Індивідуальна податкова консультація
Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків (далі – Міжрегіональне управління) отримано звернення Підприємства щодо необхідності перекваліфікації кредиторської заборгованості перед нерезидентом з монетарної статті балансу в немонетарну у зв’язку із внесенням змін до П(С)БО №21 «Вплив змін валютних курсів» що набрали чинності 05.11.2024, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2655-VI, зі змінами та доповненнями (далі – Податковий кодекс, Кодекс), у межах своїх повноважень повідомляє.
У своєму зверненні заявник повідомив, що на балансі Підприємства обліковується кредиторська заборгованість в валюті російський рубль перед резидентом російської федерації за надані послуги, що виникла в січні-лютому 2022 року до початку введення воєнного стану в Україні.
Грошова заборгованість перед нерезидентом в іноземній валюті є монетарною статтею балансу, відповідно за нею визначаються курсові різниці на кожну дату балансу та/або на дату здійснення господарської операції (пп.7,8 П(С)БО №21). Курсові різниці відображаються у складі доходів (витрат).
З огляду на положення Постанови Кабінету міністрів України №187 від 03.03.2022 та Постанови Національного банку України №18 від 24.02.2022, розрахунки з резидентом російської федерації наразі заборонені.
05.11.2024 набули чинності зміни до П(С)БО №21 «Вплив змін валютних курсів», де у п. 7 НП(С)БО 21 було уточнено визначення основних характеристик монетарних та немонетарних статей. Відтак основною характеристикою
монетарної статті є право отримувати (або зобов'язання надати) фіксовану (або визначену) суму грошей або їх еквівалентів, а немонетарної - відповідно відсутність такого права.
Враховуючи вищевикладене, заявник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
чи передбачають внесені зміни до П(С)БО №21 «Вплив змін валютних курсів» перекваліфікацію кредиторської заборгованості перед резидентом рф у немонетарну статтю, що звільняє від обов’язку розрахунку курсових різниць на кожну дату балансу?
Підпунктом 1) пункту 1 Постанови Кабінету міністрів України «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації» від 03.03.2022 №187 встановлено: «Для забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації установити до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов'язаних з державою-агресором, мораторій (заборону) на
1) виконання, у тому числі в примусовому порядку, грошових та інших зобов'язань, кредиторами (стягувачами) за якими є Російська Федерація або такі особи (далі - особи, пов'язані з державою-агресором):
громадяни Російської Федерації, крім тих, що проживають на території України на законних підставах;
юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства Російської Федерації;
юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є Російська Федерація, громадянин Російської Федерації, крім того, що проживає на території України на законних підставах, або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації;
юридичні особи, утворені відповідно до законодавства іноземної держави, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, яких є Російська Федерація, громадянин Російської Федерації, крім того, що проживає на території України на законних підставах, або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації, - у випадку виконання зобов'язань перед ними за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті.»
Пунктом 17 Постанови Національного банку України «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» №18 від 24.02.2022 встановлено:
«Уповноваженим установам забороняється здійснювати будь-які валютні операції:
1) з використанням російських рублів та білоруських рублів;
2) учасником яких є юридична або фізична особа, яка має місцезнаходження (зареєстрована / постійно проживає) в Російській Федерації або в Республіці Білорусь;
3) для виконання зобов'язань перед юридичними або фізичними особами, які мають місцезнаходження (зареєстрована / постійно проживає) в Російській Федерації або в Республіці Білорусь.»
Відповідно до п. 44.1 ст.44 Податкового кодексу, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.134 Податкового кодексу, об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Операції визначення курсових різниць, відображення заборгованості перед нерезидентом в іноземній валюті, проводяться за правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.
Згідно статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № N 996-XIV, регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.
Отже, з питання необхідності перекваліфікації кредиторської заборгованості перед нерезидентом з монетарної статті балансу в немонетарну статтю балансу у зв’язку із забороною Постановою Кабінету міністрів України №187 від 03.03.2022 та Постановою Національного банку України №18 від 24.02.2022 розрахунків з резидентами російської федерації та у зв’язку з внесенням змін до П(С)БО №21 «Вплив змін валютних курсів», доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Пунктом 52.2 статті 52 Податкового кодексу визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |