Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України (далі – ДПС) розглянула звернення на отримання індивідуальної податкової консультації Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство), щодо наявності підстав для проведення позапланової документальної перевірки платника податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства під час процедури реорганізації, зокрема шляхом виділу, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II та підпунктом «в» підпункту 69.41.3 пункту 69.41 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що планує здійснити виділ нової юридичної особи в порядку статті 109 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ), в результаті якого буде створено нову юридичну особу, якій за розподільчим балансом буде передано частину прав, обов’язків та майна товариства.
Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: чи підпадає процедура виділу нової юридичної особи з Товариства під підстави для проведення документальної позапланової перевірки відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Кодексу, якщо воно є платником податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Пунктом 191.1 статті 191 Кодексу передбачено, що контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів, установлених Кодексом, а також надають індивідуальні податкові консультації з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 75.1 статті 75 Кодексу визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Обов’язковою умовою для проведення позапланової документарної перевірки є наявність конкретної підстави, яка передбачена Кодексом.
Підпунктом 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Кодексу визначено, що документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, розпочато процедуру реорганізації юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу, в тому числі іноземної компанії, організації, або якщо було порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Підпунктом 98.1.4 пункту 98.1 статті 98 Кодексу визначено, що під реорганізацією платника податків у цій статті розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає, зокрема, виділення з платника податків, а саме передача частини майна платника податків, що реорганізується, до статутних фондів інших платників, які створюються власниками корпоративних прав платника податків, що реорганізується, та внаслідок якого не відбувається ліквідація платника податків, що реорганізується.
Разом з тим частиною четвертою статті 4 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (із змінами) (далі – Закон № 755- IV) встановлено, що в разі виділу юридичних осіб, здійснюється державна реєстрація юридичних осіб, утворених в результаті виділу, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр), про юридичну особу, з якої здійснено виділ, щодо юридичної особи – правонаступника. Виділ вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі , про юридичну особу, з якої здійснено виділ, щодо юридичної особи – правонаступника. Зокрема, для державної реєстрації рішення про виділ юридичної особи подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення учасників або відповідного органу юридичної особи про виділ юридичної особи (частина дев’ята статті 17 Закону № 755- IV).
Відповідно до підпункту 69.41.3 пункту 69.41 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства встановлюються такі особливості податкового адміністрування на період їх включення до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства:
а) контролюючими органами, визначеними підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Кодексу, не розпочинаються:
фактичні перевірки з питань ліцензування діяльності із зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки;
документальні позапланові перевірки, крім перевірок:
що проводяться виключно на звернення платника податків;
що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 і 78.1.2 в частині контролю за трансфертним ціноутворенням, 78.1.3, 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.9, 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16, 78.1.19, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 Кодексу;
платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;
платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги;
документальні планові перевірки, крім перевірок платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги.
Таким чином, діючим законодавством не передбачено обмежень щодо проведення документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктом 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |