X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.01.2025 р. № 399/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм законодавства стосовно питання про зарахування сплаченої суми акцизного податку в рахунок майбутніх платежів, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є суб’єктом господарювання, основним видом діяльності якого на даний час є виробництво та оптова торгівля рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та вже заправленими електронними сигаретами. Товариство має відповідні ліцензії на їх виробництво та оптову торгівлю. До початку самостійного виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах, Товариство імпортувало одноразові електронні сигарети вже заправлені рідинами.

Оскільки одноразові електронні сигарети, заправлені рідиною є підакцизним товаром, Товариством відповідно до платіжної інструкції            від 05.01.2022 був сплачений акцизний податок на тютюн та тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, на рахунок отримувача Головного управління Державної казначейської служби України у територіальному органі, для отримання марок акцизного податку (РІ – «рідина імпортна») у 2022 році.

Товариство у зверненні зазначає, що на момент сплати акцизного податку воно перебувало на обліку у Головному управлінні ДПС у одному територіальному органі (далі – ГУ ДПС 1), а з січня 2023 року у Головному управлінні ДПС у другому територіальному органі (далі – ГУ ДПС 2). В процесі виробництва іноземним партнером – виробником одноразових електронних сигарет було пошкоджено певна кількість штук марок акцизного податку та певна кількість марок акцизного податку не використана. В зв’язку з припиненням співробітництва з іноземним партнером – виробником, останнім вищезазначені марки були повернуті Товариству.

20.12.2023 Товариством було подано до ГУ ДПС 2 реєстр про ввезення на митну територію України (повернення) невикористаних марок акцизного податку (з уточненнями від 27.12.2023) на певну кількість штук марок, за яку був сплачений акцизний податок.

Товариство у зверненні повідомляє, що на момент сплати акцизного податку воно перебувало на обліку у ГУ ДПС 1, а на момент припинення співробітництва з іноземним партнером – виробником та повернення невикористаних марок акцизного податку перебувало на обліку в ГУ ДПС 2.

 

Товариство просить надати розяснення з наступних питань:

 

1. Чи можливе зарахування раніше сплаченого акцизного податку за повернуті імпортером невикористані марки акцизного податку (РІ – «рідина імпортна») в рахунок придбання Товариством марок акцизного податку (РВ – «рідина вітчизняна»)? Якщо так, то яким чином відбувається зарахування акцизного податку в рахунок майбутніх платежів, враховуючи, що Товариство із статусу імпортера рідин, що використовуються в електронних сигаретах, перейшло в статус їх виробника (діюча ліцензія на виробництво рідин, що використовуються в електронних сигаретах) і на даний час не здійснює імпорт таких рідин?

2. Якщо Товариство на момент придбання марок акцизного податку та сплати акцизного податку перебувало на обліку в одному територіальному органі ДПС (ГУ ДПС 1) і сплачувало акцизний податок на його казначейський рахунок, а на момент виникнення права на зарахування раніше сплаченого акцизного податку в рахунок майбутніх платежів, перебуває на обліку в іншому територіальному органі ДПС (ГУ ДПС 2), то яким чином фактично проводиться таке зарахування, враховуючи, що акцизний податок сплачується до Державного бюджету України?

3.-Який територіальний орган ДПС має вирішити питання щодо зарахування раніше сплаченого акцизного податку в рахунок майбутніх платежів, враховуючи перехід Товариства на облік до іншого територіального органу ДПС (ГУ ДПС 2)?

 

Щодо зазначених питань

 

Відповідно до п.п. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Кодексу марка акцизного    податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Відповідно до п. 226.2 ст. 226 Кодексу наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

Придбані марки акцизного податку передаються покупцями марок (імпортерами) іноземним суб’єктам господарювання для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, що підлягають подальшому ввезенню на митну територію України (п. 227.4 ст. 227 Кодексу).

Пунктом 226.8 ст. 226 Кодексу визначено, що виробники та імпортери рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ведуть облік та звітують про використання марок акцизного податку за видами марок (РІ – «рідина імпортна», РВ – «рідина вітчизняна») у кількісному виразі.

У формі Звіту про використання марок акцизного податку, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 15 лютого 2021 року № 102, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.05.2021 за № 666/36288, передбачено графи для заповнення імпортерами та виробниками, зокрема: використано марок акцизного податку у звітному місяці; марки, повернуті продавцю для знищення; марки, повернуті продавцю, придатні для використання надалі.

Згідно із п. 226.16 ст. 226 Кодексу марки акцизного податку, не використані для маркування товарів через їх пошкодження, приймаються від покупців марок для утилізації з відшкодуванням фактично сплачених сум податку відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного податку, маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Плата за марки поверненню не підлягає.

Повернення марок акцизного податку та повернення сплаченої суми акцизного податку або зарахування її в рахунок майбутніх платежів регламентовано п.п. 25 – 32 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою КМУ від 27 грудня 2010 року № 1251 зі змінами                           (далі – Положення № 1251).

Відповідно до п. 25 Положення № 1251 марки, не використані для маркування товарів у зв’язку з пошкодженням, приймаються від покупців марок для утилізації з відшкодуванням фактично сплачених сум податку відповідно до цього Положення. Плата за марки поверненню не підлягає. Сплачена сума акцизного податку відшкодовується покупцям марок або за їх бажанням зараховується в рахунок майбутніх платежів.

Згідно із п. 29 Положення № 1251 невикористані марки, що не пошкоджені, приймаються їх продавцем. Покупець марок подає засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» реєстр невикористаних марок, зазначаючи їх серію та номер, та заяву про повернення сплаченої суми акцизного податку або про зарахування її в рахунок майбутніх платежів та повертає продавцю оформлені належним чином невикористані марки. При цьому сплачена сума акцизного податку відповідно до висновку продавця марок відшкодовується покупцю марок або за його бажанням зараховується в рахунок майбутніх платежів з розрахунку кількості фактично повернутих марок.

Повернуті імпортерами невикористані марки, що не пошкоджено, можуть бути повторно видані продавцем марок на підставі заяви тому ж імпортеру, який їх повернув. При цьому плата за марки не стягується.

Відповідно до п.п. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Кодексу надміру сплачені грошові зобов’язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Згідно із п.п. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Кодексу платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому Кодексом.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань визначені ст. 43 Кодексу та Порядком інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобовязань та пені, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 11 лютого 2019 року № 60           (далі – Порядок № 60).

Пунктом 43.1 ст. 43 Кодексу передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Отже, Товариство може скористатися правом на залік чи повернення надміру сплачених сум акцизного податку, в порядку, визначеному ст. 43 Кодексу.

Відповідно до п. 1 підрозділу 1 розділу ІІ Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2021 року № 5 (далі – Порядок № 5), для забезпечення ведення оперативного обліку податків, зборів, платежів, єдиного внеску в інформаційно-комунікаційній системі ДПС (далі - ІКС ДПС) відкриваються інтегровані картки платника (далі – ІКП) за кожним кодом класифікації доходів бюджету / технологічним кодом єдиного внеску щодо кожного платника, територіального органу ДПС, що відповідає місцю обліку платника або обліку об’єкта оподаткування, коду території територіальної громади згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26 листопада 2020 року № 290 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 12 січня         2021 року № 3).

Згідно із абзацом двадцятим п. 3 підрозділу 1 розділу ІІ Порядку № 5 у разі переведення на обслуговування платника з одного податкового органу до іншого (взяття на облік/зняття з обліку), в ІКС ДПС відбувається автоматична передача ІКП з попереднього місця обліку платника до нового місця обліку платника з фіксацією події в реєстрі передачі ІКП між податковими органами.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку № 60 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку, поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Згідно із даними ІКС ДПС, до кінця 2022 року Товариство перебувало за основним місцем обліку в ГУ ДПС 1, а з січня 2023 року Товариство перебуває за основним місцем обліку в ГУ ДПС 2.

Отже, територіальним органом ДПС, який на сьогодні здійснює адміністрування (облік) помилково та/або надміру сплаченої суми акцизного податку є ГУ ДПС 2.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.