X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.01.2025 р. № 434/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду              звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно визначення частки реалізації скрапленого газу у загальному обсязі реалізованого пального, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство зазначає, що основним видом діяльності є роздрібна торгівля пальним. Товариство є платником акцизного податку та для здійснення даного виду діяльності має відповідні ліцензії та дозволи.

На власній мережі АЗС підприємство здійснює реалізацію кількох видів пального, в т.ч. скрапленого газу та скрапленого газу для комунально-побутових потреб в балонах для населення.

Облік скрапленого газу для комунально-побутових потреб в балонах для населення ведеться в штуках та  кілограмах,  що  підтверджується  фіскальними

 чеками при реалізації даного виду товару в роздріб на власній мережі АЗС (скановані копії фіскальних чеків додано).

При здійсненні реєстрації податкових накладних на виконання вимог               ст. 201  Кодексу  зазначається номенклатура «Газ скраплений для КПП в балоні

(код УКТ ЗЕД 2711 19 00 00)» одиниця виміру – штуки, «Газ скраплений для КПП в кг (код УКТ ЗЕД 2711 19 00 00)»  одиниця виміру – кілограми.

В системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі – СЕА РПСЕ) даний вид пального обліковується за умовним кодом 2711 00 00 00 у літрах, приведених до температури 15°С. Таким чином, при здійсненні реєстрації акцизних накладних за операціями з реалізації такого виду пального на виконання норм ст. 231 Кодексу в акцизній накладній зазначається умовний код скрапленого газу 2711 00 00 00 у літрах, приведених до температури 15°С.

Враховуючи зазначене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Яким методом Державна податкова служба здійснює контроль частки реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15°С у загальному обсязі реалізованого протягом попереднього місяця пального на виконання норм п. п в п. п. 141.14.2 п. 141.14 ст. 141 Кодексу.
  2. Чи правомірна позиція підприємства при здійсненні обрахунку частки реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15°С у загальному обсязі  реалізованого  протягом попереднього місяця пального на виконання норм п. п. в п. п. 141.14.2 п. 141.14 Кодексу використовувати обсяг пального, реалізованого для комунально-побутових потреб населенню в балонах, на обсяг яких складені та зареєстровані акцизні накладні в СЕА РПСЕ?    

Щодо зазначених питань

Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 4015) з 01 грудня 2024 року, зокрема, передбачено сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств платниками податку за місця роздрібної торгівлі пальним.

Відповідно до п. 137.12 ст. 137 Кодексу платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, зобов’язані сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця. Авансові внески та податок на прибуток підприємств, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, визначаються у порядку, передбаченому п. 141.14 ст. 141 Кодексу.

Так, відповідно до п. п. 141.14.1 п. 141.14 ст. 141 Кодексу платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, сплачують щомісяця не пізніше двадцятого числа поточного місяця авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, у розмірі, визначеному п. п. 141.14.2 п. 141.14 ст. 141 Кодексу.

Терміни «роздрібна торгівля пальним», «місце роздрібної торгівлі пальним» вживаються у значеннях, наведених у Законі України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817).

Підпунктом 141.14.2 п. 141.14 ст. 141 Кодексу визначено, що авансовий внесок з податку на прибуток підприємств сплачується за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, зокрема, для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація кількох видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15°C у загальному обсязі реалізованого протягом попереднього місяця пального, становить 50 і більше відсотків, – у розмірі 45 тис. грн за кожне місце.

Електронне адміністрування реалізації пального та спирту етилового здійснюється згідно із ст. 232 Кодексу.

Відповідно до п. 232.1 ст. 232 Кодексу  облік обсягів пального або спирту етилового в СЕА РПСЕ ведеться окремо за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом в розрізі платників податку - розпорядників акцизних складів / акцизних складів пересувних та акцизних складів / акцизних складів пересувних.

Одиницею обліку обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового є літри, приведені до температури 15° C, для пального та декалітри 100-відсоткового спирту, приведені до температури 20° C, для спирту етилового. При цьому відпущені літри в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, для цілей цього розділу вважаються як літри, приведені до температури 15° C. Такі одиниці обліку для пального та спирту етилового повинні використовуватися в первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних / розрахунках коригування до акцизних накладних, декларації з акцизного податку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року № 408 затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового зі змінами ( далі – Порядок № 408).

Згідно з п. 28 Порядку № 408 СЕА РПСЕ забезпечує автоматичний облік у розрізі платників акцизного податку - розпорядників акцизних складів / акцизних складів пересувних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом 2711, зокрема:

обсягів пального в розрізі акцизних складів / акцизних складів пересувних, що зазначені у виданих та отриманих акцизних накладних і розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

обсягів пального, на які платники акцизного податку зареєстрували заявки на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених до бюджету коштів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, в розрізі акцизних складів / акцизних складів пересувних;

сум сплаченого акцизного податку, за рахунок яких платники акцизного податку можуть зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишку пального;

обсягів залишків пального в розрізі акцизних складів / акцизних складів пересувних, на які платники акцизного податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі  ЄРАН).

Платник акцизного податку, зокрема, при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» і зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних (п. 231.1 ст. 231 Кодексу).

Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування

та послуг» (далі – Закон № 265) визначено правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до ст. 3 Закону № 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, зокрема:

 проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – ПРРО) зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом № 265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.

Отже, визначити по акцизному складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним та на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, частку скрапленого газу (в т.ч. скрапленого газу для комунально-побутових потреб) в загальному обсязі реалізованого пального можливо на підставі даних зареєстрованих в ЄРАН акцизних накладних та/або даних про зареєстровані розрахункові операції в Системі обліку даних реєстраторів розрахункових операцій по такому акцизному складу.

Підпунктом в п. п. 141.14.2 п. 141.14 ст. 141 Кодексу передбачено врахування всього обсягу скрапленого газу, а не лише обсягу скрапленого газу для комунально-побутових потреб населення при розрахунку частки реалізованого скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15° C, у загальному обсязі реалізованого пального.

Слід зазначити, що згідно з п. 46 частини другої ст. 46 Закону № 3817 несплата суб’єктом господарювання, що отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного п.141.14 ст. 141 Кодексу за податковий (звітний) період є підставою для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).