X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.01.2025 р. № 352/ІПК/99-00-21-02-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення платника податків щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань складання Звіту про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт), та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомляє, що є контролюючою особою та наводить фактичні обставини за яких було сформовано звітність за 2023 рік. Платник податків має контрольовані іноземні компанії (далі – КІК), які:

маючи відємне значення фінансового результату не підпадали під звільнення від оподаткування. У такому разі, платник податків складав Звіт та Додатки К, ТЦ, ЦП, а також враховував відємне значення фінансового результату, що виникло у період  з 01.01.2022 року, у зменшення прибутку  наступних звітних періодів;

маючи відємне значення фінансового результату підпадають під звільнення від оподаткування. У такому разі, платник податків не заповнював Додатки К, ТЦ, ЦП, а також не враховував відємне значення фінансового результату, що виникло у період  з 01.01.2022 року, у зменшення прибутку  наступних звітних періодів.

Практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації полягає у необхідності формування чіткого розуміння необхідності подання платником податків повного пакету Звіту, залежно від наведених вище фактичних обставин, у зв’язку з чим платник податків просить надати відповіді на запитання.

1. Чи має право платник податків заповнювати графу 28 Звіту щодо умов звільнення від оподаткування та при цьому не розраховувати скоригований прибуток, не надавати Додатки К, ТЦ, ЦП, не готувати звітність щодо трансфертного ціноутворення, якщо частка пасивних доходів КІК становить не більше 50 відс. загальної суми доходів КІК?

2. Чи необхідно заповнювати графи 31-33 Звіту щодо операцій, які здійснюються всередині держави:

- яка входить в низькоподаткову юрисдикцію, наприклад, КІК Молдови закуповує канцтовари, господарчі товари та інше на інших підприємствах Молдови, які не є повязаними особами;

- яка входить в низькоподаткову юрисдикцію, наприклад, КІК Узбекистану закуповує товари/послуги на іншому підприємстві Узбекистану, яке є повязаною особою;

- яка не входить в низькоподаткову юрисдикцію, наприклад, КІК Азербайджану закуповує товари/послуги на іншому підприємстві Азербайджану, яке є повязаною особою?

 

Щодо питання 1

Пунктом 392.2 статті 392 розділу I Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Зокрема, об’єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею.

При цьому, норми статті 392 розділу I Кодексу передбачають перелік умов, у разі дотримання яких, скоригований прибуток КІК не включається до бази оподаткування контролюючої особи.

Підпунктом 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу передбачено, що скоригований прибуток КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі додержання таких умов:

а) між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) КІК є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією та

б) виконується будь-яка з таких умов:

КІК фактично сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою, що є не меншою за базову (основну) ставку податку на прибуток підприємств в Україні, визначену пунктом 136.1 статті 136 Кодексу, або є меншою за таку ставку не більше ніж на п’ять відсоткових пунктів, або

частка пасивних доходів контрольованої іноземної компанії становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел.

Відповідно до підпункту 392.4.2 пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу, незалежно від виконання умов, передбачених підпунктом 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу, скоригований прибуток КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі, якщо виконується будь-яка з таких умов:

загальний сукупний дохід усіх КІК однієї контролюючої особи із всіх джерел за даними фінансової звітності не перевищує еквівалент 2 мільйони євро на кінець звітного періоду (підпункт 392.4.2.1 підпункту 392.4.2 пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу);

КІК є публічною компанією, акції (частки) якої перебувають в обігу на визнаній фондовій біржі. Перелік бірж та вимоги до визнання акцій (часток) публічних компаній такими, що перебувають в обігу на зазначеній фондовій біржі, встановлюються Кабінетом Міністрів України (підпункт 392.4.2.2 підпункту 392.4.2 пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу);

КІК є організацією, яка відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснює благодійну діяльність та не розподіляє доходи на користь її засновників (учасників) (підпункт 392.4.2.3 підпункту 392.4.2 пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу).

Підпунктом 392.4.3 пункту 392.4 статті 392 розділу I Кодексу визначено, що у разі, якщо прибуток КІК звільняється від оподаткування відповідно до положень цього пункту, контролююча особа звільняється від обов’язку розраховувати скоригований прибуток КІК відповідно до положень підпункту 39 2.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу I Кодексу.

Тобто, обов’язковими умовами щодо не включення скоригованого прибутку КІК до бази оподаткування контролюючої особи відповідно до фактичної ситуації наведеної платником податків є, зокрема, одночасне дотримання вимог щодо наявності між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) КІК чинного договору про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією та дотримання умови, що частка пасивних доходів КІК становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел.

При цьому, при звільненні від оподаткування прибутку КІК в обов’язковому порядку подається Звіт з відображенням умов такого звільнення.

Пунктом 392.5 статті 392 розділу І Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту.

Згідно із підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу контролюючі особи зобов’язані подавати Звіт до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

До Звіту в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік.

Підпунктом 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу визначений перелік показників (інформації), що мають бути включені до Звіту, серед яких, зокрема:

ґ) розрахунок скоригованого прибутку КІК відповідно до вимог цієї статті, розміру такого прибутку, що включається до складу загального оподатковуваного доходу контролюючої особи;

д) інформація про підстави звільнення від оподаткування прибутку КІК відповідно до положень цієї статті.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 (далі – Наказ № 254) затверджено форму Звіту, скорочену форму Звіту та Порядок заповнення Звіту, скороченої форми Звіту і подання до контролюючого органу.

Форма Звіту та Порядок заповнення Звіту визначають назви граф та порядок їх заповнення. Графи Звіту, що містять показники для декларування підлягають заповненню.

Відповідно до пункту 24 розділу ІІ Порядку заповнення Звіту, у графі 24 зазначається прибуток до оподаткування КІК відповідно до даних фінансової звітності. У разі, якщо фінансовий результат до оподаткування за даними фінансової звітності збиток, то у графі 24 Звіту зазначається сума таких збитків, тобто проставляється від’ємне число.

Пунктом 25 розділу ІІ Порядку заповнення Звіту визначено, що у графах 25.1 – 25.3 відображається розрахунок скоригованого прибутку КІК, який здійснюється контролюючою особою на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу.

Розрахунок скоригованого прибутку КІК здійснюється окремо по кожній КІК.

У графі 25.1 зазначається фінансовий результат до оподаткування КІК відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року –  за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються КІК, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції.

У разі якщо згідно із законодавством іноземної юрисдикції податкового резидентства КІК не передбачено обов'язку складання фінансової звітності, контролююча особа повинна забезпечити складання фінансової звітності КІК відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.

Графа 25.1 є обов’язковою до заповнення, містить числове поле та заповнюється в гривнях без копійок, може бути як додатним так і від’ємним значенням або дорівнювати «нулю».

У графі 25.2 К зазначається сума коригування фінансового результату до оподаткування КІК, що дорівнює показнику рядка 03 додатка К до Звіту (далі – додаток К). Містить числове поле та заповнюється в гривнях без копійок, може бути як додатним так і від’ємним значенням або дорівнювати «нулю».

При складанні Додатка К також використовуються показники додатка ТЦ до Звіту (далі – Додаток ТЦ) та додатка ЦП до Звіту (далі – Додатку ЦП).

Додаток ЦП складається по КІК, які здійснювали операції з цінними паперами.

Показник рядка 1.2 К Додатка ЦП переноситься в рядок 1.2 ЦП Додатка К у разі від’ємного значення.

Показник рядка 1.3 К Додатка ЦП переноситься в рядок 1.3 ЦП Додатка К у разі позитивного значення.

Додаток ТЦ складається по КІК, які здійснювали контрольовані операції, у разі самостійного коригування ціни контрольованої операції у звітному періоді.

Сумарне значення коригування щодо товарів (робіт, послуг), крім цінних паперів при продажу товарів (робіт, послуг) графи 13 Додатка ТЦ, відображається у рядку 1.10 ТЦ Додатка К.

Сумарне значення коригування щодо товарів (робіт, послуг), крім цінних паперів при придбанні товарів (робіт, послуг) графи 15 Додатка ТЦ, відображається у рядку 1.11 ТЦ Додатка К.

Сумарне значення коригування по цінних паперах при продажу товарів (робіт, послуг) графи 13 Додатка ТЦ відображається у рядку 01.12 ТЦ Додатка ЦП.

Сумарне значення коригування по цінних паперах при придбанні товарів (робіт, послуг) графи 15 Додатка ТЦ відображається у рядку 02.12 ТЦ Додатка ЦП.

У графі 25.3 зазначається скоригований прибуток КІК, що є підсумком граф 25.1 та 25.2 К Звіту. Містить числове поле та заповнюється в гривнях без копійок, може бути як додатним так і від’ємним значенням або дорівнювати «нулю».

У графі 25 у разі, якщо у графі 27 проставлено значення більше нуля, то у графах 25.1 – 25.3 може зазначатися значення «нуль».

Відповідно до пункту 27 розділу ІІ Порядку заповнення Звіту у графі 27 зазначається прибуток КІК, звільнений від оподаткування. Зазначається в гривнях без копійок.

Пунктом 28 розділу ІІ Порядку заповнення Звіту передбачено, що у графі 28 зазначаються умови звільнення від оподаткування прибутку КІК відповідно до таких умов:

у графі 28.1 – якщо між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) КІК є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією та виконується будь-яка з умов, зазначена у графах 28.1.1, 28.1.2 (зазначається одна або декілька підстав);

у графі 28.2 – якщо частка пасивних доходів КІК становить більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел, але такі доходи визнаються активними, за умови, що КІК виконує умови, зазначені у графах 28.2.1, 28.2.2 (зазначається одна або декілька підстав);

у графі 28.3 – якщо скоригований прибуток КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи, незалежно від виконання умов, передбачених підпунктом 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 розділу I Кодексу, якщо виконується будь-яка з умов, визначена у графах 28.3.1, 28.3.2, 28.3.3 (зазначається одна або декілька підстав).

Таким чином, якщо у графі 27 Звіту проставлено значення більше «нуля», то у графах 28.1.1 – 28.3.3 Звіту обов’язково має бути зазначена одна або декілька відміток із переліку умов щодо звільнення від оподаткування прибутку КІК, а у графах 25.1.-25.3, 26 Звіту проставлено значення «нуль».

При цьому, у разі звільнення прибутку КІК від оподаткування додатки К, ТЦ та ЦП до Звіту не підлягають заповненню і, відповідно їх не потрібно подавати.

Складати та зберігати документацію з трансфертного ціноутворення за кожний звітний період повинні платники податків, що здійснюють контрольовані операції (підпункт 39.4.3 пункту 39.4 статті 39 розділу І Кодексу). Перелік інформації, що повинна містити документація з трансфертного ціноутворення (сукупність документів або єдиний документ, складений у довільній формі) визначений підпунктом 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 розділу І Кодексу.

Відповідно до підпункту 392.3.2.4 підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу I Кодексу контролюючий орган може зобов’язати контролюючу особу надати документацію з трансфертного ціноутворення, складену відповідно до вимог статті 39 Кодексу, щодо операцій КІК із будь-якою особою, зазначеною в цьому підпункті, у разі, якщо загальний обсяг операцій КІК з такою особою перевищує 10 мільйонів гривень за календарний рік, а загальний дохід такої КІК перевищує 150 мільйонів гривень за календарний рік. Зазначена документація має бути подана протягом 60 календарних днів з дня отримання такої вимоги.

У разі якщо контролююча особа не подає документацію з трансфертного ціноутворення, контролюючий орган збільшує розмір прибутку КІК до оподаткування на 30 відсотків вартості доходів або витрат, щодо яких не було подано документацію з трансфертного ціноутворення.

У разі якщо контролюючий орган встановлює невідповідність поданої документації з трансфертного ціноутворення вимогам статті 39 Кодексу, контролюючий орган має право самостійно визначити розмір доходів та витрат КІК за такими операціями відповідно до вимог статті 39 Кодексу та відповідним чином збільшити розмір прибутку КІК до оподаткування.

Таким чином, з огляду на зазначене, у разі якщо прибуток КІК підлягає звільненню від оподаткування відповідно до вимог, визначених пунктом 392.4 статті 392 розділу I Кодексу, контролююча особа звільняється від обов’язку розраховувати скоригований прибуток КІК. За таких умов, у графах 25.1 – 25.3 Звіту зазначається значення «нуль», а у графі 28 Звіту відображаються умови такого звільнення. При цьому, Додатки К, ЦП та ТЦ до Звіту відповідно не підлягають заповненню та поданню.

 

Щодо питання 2

Відповідно до пунктів 31-33 розділу ІІ Порядку заповнення Звіту у графах 31-33 відображаються операції КІК з нерезидентами, із зазначенням: переліку операцій, повного найменування нерезидента, назви держави (території), коду країни, коду платника податку, зокрема:

у графі 31 зазначається перелік операцій КІК із нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу I Кодексу, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменування нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку).

Інформація зазначається по кожній операції окремо.

Перелік держав (територій) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045 «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 977» (далі – Перелік № 1045);

у графі 32 зазначається перелік операцій КІК із нерезидентами – пов’язаними особами, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменування нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку).

Інформація зазначається по кожній операції окремо;

у графі 33 у графі 33 зазначається перелік операцій КІК з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменуванням нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку).

Інформація зазначається по кожній операції окремо.

Перелік організаційно-правових форм затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 липня 2017 року № 480 «Про затвердження переліку організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи».

Таким чином, у разі, якщо іноземна компанія здійснювала господарські операції з нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 розділу І Кодексу або які є резидентами цих держав, або організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу, то такі операції підлягають відображенню у графах 31, 33 Звіту.

У графі 32 Звіту необхідно зазначити всі без виключення операції КІК, проведені із нерезидентами – пов’язаними особами відносно такої КІК. Така інформація відображається по кожній операції окремо без її деталізації.

Звертаємо увагу, що кожен конкретний випадок застосування положень Кодексу здійснюється на підставі аналізу деталізованої інформації та її документального підтвердження, з урахуванням усіх обставин та підстав.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II Кодексу).