Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) і обрахунку суми податку, на яку платник ПДВ має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН (ΣНакл) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємству за рішенням податкового органу від 09.08.2024 анульовано реєстрацію платника ПДВ у зв’язку з поданням
протягом 12 послідовних податкових місяців декларації з ПДВ із показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів/послуг.
З липня 2024 року Підприємство відновило фінансово–господарську
діяльність та 01.09.2024 повторно зареєструвалось платником ПДВ за добровільним рішенням.
Згідно з витягом з системи електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ) від 17.09.2024 щодо суми податку, на яку платник ПДВ має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН:
– у рядку 1 «Загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в ЄРПН» (ΣНаклОтр) зазначена сума з датою 07.04.2023, тоді як Підприємство з дати повторної реєстрації платником ПДВ не мало отриманих податкових накладних;
– у рядку 6 «Загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником податку у поданих контролюючому органу податкових деклараціях з податку, суми податку, зазначеної у складених таким платником податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН» (ΣПеревищ) відображена сума з датою
липень 2024. Вказана сума зазначена у податкових накладних, показники яких відображені у декларації з ПДВ за липень 2024 року, але не зареєстрованих у ЄРПН. Такі податкові накладні було направлено на реєстрацію в ЄРПН після повторної реєстрації Підприємства платником ПДВ, але отримано відмову у прийнятті документу.
У зв’язку із зазначеним, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:
1) реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених до дати анулювання реєстрації платника ПДВ, після повторної реєстрації Підприємства платником ПДВ;
2 − 3) обрахунку в СЕА ПДВ показників «Сума податку, на яку платник ПДВ має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН» (ΣНакл), «Загальна сума податку за отриманими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в ЄРПН» (ΣНаклОтр).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Відповідно до абзацу першого пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підстав первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ Кодексу.
Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180 – 183 розділу V Кодексу.
Особі, що реєструється як платник ПДВ, присвоюється індивідуальний податковий номер (далі – ІПН), який використовується для сплати ПДВ (пункт 183.18 статті 183 розділу V Кодексу).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку (пункт 183.12 статті 183 розділу V Кодексу).
Підпунктом «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу передбачено, що реєстрація платника ПДВ діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається, зокрема, якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з ПДВ та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
З моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних (пункт 184.5 статті 184 розділу V Кодексу).
У разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації (пункт 184.6 статті 184 розділу V Кодексу).
Згідно з пунктами 201.1, 201.8 і 201.10 статті 201 розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, зокрема податковий номер платника податку (продавця та покупця), індивідуальний податковий номер (ІПН).
Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 розділу V Кодексу.
Правові основи функціонування СЕА ПДВ регулюються статтею 2001 розділу V Кодексу, пунктами 34 і 341 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня
2014 року № 569 (далі – Порядок № 569).
Згідно з вимогами пункту 2001.2 статті 2001 розділу V Кодексу платникам податку автоматично відкриваються рахунки в СЕА ПДВ.
Сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН (ΣНакл), обчислюється автоматично за формулою, визначеною пунктом 200¹.3 статті 200¹ розділу V Кодексу:
ΣНакл = ΣНаклОтр + ΣМитн + ΣПопРах + ΣОвердрафт – ΣНаклВид – Σ Відшкод – Σ Перевищ,
де зокрема:
ΣНаклОтр − загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 розділу V Кодексу та зареєстрованими в ЄРПН, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН;
ΣПеревищ − загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН.
Пунктом 2001.8 статті 2001 розділу V Кодексу та пунктом 7 Порядку № 569 визначено, що після анулювання реєстрації платника ПДВ залишок коштів на його рахунку у СЕА ПДВ перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається.
Водночас, пунктом 8 Порядку № 569 передбачено, що у разі повторної реєстрації особи платником податку йому відкривається новий електронний рахунок.
Пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року
№ 1246, встановлено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну, платником податку на момент складення та реєстрації такої податкової накладної.
Щодо питань 1-3
З моменту анулювання реєстрації особи платником ПДВ (зокрема, у зв’язку з відсутністю господарської діяльності протягом 12 послідовних податкових місяців), така особа виключається з реєстру платників податку та втрачає всі права та обов’язки, покладені (надані) Кодексом на платника ПДВ (у тому числі щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, подання податкової звітності з ПДВ).
У разі повторної реєстрації такої особи платником ПДВ такій особі присвоюється новий ІПН.
Згідно даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС (далі – ІКС ДПС) та з урахуванням інформації, зазначеної у зверненні, Підприємство перебувало на податковому обліку як платник ПДВ з 01.02.2021 по 09.08.2024 за індивідуальним податковим номером (далі – ІПН-1).
Рішенням Головного управління ДПС від 09.08.2024 реєстрацію платника ПДВ було анульовано, на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу, у зв’язку поданням протягом 12 послідовних податкових місяців податкової звітності з ПДВ, що свідчать про відсутність постачання / придбання товарів / послуг, здійснених з метою формування податкового зобов’язання чи податкового кредиту.
На підставі заяви Підприємства та відповідно до пункту 182.1 статтi 182 роздiлу V Кодексу Підприємство 01.09.2024 повторно зареєстровано платником ПДВ з присвоєнням нового індивідуального податкового номера (далі – ІПН-2).
За даними ІКС ДПС Підприємством було складено та 06.08.2024 (до анулювання реєстрації платником ПДВ) направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні із зазначенням ІПН-1, який діяв з 01.02.2021 по 09.08.2024. Реєстрацію таких податкових накладних було зупинено.
При цьому, Підприємством, відповідно до вимог Кодексу, податкові накладні вказані вище та інші податкові накладні, які Підприємством не було направлено на реєстрацію в ЄРПН, включено до податкових зобов’язань (рядок 1.1) податкової декларації з ПДВ за липень 2024 року, з відповідним відображенням їх у таблиці 1.1. Додатку 1 (Д1) «Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в ЄРПН на дату подання податкової декларації з ПДВ, до суми податкових зобов’язань за звітний (податковий) період», що призвело до формування в СЕА ПДВ показника ΣПеревищ/07.2024.
За рішеннями комісії регіонального рівня вищезазначені податкові накладні зареєстровано в ЄРПН в рахунок суми податку в межах значення показника ΣПеревищ/07.2024.
Формування показника ΣПеревищ здійснюється автоматично для кожного платника ПДВ за кожний звітний період, щоразу при поданні декларації з ПДВ/уточнюючого розрахунку за вказані періоди на дату такого подання та/або реєстрації в ЄРПН податкової накладної / розрахунку коригування, складених за вказані періоди, на дату такої реєстрації. При обрахунку позитивного значення вказаного показника на таке значення зменшується реєстраційна сума ΣНакл такого платника.
При обрахунку суми, на яку платник може зареєструвати податкову накладну / розрахунок коригування в ЄРПН враховуються: суми ПДВ, обраховані виходячи з обсягу постачання товарів / послуг, зазначеного платником податку у податковій звітності з ПДВ, поданій за відповідні звітні періоди; суми ПДВ, зазначені у податкових накладних / розрахунках коригування, які зареєстровані в ЄРПН за операціями з постачання товарів / послуг, здійсненими платником податку протягом відповідних звітних періодів; суми податкових зобов’язань з ПДВ, задекларовані платником до сплати в бюджет (з урахуванням уточнюючих розрахунків); та суми поповнення електронного рахунку в СЕА ПДВ.
Величина кожного показника формується на дату витягу та змінюється по мірі надходження до СЕА ПДВ інформації, зокрема, щодо зареєстрованих податкових накладних, розрахунків коригування до них, митних декларацій та аркушів коригування даних, зарахованих на електронний рахунок коштів, поданої податкової звітності та іншої інформації, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу, яка впливає на показники складової формули.
Отже, зазначаємо, що відповідно до даних ІКС ДПС в СЕА ПДВ по Підприємству станом на дату внесення даних до відповідних реєстрів про повторну реєстрацію Підприємства платником ПДВ (01.09.2024 року), присвоєння йому нового ІПН (ІПН-2) та відкриття нового електронного рахунку загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН (ΣНаклОтр), дорівнювала нулю.
Додатково інформуємо, що дані СЕА ПДВ в частині уточнення показника, що впливає на формування суми, на яку Підприємство має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування в ЄРПН, а саме на суму перевищення податкових зобов’язань зазначених платником у податковій декларації, над сумою податку, що міститься в зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних (ΣПеревищ/07.2024) приведено у відповідність.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |