X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.01.2025 р. № 370/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку заповнення податкової накладної та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює реалізацію товарів, ціна за який вказується з урахуванням ПДВ. У деяких випадках при складанні податкової накладної ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ має більше ніж два знаки після коми. При заповненні податкової накладної, в результаті округлення ціни товару без урахування ПДВ до двох знаків після коми та збільшення знаків у кількісному показнику, виникає розбіжність з кількісним показником, зазначеним у видатковій накладній.

З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

  1. Який порядок заповнення граф 6 та 7 податкової накладної у випадку, описаному у зверненні?
  2. Чи матиме покупець право на віднесення суми ПДВ до податкового кредиту, у разі наявності розбіжностей між кількістю або ціною товару, зазначеними у податкових та видаткових накладних?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Пунктом 44.1 статті 44 Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.

Статтею 1 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», зі змінами, визначено, що первинний документ це документ, який містить відомості про господарську операцію.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX Кодексу.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів / послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 Кодексу, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 Кодексу встановлено, що ПДВ становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів / послуг.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних (у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів) визначено статтями 187, 198 та 201 Кодексу.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (зі мінами), та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Кодексом термін.

Перелік обов’язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах «а» - «л» пункту 201.1 статті 201 Кодексу, зокрема, такими реквізитами є: опис (номенклатура) товарів / послуг та їх кількість, обсяг; ціна постачання без урахування податку; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 Кодексу (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар / послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді (пункт 201.10 статті 201 Кодексу).

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Кодексу податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів / послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи; ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Пунктом 198.6 статті 198 Кодексу визначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів / послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 Кодексу.

Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Форма та Порядок заповнення податкової накладної затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами
(далі – Порядок № 1307).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 1307 усі графи податкової накладної, що мають вартісні показники, заповнюються в гривнях з копійками, крім випадків, визначених Порядком № 1307.

Відповідно до підпункту 4 пункту 16 Порядку № 1307 дані щодо кількості (об’єму, обсягу) постачання товарів / послуг вносяться до графи 6 податкової накладної.

Порядком № 1307 не визначено обмеження щодо кількості знаків, яку можуть містити після коми кількісні показники, що зазначаються у графі 6 податкової накладної. Необхідною кількістю знаків після коми у кількісному показнику вважається така кількість, якої достатньо для вірного розрахунку вартісного показника у графі 10 та відповідних рядків розділу А податкової накладної.

Дані щодо ціни постачання одиниці товару / послуги без урахування ПДВ вносяться до графи 7 податкової накладної, яка заповнюється у гривнях з копійками, якщо інше не передбачено чинним законодавством (підпункт 5 пункту 16 Порядку № 1307).

Обсяги постачання (база оподаткування) без ПДВ, що зазначаються у графі 10 розділу Б податкової накладної, обраховуються шляхом множення значення графи 6 на значення графи 7 податкової накладної.

Сума ПДВ вноситься до графи 11 податкової накладної, яка заповнюється у гривнях з копійками із зазначенням після коми до 6 знака включно (підпункт 9 пункту 16 Порядку № 1307).

Обрахунок суми ПДВ у податковій накладній здійснюється з урахуванням вимог Кодексу та з можливістю зазначення у показниках, які беруть участь в обрахунку суми ПДВ, належної кількості знаків після коми, що забезпечує можливість точного визначення суми ПДВ у податковій накладній.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу та Порядку № 1307, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

У випадку якщо платник податку – постачальник визначає податкові зобов’язання з ПДВ згідно з пунктом 187.1 статті 187 Кодексу на дату відвантаження товару, то у графі 6 податкової накладної має бути зазначена та кількість товару, яка фактично відвантажена покупцю, що відповідає первинним документам, складеним за такою операцією. При цьому якщо у графі 7 такої податкової накладної буде зазначено більше ніж два знаки після коми (за умови дотримання інших вимог, визначених Кодексом та Порядком № 1307 для складання податкових накладних), така податкова накладна не буде вважатися складеною з порушенням Порядку № 1307.

Щодо питання 2

Право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у платника податку – покупця (отримувача) товарів на підставі належним чином складеної та зареєстрованої в ЄРПН постачальником таких товарів податкової накладної, показники якої відповідають первинним (бухгалтерським) документам, складеним за фактом здійснення відповідної господарської операції з постачання таких товарів.

Водночас, якщо у податкових накладних в кількості або ціні товару зазначено більше ніж два знаки після коми, а у видаткових накладних – два знаки після коми, і така розбіжність не заважає ідентифікувати здійснену операцію, то це не може бути єдиною підставою для невизнання податкового кредиту на підставі таких податкових накладних (за умови дотримання інших правил, визначених Кодексом для формування податкового кредиту).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).