X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.01.2025 р. № 384/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, кошти грантів надаються українським організаціям – бенефіціарам грантів Європейського співтовариства з атомної енергії (далі – Євратом), представленого Європейською Комісією, за міжнародною програмою наукових досліджень та навчання Євратому, яка доповнює Програму з досліджень і інновацій «Горизонт 2023», що фінансується Європейським Союзом. Участь України у такій програмі регулюється Угодою між Урядом України та Європейським співтовариством з атомної енергії про наукову і технологічну співпрацю та асоційовану участь України у Програмі наукових досліджень та навчання Євратом  (далі – Програма), ратифікованою Законом України від 22 вересня 2016 року № 1542-VIII (далі – Угода). Програма не є міжнародною технічною допомогою.

Товариство, яке є одним з бенефіціарів Програми, згідно з відповідною угодою про грант на безповоротній основі отримує від Євратома, представленого Європейською Комісією, грантові кошти для часткового відшкодування своїх витрат у межах реалізації такої угоди. При цьому всі результати виконання такої угоди будуть належати Товариству, яке їх створює.    

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) які податкові наслідки з ПДВ виникають у разі отримання Товариством коштів грантів в описаній у зверненні ситуації;

2) чи потрібно відображати такі отримані грантові кошти у податковій декларації з ПДВ?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Згідно з пунктом 6 додатку 1 до Угоди Україна буде вживати всіх необхідних заходів, у міру необхідності, щоб гарантувати, що товари і послуги, придбані в Україні або імпортовані в Україну, які фінансуються відповідно до грантових договорів або контрактів, укладених для реалізації заходів у рамках цієї Угоди, звільняються від митних зборів, імпортних мит та інших податкових платежів, у тому числі ПДВ, які застосовуються в Україні.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а», «б» і «в» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з:

постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до                статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;

ввезення товарів на митну територію України.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Під ввезенням товарів на митну територію України, вивезенням товарів за межі митної території України розуміється сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку, відповідно до Митного кодексу України (підпункт 14.1.211 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Щодо питань 1 – 2

У разі якщо грантові кошти не є компенсацією вартості товарів/послуг, що постачаються Товариством, то у розглянутій у зверненні ситуації операція із отримання Товариством таких грантових коштів на безповоротній основі на власний банківський рахунок не є об’єктом оподаткування ПДВ та у податковій декларації з ПДВ не відображається.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).