X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.01.2025 р. № 347/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо визнання дебіторської заборгованості безнадійною та порядок її списання та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ТОВ є кредитною установою, предметом діяльності якого є надання фінансових послуг, зокрема, надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту фізичним та юридичним особам.

В зв’язку з введенням воєнного стану в Україні та окупацією частини її території значна кількість позичальників опинилася у скрутному становищі, втративши роботу та бізнес на окупованих територіях і тих, де велися бойові дії. З частиною позичальників відсутній зв'язок. Таке погіршення фінансового стану громадян та відсутність з ними зв’язку, безпосередньо впливає на кредитні відносини, оскільки позичальники не в змозі належним чином виконувати свої зобов’язання за кредитними договорами. 

На балансі ТОВ виникла заборгованість за кредитними договорами, що були укладені з такими особами, а саме: заборгованість за основним боргом, нарахованими процентами та комісіями термін прострочення за якими вже більше 360 днів.           

За такими активами ТОВ сформовано резерв відповідно до вимог міжнародних стандартів фінансової звітності 9 «Фінансові інструменти» у повній сумі їх балансової вартості.

Враховуючи вищевикладене, ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи може ТОВ списати заборгованість по кредитах позичальників, по яким прострочення погашення суми боргу (його частини) становить понад 360 днів?
  2. Чи буде така заборгованість  відповідати безнадійній згідно п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу і відповідно не підлягати коригуванню фінансового результату до оподаткування згідно п. 139.3 ст. 139 Кодексу?
  3. Чи може ТОВ списати заборгованість по кредитам позичальників, по яким прострочення погашення суми боргу (його частини) становить понад 360 днів, якщо такими позичальниками є юридичні та фізичні особи-підприємці?

Щодо питань 1-3

        Ознаки безнадійної заборгованості для цілей застосування положень Кодексу визначено п.п.14.1.11 п. 14.1 ст.14 Кодексу.

Відповідно до п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу до безнадійної заборгованості банків та небанківських фінансових установ може бути віднесена сума боргу за фінансовим кредитом, у тому числі сума основної заборгованості та/або сума нарахованих доходів, за яким прострочення погашення суми боргу (його частини) становить понад 360 днів, крім боргу за фінансовими кредитами осіб:

пов'язаних з таким кредитором;

які перебувають з таким кредитором у трудових відносинах;

які перебували з таким кредитором у трудових відносинах, та період між датою звільнення таких осіб та датою прощення їхньої заборгованості не перевищує три роки.

Таким чином, до безнадійної заборгованості небанківських фінансових установ може бути віднесена сума боргу за фінансовим кредитом, у тому числі сума нарахованих доходів, за яким прострочення погашення суми боргу (його частини) становить понад 360 днів.

Отже, ТОВ списує заборгованість, яка належить до безнадійної по кредитам позичальників по яким прострочення погашення суми боргу (його частини) становило понад 360 днів, крім боргу за фінансовими кредитами осіб: пов'язаних з таким кредитором; які перебувають з таким кредитором у трудових відносинах; які перебували з таким кредитором у трудових відносинах, та період між датою звільнення таких осіб та датою прощення їхньої заборгованості не перевищує три роки.

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.

Різниці, що виникають при формуванні резервів банків та небанківських фінансових установ встановлені п. 139.3 ст. 139 Кодексу.

Банки та небанківські фінансові установи, крім страхових компаній, недержавних пенсійних фондів, корпоративних інвестиційних фондів та адміністраторів недержавних пенсійних фондів, визнають для оподаткування резерв за активами згідно з вимогами міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням вимог підпунктів 139.3.2 - 139.3.4 цього пункту
(п.п. 139.3.1 п. 139.3 ст. 139 Кодексу).

Використання резерву у зв'язку із припиненням визнання активу згідно з вимогами міжнародних стандартів фінансової звітності не змінює фінансовий результат до оподаткування, крім випадків, визначених підпунктами 139.3.3 та 139.3.4 цього пункту (п.п. 139.3.2 п. 139.3 ст. 139 Кодексу).

Відповідно до п.п. 139.3.3 п. 139.3 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується:

1) на суму використання резерву для списання (відшкодування) активу, який не відповідає ознакам, визначеним підпунктом 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу;

2) на суму використання резерву у зв'язку із припиненням визнання активу при прощенні заборгованості фізичних осіб, які є пов'язаними з таким кредитором або перебувають з таким кредитором у трудових відносинах, або перебували з таким кредитором у трудових відносинах і період між датою припинення трудових відносин таких осіб та датою прощення їхньої заборгованості не перевищує три роки.

Сума використання резерву у зв'язку із припиненням визнання активу при прощенні кредитором заборгованості інших осіб, не визначених підпунктом 2 цього підпункту, не змінює фінансовий результат до оподаткування.

Згідно з п.п. 139.3.4 п. 139.3 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується:

2) на суму списання у попередніх звітних періодах активу, який у звітному періоді набув ознак, визначених підпунктом 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу;

4) на суму доходів (зменшення витрат) від погашення раніше списаної за рахунок резерву заборгованості, яка не відповідає ознакам, визначеним підпунктом 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Отже, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму використання резерву для списання активу (заборгованості), який не відповідає ознакам, визначеним п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму списання у попередніх звітних періодах активу (заборгованості), який у звітному періоді набув ознак безнадійної заборгованості, визначених п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14  Кодексу.

Слід зазначити, що необхідною умовою визнання прощеної кредитором заборгованості фізичних осіб безнадійною є непов’язаність з таким кредитором та неперебування таких осіб у трудових відносинах з ним.

Таким чином, у разі списання небанківською фінансовою установою заборгованості (прострочення погашення суми боргу (його частини) становить понад 360 днів) по кредитам фізичних осіб, які не пов’язані з таким кредитором та не перебувають (не перебували) з ним у трудових відносинах, фінансовий результат до оподаткування небанківської фінансової установи не збільшується на суму використання резерву у зв'язку із припиненням визнання активу при списанні такої заборгованості.

Водночас, сума використання резерву у зв'язку із припиненням визнання активу при списанні кредитором заборгованості юридичних осіб, не змінює фінансовий результат до оподаткування.

Згідно з п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 Кодексу.

Списання безнадійної дебіторської заборгованості здійснюється відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності на підставі первинних документів.

Формування фінансового результату підприємства здійснюється відповідно до правил бухгалтерського обліку.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).