Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо дати складання податкової накладної та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємство застосовує касовий метод податкового обліку з ПДВ.
На виконання судового рішення відділом державної виконавчої служби було стягнуто з боржника (покупця) Підприємства кошти, які не були ним сплачені Підприємству за поставлені товари/послуги. Підприємство не має інформації про дату стягнення з покупця таких коштів.
Стягнуті з боржника кошти не були перераховані на рахунок Підприємства, а були акумульовані (разом з іншими коштами, які були стягнуті з інших боржників, а також коштами, стягнутими безпосередньо з рахунків Підприємства) на депозитному рахунку відділу примусового виконання рішень Управління примусового забезпечення виконання рішень, про що було повідомлено Підприємство.
Надалі кошти, акумульовані на зазначеному депозитному рахунку, перераховуються на рахунки кредиторів Підприємства, при цьому Підприємство не має можливості визначити дату перерахування таких коштів.
Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо дати, на яку Підприємство повинно скласти податкову накладну за операцією з постачання товарів/послуг покупцю (боржнику), кошти з якого було стягнуто відділом державної виконавчої служби.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України
від 5 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних
у встановлений ПКУ термін.
Касовий метод для цілей оподаткування ПДВ − метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг, на електронний гаманець у емітента електронних грошей та/або на рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг, з електронних гаманців у емітента електронних грошей та/або з рахунків в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року
№ 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1
розділу ІІ ПКУ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Підприємство, яке застосовує касовий метод податкового обліку з ПДВ, визначає податкові зобов’язання за операцією з постачання товарів/послуг на дату зарахування (отримання) на свій рахунок коштів, сплачених покупцем за такі товари/послуги, або, зокрема, на дату отримання інших видів компенсацій вартості поставлених ним товарів (послуг).
У разі, якщо кошти в оплату вартості поставлених товарів/послуг стягуються з покупця відділом державної виконавчої служби (у тому числі якщо стягнуті з покупця кошти на рахунок Підприємства не надходять, а перераховуються на рахунки кредиторів Підприємства без безпосередньої його участі), дебіторська заборгованість за такими поставленими товарами/послугами підлягає списанню Підприємством. Таке списання дебіторської заборгованості з метою оподаткування ПДВ вважається іншим видом компенсації вартості поставлених товарів/послуг.
Отже у ситуації, описаній у зверненні, Підприємство, яке застосовує касовий метод податкового обліку з ПДВ, повинно нарахувати податкові зобов’язання та скласти податкову накладну за операцією з постачання товарів/послуг покупцю, кошти з якого в оплату вартості таких товарів/послуг стягуються відділом державної виконавчої служби та не надходять на рахунок Підприємства, на дату списання у обліку Підприємства дебіторської заборгованості за такі поставлені товари/послуги.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |