Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення … (далі – Підприємство) від … (вх. ДПС …) про надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє таке.
Відповідно до звернення Підприємство зазначає, що з 01.12.2024 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 29.10.2024 № 1261 запроваджено режим експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів за переліком згідно з додатком у порядку та на умовах, визначених статтею 192 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», зокрема, таких товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД як: 0409000000 – мед натуральний; 0802310000 – горіхи волоські у шкарлупі; 0802320000 – горіхи волоські без шкарлупи; 1001 – пшениця і суміш пшениці та жита (меслин); 1002 – жито; 1003 – ячмінь; 1512 – олія соняшникова тощо, за винятком відходів товарної позиції 2304 або 2305. У податкових накладних одиниці виміру цих товарів повинні бути зазначені в кілограмах, незалежно від того, які одиниці виміру використані для такого товару в первинних бухгалтерських документах.
У зв’язку із складністю розуміння законодавства Підприємство звернулось до контролюючого органу з такими питаннями:
Щодо питання 1
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).
Порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено статтею 3 Закону № 265.
Зміни щодо відображення обов’язкових одиниць виміру товарів в кілограмах при складанні податкових накладних, про які зазначено у зверненні, жодним чином не стосується ні порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, ні форми та змісту розрахункових документів.
Враховуючи викладене вище, як відповідь на питання 1 повідомляємо, що у Підприємства відсутня необхідність перепрограмування РРО та вносити зміни аналогічні запровадженим під час формування податкових накладних.
Щодо питання 2
Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання
(далі – СГ), їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) СГ, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено статтею 3 такого Закону.
Форми та зміст розрахункових документів встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, яке затверджене наказом Міністерства фінансів України
від 21.01.2016 № 13 (далі – Положення), у вигляді уніфікованих таблиць, що містять окремі визначені поля, а зміст розрахункового документа передає інформація, що повинна зазначатись платниками податків у встановленому формою вигляді, у встановленому формою полі – та є реквізитами розрахункових документів.
Пунктом 2 розділу ІІ Положення передбачено, що обов’язковими реквізитами розрахункового документа є, зокрема кількість придбаного товару (обсяг отриманої послуги) (рядок 6), яка повинна зазначатись в тій одиниці виміру (маса, об’єм, довжина тощо), що буде безпосередньо відповідати фактичній характеристиці товару та зрозумілою для споживача.
Відповідно до статті 6 Закону України від 12 травня 1991 року № 1023-XII «Про захист прав споживачів» продавець (виробник, виконавець) зобов’язаний передати споживачеві продукцію належної якості, а також надати інформацію про цю продукцію.
При цьому слід враховувати, що дані фіскальних чеків РРО/ПРРО не є підставою для визначення зобов’язань платників податків із сплати податків та зборів, а є унікальним елементом контролю щодо повноти їх відображення.
Таким чином, як відповідь на питання 2 повідомляємо, що Підприємство може зазначати у розрахункових документах РРО відомості щодо одиниць виміру товару як і раніше.
Водночас з метою зручності ведення обліку та створення звітності, Підприємству не заборонено зазначати додаткову інформацію у фіскальних касових чеках РРО/ПРРО, зокрема, необхідну для полегшення процесу формування такої звітності.
Щодо питання 3
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший пункту 2 статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Таким чином, з питань, які стосуються ведення бухгалтерського обліку, пропонуємо звернутися до Міністерства фінансів України.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |