якщо контролююча особа подала Звіт про КІК за 2023 рік за скороченою формою у зв’язку з неможливістю складання фінансової звітності іноземної компаній та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку до граничної дати подання декларації про майновий стан і доходи, то така особа повинна подати до 31.12.2024 повний Звіт про КІК за 2023 рік з позначкою «Звітний».
При цьому, якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |