Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення ( ) щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що є фізичною особою – підприємцем – платником на загальній системі оподаткування та платником податку на додану вартість. Основний вид діяльності є оптова торгівля іншими товарами господарського призначення – КВЕД 46.49 та роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах – КВЕД 47.75.
В квітні 2024 року платник податків працевлаштував особу зі статусом внутрішньо переміщеної особи (далі – ВПО) та в 2024 року отримав від ( ) обласного центру зайнятості на підприємницький розрахунковий рахунок компенсацію витрат роботодавцю на оплату праці працевлаштованої особи відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 № 696 «Про затвердження Порядку здійснення заходів сприяння зайнятості, повернення коштів, спрямованих на фінансування таких заходів, у разі порушення гарантій зайнятості для внутрішньо переміщених осіб» (далі – Порядок) зі змінами.
Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи вважаються доходом фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування грошові кошти, отримані платником у вигляді компенсації за працевлаштування ВПО?
2. Чи вважаються витратами безпосередньо пов’язаними з отриманням доходу фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування, суми витрат, понесених фізичною особою – підприємцем на оплату праці особи зі статусом ВПО, якщо отримано компенсацію за її працевлаштування?
3. Чи вважаються доходом фізичної особи грошові кошти, отримані платником у вигляді компенсації за працевлаштування ВПО?
4. Чи є ( ) обласний центр зайнятості податковим агентом при отриманні на підприємницький розрахунковий рахунок фізичної особи – підприємця компенсації витрат на оплату праці працевлаштування ВПО?
5. Чи необхідно відображати гроші, отримані платником у вигляді компенсації за працевлаштування ВПО, в податковій декларації про майновий стан і доходи?
Щодо питань першого, другого та третього
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 ПКУ.
Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця (п. 177.2 ст. 177 ПКУ).
Пунктом 177.4 ст. 177 ПКУ визначено перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування.
Так, до витрат фізичної особи – підприємця відносяться, зокрема, витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку, які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень (п.п. 177.4.2 п. 177.4 ст. 177 ПКУ).
Враховуючи викладене, фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування має право включити до складу витрат суму нарахованої заробітної плати найманому працівнику, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку.
Відповідно до п. 177.6 ст. 177 ПКУ у разі якщо фізична особа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку - фізичних осіб.
Таким чином, оскільки сума коштів, отримана фізичною особою – підприємцем у вигляді компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб від ( ) обласного центру зайнятості у відповідності до Порядку, не пов'язана з господарською діяльністю фізичної особи – підприємця, то сума таких коштів не включається до його доходу, але такий дохід оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.
Водночас слід зазначити, що фізичні особи – підприємці подають річну податкову декларацію у строк, визначений п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, а також відомості про суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), нарахованого на доходи від підприємницької діяльності в розмірах, визначених відповідно до закону (п. 170.11 ст. 170 ПКУ).
Щодо питань четвертого та п’ятого
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом ІV ПКУ, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 ПКУ визначено перелік доходів, які не включаються до загального (місячного) річного оподатковуваного доходу платника податків.
Відповідно до п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги, компенсацій, вартість соціальних послуг та реабілітаційної допомоги (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги особам з інвалідністю з Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю згідно із законом, указами Президента України та актами Кабінету Міністрів України, а також вартість соціальної допомоги в натуральній формі малозабезпеченим сім’ям, що отримана від надавачів соціальних послуг відповідно до Закону України
від 17 січня 2019 року № 2671-VIII «Про соціальні послуги», у тому числі (але не виключно).
Відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у п.п. 165.1.36 п. 165.1 ст. 165, пунктах 3 і 4 п. 170.131 ст. 170 ПКУ та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Отже, сума компенсації за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, яка надається фізичній особі з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб відповідно до п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ і військовим збором згідно з п.п. 1.7 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX «Прикінцеві положення» ПКУ.
Разом з тим особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається
(п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ).
Таким чином, ( ) обласний центр зайнятості як юридична особа, яка здійснює нарахування доходу у вигляді суми компенсації за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб виконує функцію податкового агента в частині відображення зазначеного доходу у Розрахунку.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |